E-dowody po udanych testach. Wnioski można składać już w marcu

Urzędnicy przeprowadzili testy e-dowodów w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się, że przebiegły pomyślnie. Wniosek o wydanie nowego dowodu będzie można składać już od 4 marca.

Resort przeprowadził testy przy współpracy z przedstawicielami MSWiA, PWPW i Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

Testy udane

Praktyczne użycie nowego dowodu z warstwą elektroniczną sprawdzono w Urzędzie Miejskim w Ełku.

Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany. (...) Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu

– podsumował Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Projekt na finiszu

Dalsze testy będą przeprowadzane w kolejnych tygodniach w kilkudziesięciu innych miastach. Od 28 stycznia urzędnicy będą szkoleni przy wsparciu COI. Wnioski o e-dowód ruszą 4 marca. W związku ze stopniową wymianą dokumentów dotychczasowe dowody zachowają ważność. Realizacja dokumentów z warstwą elektroniczną jest kontynuacją nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID. Zapoczątkowano go w 2008 r. Użycie e-dowodu ma w zamyśle przypominać płatność kartą zbliżeniową. Pozwoli na m.in. na wykorzystanie nowego dowodu przy korzystaniu z usług elektronicznych w urzędach, służbie zdrowia czy w relacji z podmiotami komercyjnymi. Z e-dowodem będziemy mogli np. szybko i bezpiecznie zarejestrować się w urzędzie lub przychodni, a także automatycznie przejść przez bramkę na lotnisku na terenie UE. Oporni będą mogli korzystać z nowego dowodu w taki sam sposób, jak z dotychczasowego dokumentu.

Więcej o:
Komentarze (21)
E-dowody po udanych testach. Wnioski można składać już w marcu
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 12 razy 12

  Wyłączcie to kółko na dole przenoszące na stronę główną! Gdy przewijam stronę na sam dół, znaczy to, że chcę zobaczyć stopkę, lub coś tuż ponad nią, a nie wylądować na innej stronie!

 • vikosiula

  0

  ciekawe jakie są zabezpieczenia tego czipa? Podobno, obok paska magnetycznego jest to najłatwiej podrabiana warstwa elektroniczna ze wszystkich jakie są teraz dostępne. Wyszukajcie sobie w google, ofert z kopiowaniem czipów jest na pęczki.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy -1

  ja rozumiem, że wszystko powinno być przetestowane - ale co tu jest tak bardzo skomplikowanego, by to specjalnie testować?

  to nie jest jakaś NOWA technologia

  tego typu karty są w obiegu od lat

 • piotr.grd

  Oceniono 9 razy -1

  Przede wszystkim, w każdym demokratycznym kraju powinno istnieć *prawo* do posiadania dokumentu tożsamości, a NIE obowiązek. Od takiej zmiany należałoby zacząć. U nas w Polsce stać się powinno to tuż po 1989 roku. Nie stało się i nie dzieje, przeciwnie, w wielu (niby to) demokratycznych krajach stopniowo rośnie ilość obowiązków, nadzoru i kontroli państwa, jego urzędów i służb nad obywatelami, sfera prywatności, wolności i innych praw jednostki maleje, w perspektywie 50, 100 lat może być pod tym względem bardzo źle.

  Kwestia tego w jakiej formie będzie to dokument tożsamości to już kwestia wtórna. Dla mnie osobiście ten owczy pęd do robienia *wszystkiego* elektronicznie jest niezrozumiały, ludzie nie zdają sobie sprawy lub w ogóle nie chcą sobie zdawać sprawy z potencjalnych (a niektórych wręcz niemal pewnych) negatywnych skutków tak znaczącego przejścia na (w perspektywie kilkudziesięciu kolejnych lat) praktycznie wyłącznie elektroniczne sposoby prowadzenia życia społecznego.

 • vikosiula

  Oceniono 9 razy -5

  w przypadku załatwiania sprawy administracyjnej online, gdzie sobie ten dowód przyłożę, żeby sczytało czip, do czoła???? to niech do tego dowodu dodadzą od razu czytnik za darmo, nie będę inwestować jeszcze w niego. Tylko przedpotopowe laptopy maja teraz czytnik kart czipowych. Jak zwykle pieniądze wyrzucone w błoto. Lepszym rozwiązaniem byłoby dodawanie do dowodu czegoś w rodzaju tokena usb z zapisaną tożsamością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX