Rosja nie zaprzestanie produkcji rakiet. Uważa, że jej pociski nie naruszają traktatu INF

Rosja chce przekonać państwa NATO i Stany Zjednoczone, że jej pociski nie naruszają traktatu o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Rosyjski resort obrony zorganizował w tym celu specjalne spotkanie dla dyplomatów wojskowych państw akredytowanych w Moskwie.

Podczas spotkania dyplomatycznego prezentowano pociski 9M729. Są to zmodernizowane pociski starszej generacji, które zdaniem amerykańskich ekspertów naruszają ustalenia układu INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu, czyli takie, których zasięg mieści między 500 a 5500 km. Amerykanie chcą zaprzestania produkcji nowszych pocisków przez Rosję. W razie odmowy grożą wyjściem z układu rozbrojeniowego.

Rosyjski dowódca wojsk rakietowych gen. Michaił Matwiejewski wyjaśnił podczas spotkania, że rozmieszczane na wyrzutniach "Iskander-M" pociski 9M729 nie naruszają porozumienia ponieważ rakiety mają zasięg 480 km. Obecny na spotkaniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow zapewnił, że Rosji zależy na utrzymaniu układu rozbrojeniowego w mocy. Jednocześnie podkreślił, że oczekiwania Waszyngtonu, by zniszczyć wyprodukowane rakiety są nie do przyjęcia.

Rosja krytykowana

Amerykańscy eksperci zbrojeniowi zwracają uwagę, że Rosja od kilku lat testuje pociski, które mają naruszać ustalenia traktatu INF, podpisanego jeszcze w 1987 r. Problematyczne dla specjalistów są nie tylko dyskutowane w Moskwie rakiety 9M729 dla systemów "Iskander-M". Krytykowane są też odpalane z morza rakiety przekraczające zasięg 2 tys. km. Zdaniem ekspertów mogą być w łatwy sposób przystosowane do użytku z wyrzutniami lądowymi.

Jak ustaliło Polskie Radio, podczas spotkania nie było polskich przedstawicieli.

Więcej o:
Komentarze (33)
Rosja nie zaprzestanie produkcji rakiet. Uważa, że jej pociski nie naruszają traktatu INF
Zaloguj się
 • verdura2763

  Oceniono 11 razy 3

  Ruska zarazo, wy przecież od zawsze jesteście orędownikami pokoju ,nie licząc pomordowanych milionów , okupacji po wojnie, wojny w Korei .............. itd itp , brakło by mi czasu i zdrowia w wyliczaniu
  "dobrodziejstw" od was płynących , zarazo.

 • rikol

  Oceniono 23 razy 3

  Ruski będzie przekonywał, że jak coś ukradł, to nie jest kradzież, tylko prezent.

 • corvelinho

  Oceniono 6 razy 2

  cyt."Rosyjski dowódca wojsk rakietowych gen. Michaił Matwiejewski wyjaśnił podczas spotkania, że rozmieszczane na wyrzutniach "Iskander-M" pociski 9M729 nie naruszają porozumienia ponieważ rakiety mają zasięg 480 km."
  Tłumacząc z ruskiego: Odjęliśmy troszkę paliwka i teraz mają zasięg 480km ale jak przyjdzie potrzeba do szybciutko paliwka im dolejemy do pełna i wówczas będą miały zasięg 2000km.
  Proste?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 1

  Czy po spotkaniu z radzieckm wojskowym dyplomaci sprawdzili, czy maja jeszcze zegarki ?

 • jozbieszczad

  Oceniono 14 razy -4

  No dobra .
  Czyli tak . Rosjanie zaprosili akredytowanych przedstawicieli wojskowych do siebie do domu .
  Mieli wgląd w zakamarki .
  Podważyli Ci akredytowani przedstawiciele wojskowi prawdomówność Rosji czy nie ?

 • gadolinn

  Oceniono 17 razy -5

  Jankesy kazdy uklad maja w dupie i daja sobie przywilej wyjscia z kazdej umowy bez podania przyczyn, wiec nie powinni sie dziwic jesli ruscy tez.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy -6

  To jest tak, że NATO ze swego terytorium może dosięgnąć ważnych celów na terenie Rosji.
  Natomiast Rosja nie bardzo. Popatrzcie na mapę.
  P/S Terytoria dawnych krajów UW się nie liczą.
  To jest bufor dla prawdziwych członków NATO.
  Taka Wolska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX