Morawiecki dla BBC o brytyjskiej cenie za brexit. "Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka"

Premier Mateusz Morawiecki udzielił w Davos wywiadu telewizji BBC News. Odniósł się w nim m.in. do kwestii tego, jak powinien wyglądać udział Wielkiej Brytanii w finansach UE po wyjściu ze Wspólnoty. Skomentował też pomysł ministra Czaputowicza na brexit, który rozgrzał brytyjskie media kilka dni temu.

Brexit formalnie powinien wejść w życie za nieco ponad miesiąc - dokładnie 29 marca. Tymczasem nadal nie do końca wiadomo, jak będzie on wyglądać. Brytyjska Izba Gmin nie zatwierdziła wynegocjowanej przez premier Theresę May umowy z Unią Europejską, określającej warunki tego rozwodu i przyszłe stosunki między Londynem a Brukselą. Brytyjscy politycy prowadzą gorączkowe rozmowy, liczą też na pewne ustępstwa ze strony UE.

Morawiecki o pomyśle na brexit ministra Czaputowicza

UE wydawała się stać murem za wspólnym stanowiskiem: obecne porozumienie jest najlepszym z możliwych. Ale kilka dni temu z tej jedności wyłamała się Polska - tak to przynajmniej zostało odebrane na Wyspach. Polski minister Jacek Czaputowicz powiedział, że jego zdaniem brexitowy impas mogłoby przełamać ograniczenie czasowe tzw. irlandzkiego bezpiecznika (backstopu) do pięciu lat. 

Wspomniany backstop dotyczy tymczasowych ustaleń w sprawie przyszłej granicy między Wielką Brytanią a UE, i zakłada, że do końca okresu przejściowego brexitu, czyli do stycznia 2021 roku, Wielka Brytania pozostanie w granicach unii celnej.

Propozycję ministra Czaputowicza skomentowała niedługo później premier Theresa May oraz szefowie dyplomacji Irlandii i Niemiec

W wywiadzie dla BBC Mateusz Morawiecki powiedział, że komentarze ze strony ministra Czaputowicza były kreatywną próbą walki o kompromis, który pomógłby uniknąć najgorszego możliwego scenariusza - tak zwanego twardego brexitu, czyli chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii, bez porozumienia z UE.

Wielka Brytania powinna nadal uczestniczyć w finansowaniu UE?

Inną kontrowersyjną kwestią jest udział Londynu w finansowaniu UE. BBC podkreśla, że Wielka Brytania obecnie jest płatnikiem netto wspólnoty, czyli więcej do niej wpłaca, niż dostaje, zupełnie przeciwnie niż Polska. Dziennikarz zapytał polskiego premiera, czy Brytyjczycy powinni zapłacić za uzyskanie dobrych warunków rozwodu.

"Mam nadzieję" - odpowiedział Mateusz Morawiecki, który jest na Forum Ekonomicznym w Davos. "Musi być jakaś cena za pełny dostęp [do jednolitego rynku UE - red.] i to, jaki będzie zakres tego dostępu powinno być zależne od jakiegoś wkładu, w tym być może finansowego" - wyjaśniał polski premier. Na sugestię, że to może nie spodobać się wielu brytyjskim zwolennikom brexitu dodał: "Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka".

Jednocześnie polski premier uważa, że wciąż jest cień nadziei, że Wielka Brytania zostanie częścią Unii Europejskiej.

Premier o Polakach w Wielkiej Brytanii: Oddajcie nam naszych ludzi

Mateusz Morawiecki mówił też w BBC o polskiej gospodarce, podkreślając solidny wzrost PKB i niskie bezrobocie. Premier liczy, że pracujący na Wyspach Polacy będą wracać do kraju. "Coraz więcej ich wraca i to mnie cieszy, bo mamy niski poziom bezrobocia. Oddajcie nam naszych ludzi" - powiedział. 

Podkreślił też, że ważne, by ci, którzy zdecydują się zostać, mieli zapewnione takie same warunki, jak obecnie, co zresztą gwarantowała premier May.

Więcej o:
Komentarze (62)
Brexit. Mateusz Morawiecki w Davos dla BBC o brytyjskiej opłacie. "Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 12 razy 12

  "Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka"

  Święta racja panie Morawiecki, nie można brać funduszy unijnych i równocześnie nie przestrzegać unijnych traktatów i standardów.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 10

  Panie Premierze - czy to prawda ze jest Pan tylko słupem, pozwalającym pisowskiej mafii kraść ?

 • justas32

  Oceniono 11 razy 9

  Rodacy -polski Premier już załatwi żebyście wrócili z Wysp. Wbrew waszej woli ... :-)

 • justas32

  Oceniono 12 razy 8

  Mateeeusz - ja tam to cię lubię. Ale Twoje miejsce jest w pierdlu ...

 • cafecorner

  Oceniono 9 razy 7

  Jesli zdecyduje, ze opuszczam tonacy ekonomicznie statek to niby dlaczego mialabym wracac do kraju, z ktorego wyjechalam? Jest tyle innych miejsc - Francja, Irlandia, Niemcy, Dania...

 • darjen77

  Oceniono 6 razy 6

  „Oddajcie nam naszych ludzi”?????!!!!!! Niewolników potrzebuje do budowy państwa PiS. Na gaże dla dwórek, socjal dla meneli, stanowiska dla posłusznych

 • x27x27

  Oceniono 6 razy 6

  Bzdura w nagłówku ; bo MOŻNA mieć ciastko i je zjeść. Natomiast NIE MOŻNA zjeść ciastko i nadal je mieć. Takie odwrócenie sensu tego powiedzenia, zdarza się w wielu mediach.

 • vito60

  Oceniono 5 razy 5

  Qurffa, nawet tak oklepanego powiedzonko musiał przekręcić. Może jeszcze raz coś powie o ,,szlachetnym zdrowiu". Co za bełkot.

 • keniuta

  Oceniono 5 razy 5

  "Oddajcie nam naszych ludzi!" - to byłby świetny tytuł, przegapiliście, ciastka wam w głowie stare

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX