Tusk, Kopacz i Schetyna mają stanąć przed komisją ds. VAT. "To osoby, którym podlegało szereg instytucji"

Donald Tusk, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna i Bartłomiej Sienkiewicz zostaną wezwani przed komisję ds. VAT - wyjaśnił Marcin Horała, jej przewodniczący. Lista znanych nazwisk jest znacznie dłuższa.

Komisja ds. VAT przesłucha nowych świadków - poinformował w Sejmie Marcin Horała, jej przewodniczący. Do składania wyjaśnień wezwanych zostanie łącznie 26 osób.

Wśród nich Donald Tusk i Ewa Kopacz, byli premierzy. 

To są osoby, którym podlegało szereg instytucji, których badanie jest przedmiotem prac komisji. To osoby powołujące i odwołujące ministrów finansów, osoby dające wytyczne służbom specjalnym.

- argumentował Horała podczas spotkania z dziennikarzami transmitowanego przez Polsat News. 

Powołanie przed komisję Grzegorza Schetyny i Bartłomieja Sienkiewicza, byłych ministrów spraw wewnętrznych, polityk PiS tłumaczył ich potencjalną wiedzą na temat działań służb.

Pojawiło się kilka pytań, które trzeba będzie zadać zwierzchnikom tych sił. To jest chociażby kwestia losów raportu CBŚ dotyczącego zwalczania mafii paliwowej, który zaginął. 

- stwierdził Horała. 

Waldemar Pawlak i Janusz Piechociński, byli ministrowie gospodarki, również zostaną wezwani przez komisję. Będą odpowiadać na pytania związane z kwestią tzw. odwróconego VAT-u m.in. na złom i pręty stalowe. 

Czytaj też: Szczurek odpowiada komisji ds. VAT: Skandal. 250 mld zł to nonsens. Trybunał Stanu? "Chętnie"

Wśród grona 26 świadków znajdują się inne osoby zajmujące wysokie stanowiska w rządzie i instytucjach rządowych, spółek paliwowych, hutniczych, metalurgicznych i innych.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu 2018 r. Zajmuje się oceną działań rządów PO-PSL. Zakres jej prac obejmuje okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015. Według polityków PiS - za czasów rządów koalicji PO-PSL luka w podatku VAT wyniosła ponad 250 miliardów złotych. Mateusz Szczurek - były szef resortu finansów - w rozmowie z naszą redakcją nie zgodził się z tymi zarzutami.  Wyjaśnił, że za czasów jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Donald Tusk, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna staną przed komisją ds. VAT. Łącznie 26 nowych świadków
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 8 razy 6

  Za Tuska i za Kopaczowej zaczęto wprowadzać pierwsze systemowe rozwiązania w walce z karuzelami vatowskimi ( np. odwrócony vat). niech pisiorki ich spytają jak się tworzy prawo. Może się czegoś nauczą

 • kiks11

  Oceniono 7 razy 5

  A ja mam pytanie do członków komisji. Ile razy zdarzyło się im kupić usługę bez rachunku, loda na plaży, czy wynająć Ukraińca do malowania domu? No, to jest właśnie szara strefa, która składa się na lukę watowska i stanowi ona prawie 80% tej luki.

 • pysio62

  Oceniono 6 razy 4

  To sa typowe PIS-owskie dzialania propagandowe, nie majace nic wspolnego z wyjasnianiem czegokolwiek. Ciekawe kiedy PIS powola komisje sledcza Sejmu w sprawie zwiazanych z PIS-em SKOK-ow i Biereckiego? Do SKOK-ow i Biereckiego doplacilismy w praktyce wszyscy ponad 5 miliardow zlotych, a konca tego doplacania jeszcze nawet nie widac. Dlaczego Kaczynski i PIS az tak sie boja powolania tej komisji?

 • def11

  Oceniono 5 razy 3

  Wybory coraz bliżej, polowanie na czarownice czas zacząć/

  ps. Panie Horała żadnych wniosków z "przesłuchania" Donalda Tuska przez panią Wassermann ? :)

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby prezes uważał że Horała jest inteligentniejszy od panny Wassermann?

 • laik404

  Oceniono 6 razy 2

  Przykrywamy dwórki Glapińskiego i mord Adamowicza (z Kaczyńskim jako dyktatorem w tle)?

  Przy tym tempie ujawniania Pisich przekrętów niedługo wam Pisiory zabraknie przykrywek.

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  O Biereckiego nie będą ich pytać? O Glapińskiego też pewnie nie. To nie jest dociekanie prawdy tylko bolszewicka pokazówka dla ciemnego suwerena.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX