Bezrobocie lekko w górę, choć nadal niskie. Wciąż jednak 0,5 mln osób to długotrwale bezrobotni

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,8 proc. To niewielki wzrost w porównaniu z listopadem, ale jednocześnie dane nieco lepsze od prognozowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pozostaje problem, co zrobić z tymi, którzy od dawna pracy nie mieli.

Sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo dobra. Wprawdzie bezrobocie przestało już spadać, a na koniec ubiegłego roku nawet lekko wzrosło, ale nadal jest blisko rekordowo niskiego poziomu.

GUS: stopa bezrobocia w grudniu wzrosło do 5,8 proc.

To oczywiście ucieszyło resort rodziny, który spodziewał się mocniejszego wzrostu - do 5,9 proc. z 5,7 proc. w listopadzie. Zresztą, niskim bezrobociem w Polsce pochwalił się właśnie premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC. - Coraz więcej wraca [z Wielkiej Brytanii - red.] i to mnie cieszy, bo mamy niski poziom bezrobocia. Oddajcie nam naszych ludzi - powiedział.

Trudności ze znalezieniem pracowników przy niskim bezrobociu to problem, z którym mierzy się wielu pracodawców w Polsce. Część tej luki zapełnili przybysze z Ukrainy, ale oni nie wystarczą, poza tym, nie wiadomo, co stanie się, gdy swój rynek pracy szerzej otworzą dla nich Niemcy. Według najnowszego raportu firmy doradczej PwC, w perspektywie sześciu lat na polskim rynku pracy może zabraknąć nawet 1,5 mln osób.

Ponad 500 tys. długotrwale bezrobotnych

Poza takimi rozwiązaniami jak ściąganie pracowników z zagranicy czy automatyzacja, pozostaje aktywizacja bezrobotnych Polaków. To poważne wyzwanie. Od kilku miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych utrzymuje się poniżej 1 miliona. Na koniec grudnia było ich dokładnie 968,9 tys. wobec 950,5 tys. na koniec listopada. To kolejny powód do zadowolenia, ale z drugiej strony, jak podaje GUS, tych długotrwale bezrobotnych jest ponad pół miliona. To mniej niż na początku 2018 roku - wtedy było to ponad 600 tysięcy, ale ich liczba nie chce już mocniej spadać.

Więcej o:
Komentarze (14)
Bezrobocie wg GUS lekko w górę, choć nadal niskie. Wciąż jednak 0,5 mln osób to długotrwale bezrobotni
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 9 razy 5

  pora skonczyć z fikcją czyli obowiązkiem rejestracji w UP po ubezpieczenie zdrowotne - w momencie kiedy w zycie weszłaby ustawa że każdy obywatel jest ubezpieczony bezrobocie znikłoby na papierze do zera

  99,99% ludzi zarejestrowanych w UP to ludzie pracujący na czarno w PL i za granicami .

 • jakobhorner

  Oceniono 5 razy 3

  Żona czy mąż bez roboty nie rejestruje się w pośredniaku bo ma ubezpieczenie małżonka. To tylko jeden przykład na fałszywość statystyk

 • andrew1507

  Oceniono 2 razy 2

  mam tylko jedno marzenie, upadek kaczyzmu I pis….

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 6 razy 2

  A od marca bezrobocie wzrośnie bo część nauczycieli pojawi się w pośredniaku, prawda pani minister Zalewska?

 • fajny_zajety

  Oceniono 4 razy 2

  Jest tak niskie bezrobocie ,ze profesjonalni fachowcy pracujący w urzędzie pracy powinni wspomóc swoim doświadczeniem lokalne firmy i korporacje. Bogate doświadczenie które zdobyli w Urzędzie Pracy poprawiłoby pracę niejednej prężnie działającej firmy. Budynki znajdujące sie w centrach miast mogłyby być wynajęte na biura dla nowych firm

 • wielkioprawca

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie przeważnie są zarejstrowani jako bezrobotni wyłącznie dla ubezpieczenia zdrowotnego. No chyba że ktoś jest z Polski C i nie ma w jego rejonie normalnej pracy. Dlatego by urealnić liczbę bezrobotnych poszukujących pracy wart by było wrócić do stosowania bezwarunkowego zapisu Konstytucji że państwo zapewnia swoim obywatelom bezpłatną opiekę zdrowotną niezależnie czy są zarejstrowani jako bezrobotni. Kosztowo po likwidacji prawie Urzędów Pracy państwowych bilans wyjdzie na zero.

 • piotrek28pl

  Oceniono 7 razy -1

  Niech zaczną płacić godziwe pieniądze,wtedy nie będzie bezrobocia.proste.ale nie przecież gwiazdorom nowobogackim by brakło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX