"Unia Europejska jest gotowa ustalić nowy termin brexitu". Kanclerz Austrii ma propozycję

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos kanclerz Austrii - Sebastian Kurz - powiedział, że UE jest gotowa zmienić termin brexitu. Planowo Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę w piątek 29 marca.

Choć brexit nie jest tematem przewodnim w Davos, było oczywiste, że będzie dyskutowany.

Wokół brexitu

Szef austriackiego rządu widzi możliwość przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dałoby to Brytyjczykom dodatkowy czas na ostateczną decyzję. Ta nie powinna być jednak zbytnio odsuwana w czasie. Sebastian Kurz zauważył, że odroczenie powinno trwać nie dłużej niż do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się w maju 2019 r.

W Wielkiej Brytanii istnieje świadomość, że Unia Europejska jest gotowa na wszystko, by uniknąć twardego brexitu. Jest również gotowa, jeśli to konieczne, do przesunięcia jego daty. (...) Ale oczywiście Wielka Brytania również musi tego chcieć 

- powiedział Sebastian Kurz podczas szczytu w Davos.

Davos w okrojonym składzie

Forum w Davos ruszyło 22 stycznia. Tegorocznym tematem przewodnim jest "Globalizacja 4.0: Kształtowanie nowej architektury w dobie czwartej rewolucji przemysłowej". W tym roku w Szwajcarii zabrakło przedstawicieli amerykańskiej administracji, a także Emmanuela Macrona i Theresy May. Szczyt potrwa do 25 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (113)
"Unia Europejska jest gotowa ustalić nowy termin brexitu". Kanclerz Austrii ma propozycję
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 44 razy 28

  A Putin, który to sponsorował cieszy się jak cholera. Tak samo z operacji "taśmy" w Polsce. A naiwni Brytyjczycy łykają narrację "złej Unii". A naiwni Polacy łykają Antka-patriotę.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 21 razy 13

  Głosowanie w sprawie umowy rozwodowej z UE miało się odbyć w brytyjskim parlamencie 11 grudnia 2018 roku. Teresa May przesunęła je bo szacunki pokazywały, że może je przegrać różnicą 80-100 głosów. Przesunęła je na styczeń i ... przegrała różnicą 220 głosów. Nie wiem po co Brytolom dodatkowy czas, nie chcą umowy, niech wychodzą bez umowy. Na twardym Brexicie stracą Brytole a Wielka Brytania stanie się Mniejszą Brytanią - z pewnością pomniejszy się o Szkocję a być może też i o Irlandię Płn.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  Brexit znaczy Brexit. Jak zaczęli procedurę brexitową to tera, muszą wyjść, nawet bez umowy.

  Jak brak umowy i twardy Brexit jest dla Brytyjczyków nie do zaakceptowania to to zawsze mogą zostać w UE. Nikt ich nie wygania.

 • andrew1507

  Oceniono 16 razy 6

  A Wy tez sie dacie wkrecic pis/Putinowi w Polexit?

 • stalowy_jez

  Oceniono 9 razy 5

  Odcinek 3547: wielka brytania znowu zmienia zdanie. Unia cos obiecala. Prezydent luxemburga zaskakuje nowa prooozycja....przerwa na reklame.

 • andrew1507

  Oceniono 13 razy 5

  Dziwie sie WB, ze dali sie wkrecic Putinowi w ten brexitowy pasztet, ten ich parlament taki jakis niepelnosprawny…..

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy 4

  Teraz albo w ogóle, obecna umowa albo twardy Brexit. Nie ma zwlekania, zmiany warunków, nowego referendum, odkładania sprawy. W jedną albo drugą stronę, tutaj i teraz.

 • anders76

  Oceniono 3 razy 3

  Mam genialny pomysl ! Przesunac Brexit 20 lat do przodu to sie wszystko wyjasni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX