TVP i Polskie Radio dostaną rządowe rekompensaty. Łącznie ponad miliard złotych

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący parlamentarnego klubu PiS poinformował o dodatkowym posiedzeniu Sejmu 30 stycznia. Posłowie zajmą się na nim projektem tzw. rekompensaty dla mediów publicznych.

W połowie stycznia zgłoszono projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dodano w nim zapis o przekazaniu jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych - to rekompensata za utracone środki.

Projekt rekompensaty zakłada, że TVP i Polskie Radio otrzymają nawet 1,26 mld zł z budżetu państwa tytułem zwolnienia wybranych grup społecznych (m.in. osób powyżej 75 roku życia, osób z I grupą inwalidzką, bezrobotnych) z opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

 

Wyliczenia

Rekompensata ma wynieść maksymalnie 1,26 mld zł. KRRiT miałaby tę sumę rozdzielić pomiędzy państwowe podmioty do końca maja. W uzasadnieniu projektu nowelizacji - a w związku z tym rekompensaty - wyliczono straty. W 2017 r. abonamentu nie zapłaciło 3,55 mln osób, przy czym oszacowano, że raptem 1,7 proc. z nich korzysta wyłącznie z radia. Miesięczny abonament za radio i telewizję wynosi 22,70 zł, w tym 7 zł tylko za radio. Na tej podstawie wyliczono, że wpływy nieuzyskane to ponad 956 mln zł rocznie.

Więcej o:
Komentarze (146)
TVP i Polskie Radio dostaną rządowe rekompensaty. Łącznie ponad miliard złotych
Zaloguj się
 • walsmet

  Oceniono 36 razy 28

  Rok wyborczy, dofinansowanie propagandy nienawiści do współobywateli .

 • pioter83

  Oceniono 30 razy 22

  Dno dostanie kase na szczucie

 • p_slawek

  Oceniono 25 razy 19

  Złoty interes, ta pisbolszewia i szczujnia+ opluwa mnie za moje pieniądze.

 • tcas

  Oceniono 20 razy 14

  No to TVPiS będzie miał kasę na "wykończenie" kolejnego przeciwnika politycznego. Pewnie będzie to Pan Donald Tusk.

 • justas32

  Oceniono 18 razy 12

  To afera większa niż Amber Gold (850 mln). Tylko że tam ukradli osobom prywatnym a tu ukradli nam wszystkim - na pensje dla prezenterów po 40 tys zł ...

 • tcas

  Oceniono 14 razy 10

  Za komuny krzyczeliśmy "telewizja kłamie" teraz trzeba krzyczeć - TVPiS zabija.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX