CNN pyta premiera Morawieckiego o autorytaryzm w Polsce. "Chyba żartujesz, Richard"

Mateusz Morawiecki w rozmowie z amerykańską telewizją CNN podkreślił, że Polska popiera porozumienie Brukseli z Londynem. Premier w zdecydowany sposób odciął się również od sugestii, że nasz kraj - jak Węgry - zmierza w kierunku autorytaryzmu.

Przebywając w Davos premier zapewnił, że chciałby, żeby nie doszło do opuszczenia UE przez Zjednoczone Królestwo. Przypomniał przy tym, że istnieje procedura wydłużenia czasu, po którego upłynięciu Wielka Brytania będzie musiała opuścić Unię, ale zgoda na to uzależniona jest od propozycji, które wystosuje brytyjska premier.

Szef polskiego rządu powiedział również, że jest zadowolony z tego, że część Polaków, którzy wyjechali na Wyspy, zdecydowała się na powrót do kraju. Zwrócił przy tym uwagę, że Polska ma obecnie jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE.

Pytany o spór rządu w Warszawie z Komisją Europejską, Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że trwa on wciąż dlatego, że część komisarzy go upolitycznia. Zaznaczył, że polskie władze dokonały już zmian w prawie, które zostały uzgodnione z Komisją.

Premier powiedział, że w takich krajach jak w Niemcy czy Austria politycy mają o wiele większy wpływ na sądownictwo niż w Polsce, a to nasz kraj jest krytykowany w UE.

Nasi przyjaciele z Europy Zachodniej nie rozumieją, jakie zmiany zachodzą w Europie Środkowej, gdyż byli po dobrej stronie żelaznej kurtyny, a my byliśmy po złej

- tłumaczył Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że polskie władze eliminują to, co jest złe w sądownictwie. „Chcielibyśmy, żeby nasz system sądowy był tak wydajny, jak w zachodnich krajach” - podkreślił premier.

"Chyba żartujesz, Richard"

Gdy reporter CNN Richard Quest zasugerował, że na świecie Polska jest dziś postrzegana jako państwo zmierzające w kierunku autorytaryzmu, co widać na przykładzie podejścia rządu do mediów, premier Mateusz Morawiecki odparował:

Chyba żartujesz, Richard. Chyba, żartujesz. Teraz chyba żartujesz. Nie, nie, nie!

Morawiecki dodał, że Polska wprowadza reformy i dąży do tego, aby system sądowniczy działał tak dobrze, jak w wielu innych krajach europejskich.

Więcej o:
Komentarze (193)
CNN pyta premiera Morawieckiego o autorytaryzm w Polsce. "Chyba żartujesz, Richard"
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 105 razy 93

  Panie dwa razy skazany prawomocnym wyrokiem za kłamstwo, w Austrii czy Niemczech wcale politycy nie mają dużo większego wpływu na sądownictwo. Maja wpływ na wybór sędziów najwyższych instancji, ale nie mają wpływu na WYROKI. wy przez Zero ( któremu polecenia bezpośrednio wydaje Kaczyński) macie i to różni Polskę pisu od cywilizowanych krajów.
  Cieszy się pan że pare osób wróciło z Wysp? A z tego że po objęciu przez was władzy wyjeżdżało rok rocznie więcej ludzi na Wyspy niż za PO tez się pan cieszy? Miało być odwrotnie podobno.
  W jednym ma pan rację, nasi przyjaciele (nasi, czyli Polaków, nie wasi - pisu, bo wy już nie macie przyjaciół poza San Escobarem) nie rozumieją zmian w Polsce, bo nie rozumieją, jak nowa władza w niby demokratycznym państwie, może zerwać praktycznie z całą dobra polityką poprzedników ( zrywać bez żadnego trybu przetargi, psuć dobre stosunki dyplomatyczne itd.), jak może w ciągu kilku miesięcy popsuć prawo ( zniszczyć służbę cywilną, niezależność sądów, uderzać w media, itd.) i jak można obsadzić TYSIĄCAMI swoich zauszników bez kompetencji obsadzać za setki milionów złotych rocznie rady nadzorcze, stołki w każdej firmie podległej rządowi i wojewodom.

 • manren

  Oceniono 85 razy 77

  Ten "Zachód" Polski nie rozumie. Z tego właśnie powodu Polska podąża ochoczo na wschód, gdzie świeci jutrzenka nadziei z twarzą pana Putina.

 • wagrz

  Oceniono 81 razy 75

  Zachód nie rozumie, jak można łamać własną konstytucję.

 • marc.pl

  Oceniono 51 razy 45

  Putin słuchając tych pisowskich dyrdymałów ciągle krytykujących zachód wpadnie w alkoholizm popijając szampana. PiS chce nas wyrwać ze zjednoczonej Europy i wepchnąć w łapy Putina a Polacy przyjmują to z entuzjazmem co sondaże pokazują.

 • pan.szklanka

  Oceniono 45 razy 41

  Zachód nie rozumie, bo u nich czarne nie oznacza białe, pokora nie objawia się pirackimi rajdami limuzyną, nie trzeba oddawać nagród, jeśli się należały.
  Zachód nie rozumie, że aby kogoś oskarżyć o przeprowadzenie zamachu, trzeba mieć dowody. Te same, które usprawiedliwią rozkopywanie grobów wbrew woli rodzin.
  Zachód nie rozumie, jak można było radzieckiego szpiega zrobić ministrem obrony, a gościa który wyprowadził kilka miliardów do Luksemburga, szefem komisji finansów. Zachód nie rozumie po co płacić 100 milionów euro za dzieła sztuki, które i tak nie mogły opuścić kraju.
  Nieogarnięty ten Zachód.

 • lilo150

  Oceniono 35 razy 33

  ależ bardzo dobrze rozumie postępujące uwstecznienie do komunizmu i średniowiecza.

 • drbob20

  Oceniono 36 razy 28

  osiol tlumaczy ze jest oslem

 • sebione11

  Oceniono 31 razy 27

  Zachod dobrze rozumie panie Morawiecki ze mafia kaczystow w Polsce i mafia orbanowcow na Wegrzech chca po cichu wprowadzic dyktature. Pana klamstewka dobre sa dla ciemnego ludu, bo rozumny czlowiek sie nie zlapie na ten lep.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX