NBP zapłacił prawnikom 25 tys. za sześć identycznych wniosków. "Grubo powyżej ceny rynkowej"

Robert Kędzierski
Tuż po wybuchu afery KNF Narodowy Bank Polski zwrócił się do dwóch redakcji z żądaniem usunięcia niektórych treści z internetu. Motywował to ochroną dóbr osobistych. Dziś wiemy, że na kilka pism NBP wydał 25 tys. zł. Według części prawników cena rynkowa usługi jest wielokrotnie niższa.

W listopadzie zeszłego roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała treść rozmowy Marka Chrzanowskiego, ówczesnego szefa KNF i Leszka Czarneckiego, właściciela kilku banków. Czarnecki twierdzi, że podczas spotkania otrzymał propozycję korupcyjną - w zamian za 40 mln zł wynagrodzenia dla wskazanego prawnika rzekomo miałby liczyć na przychylność KNF.

Bank żąda usunięcia treści

W kontrowersyjnej rozmowie pada też nazwisko prezesa NBP Adama Glapińskiego. Między innymi dlatego kancelaria prawna wynajęta przez Bank zwróciła się do dwóch redakcji - "Newsweeka" i "Gazety Wyborczej" -   z żądaniem usunięcia określonych artykułów z internetu. 

Do sądu wpłynęły wnioski w sprawie zakazu "rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste Narodowego Banku Polskiego, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP, przez insynuowanie, że Prezes NBP uczestniczył w tzw. aferze KNF". 

25 tys. zł za sześć niemal identycznych pism

Poseł PO Krzysztof Brejza zapytał  NBP o koszty obsługi tej sprawy. Powoływał się na prawo do informacji publicznej. Początkowo Bank odmówił odpowiedzi. Dopiero po interwencji sądu administracyjnego zgodził się na ujawnienie kosztów, które wyniosły ponad 25 tys. zł. brutto. 

Czytaj też: "Żaden z dyrektorów NBP nie otrzymuje 65 tys. zł". Glapiński nie pojawił się na konferencji

NBP przepłacił czterokrotnie?

"Gazeta Wyborcza" twierdzi, że stawka, jaką NBP zapłacił za złożenie sześciu niemal identycznych pism - różniły się m.in. tytułami artykułów - jest "grubo powyżej stawki rynkowej". Według oceny jednego z warszawskich adwokatów NBP za obsługę sprawy zapłacił cztery razy za dużo.

Sąd się nie zgadza

Początkowo wszystkie sześć wniosków złożonych do sądu zostało odrzuconych. Powodem były - pomimo sporej kwoty wydanej na obsługę - różnego rodzaju braki formalne. Wnioskodawca został wezwany do ich uzupełnienia. Procedura sądowa nadal się toczy - w sprawie nie zapadł jeszcze żaden wyrok. 

 

Więcej o:
Komentarze (168)
Afera KNF. NBP zapłacił prawnikom 25 tys. za sześć wniosków
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 45

  Dobre imię pana Glapińskiego i jego króliczków jest bezcenne.. Nie żałują sobie, bo przecież nie ze swoich płacą!

 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 33

  Czy już wiecie SKĄD biorą się fortuny oligarchów oraz lewa kasa na opłacanie internetowych trolli przez partie polityczne będące przy korycie?

 • wlodwoz

  Oceniono 30 razy 30

  Te wszystkie wypłaty to, widoczne gołym okiem, "wyprowadzanie publicznych pieniędzy do kasy PiS. Tylko ślepy tego nie widzi!

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 29 razy 29

  Placenie co miesiac ok. 100.000 zlotych dwoch identycznym blondi tez wyglada na "grubo powyzej ceny rynkowej".

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 23 razy 23

  To nie prawda, że Pixi i Dixi robią niezłe lody w NBP!
  - pan Glapiński stanowczo zaprzecza. Lody są takie sobie ...widział lepsze

 • biesczad1

  Oceniono 22 razy 22

  "-Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy PEWEXami. Dostajemy za tego misia jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś, tym... no? Koniaczek?
  -Podwójny, stać mnie!"

 • polak66maly

  Oceniono 21 razy 21

  bizancjum za nasze pieniadze. Jak to bylo? Wystarczy nie krasc?

 • kataryniarski

  Oceniono 23 razy 21

  Tak się w Polsce wyprowadza kasę z budżetów! :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX