Kolejny cios w firmy energetyczne. Zapłacą kilkaset mln złotych. Rząd chciał dobrze, ale coś nie wyszło

Kilkaset milionów zł mogą zapłacić firmy za zmiany w ustawie o odpadach. Wprowadzone w ubiegłym roku prawo miało ukrócić pożary wybuchające na składowiskach. Rykoszetem dostały przedsiębiorstwa, które mają duże połacie terenu, a na nim skład odpadów niepalnych. Niełatwo odkręcić te zmiany, ale wydaje się, że urzędnicy zaczynają dostrzegać absurd.

Firmy energetyczne na hektarach gruntów przechowują olbrzymie ilości żużlu, popiołu i gipsu, czyli pozostałości ze spalania węgla. W tym roku będą one musiały wprowadzić monitoring odpadów i skrócić czas ich magazynowania. To wymóg, który wprowadzano w odpowiedzi na ubiegłoroczne pożary składowisk. To nic, że problem pożarów dotyczył zupełnie innego sektora, gdzie najczęściej przedsiębiorcom kończył się trzyletni okres magazynowania śmieci. Podobnie jak inne zakłady przemysłowe, energetyka została objęta regulacjami "przy okazji". Ale za to jako jeden z czołowych producentów odpadów może zapłacić najwięcej.

Gdzie trafiają odpady energetyczne

Pod nowe przepisy podpada około setka składowisk i magazynów elektrowni węglowych o łącznej powierzchni 3-4 tysięcy hektarów. Energetyka rocznie wytwarza około 18 mln ubocznych produktów spalania. Co najbardziej ją zaboli?

Krótszy czas magazynowania - ma być rok zamiast trzech lat. To wymaga zmiany całego systemu gospodarowania żużlami i popiołami, w tym przebudowy składowisk i magazynów. Elektrownie węgla kamiennego magazynują odpady ze spalania transportowane hydraulicznie (na mokro), które potem zbywane na rynku, np. do budowy nasypów, dróg czy mostów.

Kolejny wymóg - monitoring. Przy hektarach do obserwowania i konieczności posiadania wyraźnego zapisu z kamer wydatki liczne będą w milionach złotych. Do tego dochodzi biurokracja (jak zaświadczenia członków zarządów, rad nadzorczych, prokurentów udziałowców za ostatnich 10 lat o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku), zabezpieczanie roszczeń i ryzyko zawieszania postępowań w sprawie zmian pozwoleń zintegrowanych. W sumie koszty branża szacowała w ubiegłym roku nawet na 0,8-1 mld zł.

Odpady wytworzone i składowaneOdpady wytworzone i składowane fot. WysokieNapiecie.pl

Przepisy o szerokim spektrum rażenia

Przeciwpożarowe przepisy w ustawie o odpadach przyjęto w rekordowo szybkim tempie. Ale potrzebne jest też rozporządzenie regulujące monitoring. Tu prace utknęły. Spłynęła lawina uwag od hutników, górników, energetyków, kolejarzy, sektora chemicznego, kolejowego, odpadowego.

Dlaczego protestują? Jakie koszty będą musieli ponieść i co z tym robi rząd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (38)
Kolejny cios w firmy energetyczne. Zapłacą kilkaset mln złotych
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 30

  Szyszko podniósł dwukrotnie limity sprowadzanych śmieci, które trafiają do nas już nawet z Indii.
  Śmieci sobie beztrosko płonęły, trując środowisko niczym Kościół dziecięce sumienia, więc wprowadzili monitoring popiołów.
  Nikt się tym nie przejmie, za godzinę usłyszymy od czymś bardziej absurdalnym.

 • aktyntasza

  Oceniono 25 razy 21

  Polskie kopalnie coraz mniej efektywne i jakość węgla coraz gorsza.
  Po 30 związków za na kopalni, wysokie zarobki, przywileje, wcześniejsze emerytury.
  a
  Brakuje 16 mln ton węgla który musimy sprowadzać z Rosji.

 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 19

  Co by tu jeszcze spieprzyc panowie, co by tu jeszcze ...?
  Czy te matoly potrafia cos zrobic dobrze?

 • Mr. X

  Oceniono 12 razy 12

  PiSowska władza jak zwykle zamiast coś zrobić tak jak należy i zanim podniesie rękę i naciśnie przycisk przeanalizować wszelkie za i przeciw, to robi na kolanie i pod publiczkę.
  Efekt?
  Poziom ustawodawstwa w naszym kraju spadł do poziomu KRLD.

 • hilaran

  Oceniono 14 razy 12

  Poczekajcie jeszcze chwilę - te same przepisy dotyczą m.in. firm odbierających osad z oczyszczalni ścieków - osad oczywiście niepalny. Ceny za tonę już poszły w górę trzykrotnie - ciekawe kto zapłaci za to na końcu.

 • marc.pl

  Oceniono 10 razy 10

  PiS tak majstruje w polskiej energetyce jak majstrowali w stadninach konia arabskiego - będziemy wieczory spędzać przy kagankach i świeczkach gdyż niewielu sobie pozwoli na oświetlenie elektryczne.

 • the_incognito

  Oceniono 9 razy 9

  Kolejny sukces towarzyszy z pis!

 • cy.nick

  Oceniono 9 razy 7

  Czy jest jakaś rzecz/sprawa/zjawisko/instytucja, której ta ekipa koncertowo nie spieprzy ?
  Może ktoś wskazać choćby jeden przykład jakiegoś dobrego rozwiązania tej ekipy (kilka by się znalazło) , które jednak przy okazji, rykoszetem nie powoduje większych strat, często na granicy spustoszenia ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX