Prezent od Unii dla pracujących rodziców. Elastyczny urlop rodzicielski, więcej "opiekuńczego"

Unia Europejska wprowadzi przepisy, które ułatwią życie pracującym rodzicom. Możliwe, że będą mogli oni korzystać z urlopu rodzicielskiego w znacznie szerszym zakresie niż dziś. Istotnych zmian jest jednak więcej.

Pracującym rodzicom przysługują cztery rodzaje urlopu - macierzyński lub ojcowski, rodzicielski i wychowawczy. Jak donosi "Rzeczpospolita", Unia Europejska pracuje nad przepisami, które mogą znacząco rozszerzyć możliwość korzystania z niektórych tego typu uprawnień. 

Urlop rodzicielski nie tylko po macierzyńskim

W życie może wejść bowiem dyrektywa, która pozwalałaby pójść na urlop rodzicielski w dowolnym momencie do ukończenia przez dziecko ósmego roku życia. A nie tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jak jest dziś.  

Urlop rodzicielski ma być płatny w zakresie do dwóch miesięcy. Wysokość świadczenia będzie ustalana przez poszczególne kraje. 

Według aktualnych przepisów urlop rodzicielski można podzielić na cztery części, przysługuje nie dłużej niż do szóstego roku życia dziecka. 

10 dni dla ojca to minimum 

Unijna dyrektywa wprowadziłaby też nowe zasady dla europejskich ojców. Po urodzeniu dziecka mogliby oni korzystać z nie mniej niż dziesięciu dni urlopu. Byłby on płatny na zasadach obowiązujących podczas zwolnienia chorobowego. W tym wypadku dla mieszkańców Polski nic się nie zmieni. Obecne przepisy przewidują bowiem dla ojców 14 dni w pełni płatnego urlopu. 

Dłuższy urlop opiekuńczy

W przypadku choroby dziecka rodzic może wziąć wolne. Unia chce zwiększyć liczbę dni przysługujących z tego tytułu. Zamiast dwóch miałoby ich być aż pięć. To może się okazać szczególnie przydatne w przypadku rodziców małych dzieci

Pracodawcy bardziej elastyczni

Nowe przepisy dają też możliwość ubiegania się rodziców o wprowadzenie bardziej elastycznego systemu pracy. Nie ma tu konkretnego katalogu ułatwień, ale jest podstawa do negocjowania z pracodawcą. 

Czytaj też: Siedmiogodzinny dzień pracy dla rodzica? Czytelnicy o pomyśle PSL

Cztery rodzaje urlopów

Urlop macierzyński - przysługuje po urodzeniu dziecka. W zależności od liczby urodzonych dzieci może trwać od 20 do 37 tygodni. Po nim przysługuje urlop rodzicielski  - wynosi 32 tygodnie. Jest jeszcze urlop wychowawczy, który można wziąć maksymalnie na okres 36 miesięcy. Urlop opiekuńczy przysługuje, gdy dziecko jest chore. Dziś jego długość wynosi zaledwie dwa dni w roku. 

Trzy lata na wejście przepisów

Nowe przepisy nie są jeszcze formalnie przegłosowane, ich treść została jednak ustalona pomiędzy unijnym Parlamentem, Radą a Komisją. Po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie będą miały trzy lata na wprowadzenie nowych regulacji. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Prezent od Unii dla pracujących rodziców. Elastyczny urlop rodzicielski, więcej opiekuńczego
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  To skandal jest a nie Unia ! Nie będą nam mówić jak mamy żyć !!! Rodzić należy wyłącznie dzieci niepełnosprawne, matki nie powinny w ogóle pracować tylko żyć na zasiłku 500+ a wszyscy ojcowie powinni być księżmi ...

 • boczny_obserwator

  Oceniono 13 razy 9

  Nie po linii PiSu. Dawać coś pracującym? Przecież lepiej dawać coś niepracującym.

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 13 razy 7

  To ja poproszę o tyle samo płatnego urlopu na opiekę na starymi schorowanymi rodzicami. Starzy ludzie wymagają z upływem czasu coraz więcej opieki a nie coraz mniej, tak jak dorastające dzieci - a nie ma na tę opiekę żadnych dodatkowych urlopów. Za to trzeba w kółko zastępować takie matki-dzieciom, bo ciągle ich nie ma.

 • ar.co

  Oceniono 6 razy 6

  A w Polsce na odwrót. Nawet emerytury "macierzyńskie" mają być tylko dla matek, które nie pracowały (albo pracowały bardzo mało). Jak któraś jednocześnie pracowała i wychowywała dzieci, to niech teraz żałuje! Bo z jej składek PiS kupi sobie poparcie tych "mądrzejszych", którym do roboty się nie spieszyło.

 • buli01

  Oceniono 3 razy 3

  A dla osób prowadzących działalność jak zwykle figa z makiem?

 • srv14

  Oceniono 3 razy 3

  Ach ta wstrętna UE , co oni sobie myślą? rozszerzać prawa pracownicze bez uzgodnień z Nowogrodzką

 • strange_email

  Oceniono 6 razy 2

  Zla Unia! Chcemy Polexitu i panstwa prawdziwie narodowego, opartego na koalicji z Bialorusia i Rosja.
  #TakoRzeczeVlad

 • thegreatmongo

  Oceniono 1 raz 1

  te pomysly sa mile tylko jak ktos bedzie co chwila znikal z pracy na 5 dni bo dziecko chore to pracodawca po prostu przestanie zatrudniac mlode matki.

  Komu to na dobre wyjdzie?

 • grzegorz.kaczynski

  Oceniono 1 raz 1

  Urlop opiekuńczy nie jest zwiazany z chorobą dziecka. Każdy rodzic dziecka do 14 roku życia ma prawo do tzw "Urlopu opiekuńczego", czy dziecko jest chore czy nie.

  -> Kodeks Pracy - Art. 188. [Zwolnienie od pracy]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX