Srebrna, czyli najcenniejszy skarb PiS? Ile wart jest majątek spółki, jak powstała, co chce budować

Robert Kędzierski
Srebrna, spółka założona w 1995 roku m.in. przez Lecha Kaczyńskiego, posiada kilka bardzo cennych nieruchomości w Warszawie. Na jednej z działek miałby zostać wybudowany olbrzymi budynek - dwie liczące 190 metrów bliźniacze wieże. Skąd wziął się majątek Srebrnej? Dlaczego spółka jest tak istotna dla PiS? Wyjaśniamy.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła dziś nagrania pochodzące z zamkniętego spotkania, w którym uczestniczył Jarosław Kaczyński, szef PiS. Jedną z omawianych kwestii jest inwestycja spółki Srebrna. Miałaby ona wybudować na posiadanej przez siebie działce ultranowoczesny wieżowiec wart nawet 1,3 mld zł. Skąd pieniądze na tak duże inwestycje? 

Partia Kaczyńskiego dostaje nieruchomości

W 1973 roku, w Polsce utworzono wydawnictwo o nazwie Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch". Była jedną z większych firm wydawniczych, stała m.in. za "Trybuną Ludu", organem prasowym Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Do RSW należał też m.in. "Express Wieczorny". 

W 1990 roku, po przełomie Okrągłego Stołu "Prasa-Książka-Ruch" została zlikwidowana, a jej majątek rozdzielony. Poszczególne tytuły prasowe przypadały partiom politycznym. Równie ważnym składnikiem majątku były jednak nieruchomości.

Kilka z nich, wraz z "Expressem Wieczornym", stało się własnością Fundacji Prasowej "Solidarność". Ta należała do Porozumienia Centrum - partii założonej przez Jarosława Kaczyńskiego. 

Jaki majątek ma Srebrna

W 1995 roku prasowa "Solidarność" powołała do życia spółkę o nazwie Srebrna. I przekazała posiadany majątek składający się głównie z nieruchomości. Wśród nich znalazły się budynek przy Nowogrodzkiej - dawne zakłady graficzne, dziś siedziba partii PiS, budynek przy al. Jerozolimskich i budynek na ulicy Srebrnej, ok. 1,5 km od Pałacu Kultury. To właśnie na tej działce, w miejsce XIX-wiecznego budynku, miałby stanąć wieżowiec PiS. 

Kto jest właścicielem Srebrnej?

W 1995 roku do rady nadzorczej Srebrnej trafili Lech Kaczyński, Marek Suski i Adam Lipiński. W 2012 roku prasowa "Solidarność" przestała istnieć. Jej miejsce zajął Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. To on jest dziś głównym udziałowcem spółki Srebrna. 

Ile warta jest Srebrna?

Jak wynika z dokumentów rejestrowych, wartość spółki Srebrna wyceniona jest na 12 mln zł. 5883 udziały są własnością Instytutu Lecha Kaczyńskiego. Dwa należą do szefowej biura Jarosława Kaczyńskiego. 

Nie wszystkie dokumenty spółki Srebrna są dostępne. Wiemy jednak, że jednym z głównych źródeł jej dochodów jest obrót i zarządzanie nieruchomościami. Spółka jest też zaangażowana w projekty związane z mediami - ma udziały w firmie wydającej portal Niezależna.pl i związek z właścicielem "Gazety Polskiej Codziennie". 

Najbardziej wartościowymi składnikami majątku spółki Srebrna wciąż są działki przekazane jej w latach 90. Z uwagi na ich atrakcyjną lokalizację każdą z nich można wycenić na kilkanaście-kilkadziesiąt mln zł. Budynki, które Srebrna mogłaby postawić na posiadanych działkach mogą być warte nawet setki milionów złotych.

PiS chce wieżowca

O tym, że Srebrna chce w miejscu posiadanego budynku przy Srebrnej postawić wieżowiec wiadomo od roku 2015. Wtedy to spółka wystąpiła do władz Warszawy z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Wedle dokumentacji, nieruchomość (a właściwie dwa bliźniacze wieżowce) może mieć wysokość 190 metrów i powierzchnię 100 tys. metrów kwadratowych. Byłaby z pewnością jedną z największych w stolicy. Również jedną z najcenniejszych - Srebrna znajduje się zaledwie 1,5 km od Pałacu Kultury. 

Zgodę na przeprowadzenie inwestycji w lutym zeszłego roku wydał Instytutu Imienia Lecha Kaczyńskiego - przypomnijmy - główny udziałowiec Srebrnej. Pod decyzją widnieje podpis Jarosława Kaczyńskiego, szefa PiS. 

Najcenniejsza spółka PiS

Srebrna ma dla PiS kluczowe znaczenie. Spółka stanowi dla partii ważne zaplecze finansowe. Wieżowiec wybudowany przez partię Kaczyńskiego mógłby stać się kolejnym źródłem regularnych i wysokich przychodów. 

Więcej o:
Komentarze (477)
Srebrna czyli najcenniejszy skarb PiS? Ile wart jest majątek spółki, jak powstała, co chce wybudować
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 58 razy 54

  "Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli.
  J.Kaczyński

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 64 razy 50

  POLAKU POSŁUCHAJ JAK JESTEŚ ROLOWANY PRZEZ DWU ZŁODZIEI ZE STANDARDAMI JARKIEM KACZYŃSKIM I HANDLARZEM STARYMI SAMOCHODAMI =RYDZYKIEM!, NIE NA GROSZE, NA MILIARDY PLN!! ZGODNIE Z PRAWEM I STANDARDAMI PAŃSTWA PRAWA?

 • zraszacz

  Oceniono 55 razy 47

  pisowcy jak nazywacie tych okrągłostolowców co za komuny uwłaszczyli się na państwowym?

  wygrana w wyborach żeby załatwić prywatne interesy

  repolonizacja banków żeby załatwić kredyty zapewne później nie spłacane

  no i o sądach też się dowiedzieliśmy trza przejąć aby były odpowiednie dla partii wyroki

 • tedek1

  Oceniono 52 razy 46

  Smutne ze majatek wszystkich Polakow - przeciez te firmy PRLowskie to byly panstwowe,a wiec nasze, rozeszly sie po partiach politycznych,a nie trafily do Skarbu Panstwa.
  Terz pokolenie lat 50-tych wie czemu ma niskie emerytury i kto rozgrabil wspolny majatek!

 • justas32

  Oceniono 43 razy 35

  A kredyt załatwi zaprzyjaźniony bank - tak właśnie działa mafia ...

 • damtek

  Oceniono 44 razy 34

  Czytaj suwerenie i zastanów się, zanim każą ci pracować za pół miski ryżu.

 • justas32

  Oceniono 37 razy 33

  Jarosław Kaczyński zyskał moje zrozumienie !!! Myślałem że jest zwykłym nieudacznikiem który przez 30 lat w polityce niczego się nie dorobił i mieszka w domu który dali im komuniści. Nie rozumiałem po co on niszczy Polskę. A on po cichu zajumał MILIARD. I teraz go rozumiem ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX