USA oficjalnie oskarżają Huawei o oszustwa i kradzież technologii. "Zagrożenie dla wolnego handlu"

Huawei musi zmierzyć się z kolejnymi zarzutami amerykańskiej administracji. Oprócz szpiegostwa i łamania embarga wobec Iranu, USA zarzucają chińskiemu gigantowi kradzież technologii.

Stany Zjednoczone postawiły formalne zarzuty kryminalne chińskiej firmie technologicznej Huawei. Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli chińskiego giganta o notorycznie łamanie amerykańskiego prawa oraz międzynarodowych regulacji handlowych, łamania embarga handlowego wobec Iranu, a także kradzieży tajemnic handlowych firmom amerykańskim, m.in. T-Mobile. W tym wypadku chodzi o technologię testowania telefonów komórkowych.

Zarzuty pokazują, że Huawei podejmowała zuchwałe działania prowadzące do eksploatacji amerykańskich firm i instytucji finansowych i stanowiące zagrożenie dla wolnego i uczciwego globalnego handlu

- mówił szef FBI Christopher Wray.

Dyrektor finansowa oskarżona

Osobny akt oskarżenia przedstawiony przez Amerykanów dotyczy działań podejmowanych przez Huawei oraz dyrektor finansową firmy Meng Wanzhou, których celem było ukrycie przed władzami USA i amerykańskimi bankami interesów prowadzonych z Iranem. Na wniosek władz USA Meng Wanzhou została aresztowana w Kanadzie, gdzie obecnie czeka na decyzję o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

W USA nie lubią Huawei

Konflikt pomiędzy władzami USA a chińskimi firmami przybrał na sile, gdy do władzy doszedł Donald Trump. Amerykańska komisja ds. wywiadu przy Kongresie USA przeprowadziła śledztwo w wyniku którego zasugerowała, że chińscy producenci powinni otrzymać zakaz sprzedaż swojego sprzętu na amerykańskim rynku, a wszelkie przejęcia czy fuzje zaplanowane przez firmy z Państwa Środka powinny zostać zablokowane. Chińskich producentów podejrzewa się o szpiegostwo zarówno przemysłowe jak i wojskowe. 

Wcześniej władze USA twierdziły, że m.in. Huawei, jeden z głównych producentów sprzętu telekomunikacyjnego, umożliwia chińskim służbom dostęp do swoich modemów i routerów. Za pomocą "tylnych drzwi" szpiedzy mieli wykradać cenne dane. Sprzęt produkowany w Chinach miałby być też głównym narzędziem do inwigilowania amerykańskich władz.

Huawei oraz ZTE, druga z chińskich firm oskarżanych o szpiegostwo, zarzuty od początku odrzucają

Chiny reagują

Chińskie władze wyraziły "poważne zaniepokojenie" amerykańskimi oskarżeniami wobec koncernu Huawei.

Tamtejszy MSZ zaapelowało do Waszyngtonu o "zakończenie nieuzasadnionego tłumienia" działalności na terytorium USA chińskich firm. Po raz kolejny zaapelował o zniesienie nakazu aresztowania wobec Meng Wanzhou, wicedyrektor Huawei.   

Więcej o:
Komentarze (41)
USA oficjalnie oskarżają Huawei o oszustwa i kradzież technologii. "Zagrożenie dla wolnego handlu"
Zaloguj się
 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 15 razy 11

  Chińczycy nie są tacy głupi, aby odgrywać rolę montowni do końca świata :)

 • merkury-3

  Oceniono 17 razy 7

  Najwiekszym zagrozeniem dla wolnego handlu sa nie Chiny a USA . kazdy kontrakt oprocz podpisow stron żyruja amerykanskie rakiety i lotniskowce :) zeby sprawiedliwosc i zysk byl po odpowiedniej tylko jednej strony umowy

 • pan_glosny

  Oceniono 16 razy 6

  Nie sądziłem, że to kiedyś napiszę:
  Amerykanie sprowadzeni do parteru poczuli ciepły oddech na karku i próbują zrobić oszukańczą sztuczkę, żeby się pozbyć przeciwnika.

 • michus00

  Oceniono 9 razy 5

  USA osiąga coraz szybciej DNO.

  Jak to było ? Jeśli Polacy nie zrezygnują z sieci 5g budowanej przez huwaei to amerykańce wycofają swoich żołnierzyków-najemników z polski ?

  :)

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 11 razy 5

  Jak przegrywa się na polu technologii to wyciąga się oskarżenia o cokolwiek. Ważne by goowno przylepiło się i w głowach konsumentów to zostało. Bo wszak to chamstwo, że Chińczycy chcą za nowocześniejszy i wydajniejszy sprzęt 2xmniej niż za amerykański, który dla ich trzyliterowych agencji jest jak otwarta książka.

 • qawsedrftg

  Oceniono 16 razy 4

  Wszystko przemija. USA słabną a to zawsze niebezpieczny okres gdy hegemon zdycha.

  Jedyne co się nie zmienia, to POPiS. Już się wydawało że PiS zaczyna mieć problemy, tu Glapcio i jego panienki, tu Misio... jak zwykle PO rusza na ratunek rozdmuchując jakąś śmieszną pseudoaferę z której nic nie wyniknie i wszystko się rozmyje...

 • fakej

  Oceniono 8 razy 4

  T-mobile to chyba raczej firma faszystowska, a nie amerykańska, tak jak oni lecą sobie w 8===0 z użytkownikami kart prepaid to chyba nikt iunny nie robi. A cała ta technologia byłą dostępna na Internecie, więc dostępna dla wszystkich i darmowa. Mój następny telefon to będzie Huaiwei.

 • ulanzalasem

  Oceniono 3 razy 3

  Jedno to kwestia wojny handlowej USA vs Chiny czyli kasa, patenty i stojące za tym miliardy. Druga - podsłuchiwanie, kradzież danych ? Spoko, a jak USA wyjaśni podsłuchanie Europejskich polityków ? Jak wyjaśnią dziury w procesorach firm INTEL i AMD ? Każdy posiadacz laptopa czy peceta ma...dziurawy procesor i teraz co...setki miliardów odszkodowań dla urzędów, firm i konsumentów ? Są to luki, o których ww firmy wiedziały, a skoro one to i służby USA i ich produkty nadal sprzedawano...bo ludzie i tak nie mają wyboru. Bo nie mogą kupić produktów od Niemców, Szwedów, Chińczyków bo takich praktycznie nie ma. Od ujawnienia tego faktu już trochę minęło, a luki nadal są, nadal sprzedaje się i to nowe produkty z tymi samymi wadami.
  Afer gdzie były podobne przypadki było więcej np. routery i masa innego sprzętu, okazywało się, że różne amerykańskie organy jak CIA itp. o tym wiedziały i nawet z takich luk, wad korzystały. Tylko prawda jest taka, że Europa jest tutaj trochę jak pionki...robimy to co Stany nam rozkażą.
  Dlatego najlepiej jeżeli jest konkurencja i to realna 2 ze Stanów, jedna z Chin 2-3 z Europy w tej samej dziedzinie. A dzisiaj soft na PC to tylko Windows, w erze smartphonów była szansa na konkurencję, ale dziwnym trafem Nokię sprzedano Microsoftowi, a ten działał nieudolnie i chwilę potem przestał produkować telefony i sam odsprzedał resztki Nokii dalej. Poprzez to mamy tylko dwa systemu iOS i Android, oba w 100% w rękach USA i ich agencji jak NSA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX