Pekao odpowiada na publikację "Wyborczej". "Prezes nie decyduje o udzielaniu kredytów"

Publikacja "Wyborczej" dot. budowy wieżowca przez spółkę Srebrna, powiązaną z PiS, spotkała się z reakcją banku Pekao. Miał on, zgodnie z doniesieniami "GW", udzielić kredytu na sfinansowanie inwestycji.

"Gazeta Wyborcza" opisała dziś kulisy negocjacji pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS, a austriackim deweloperem. Biznesmen, rodzinnie spowinowacony z polskim politykiem, odpowiadał za budowę wieżowca. Ten miał stanąć na gruntach spółki Srebrna powołanej do życia w roku 1995 przez m.in. Lecha Kaczyńskiego.

Kaczyński podczas spotkania nagranego przez Austriaka oświadczył, że projekt, wart nawet 1,3 mld zł, zostaje wstrzymany. Na przeszkodzie miały stać względy polityczne. Deweloper domagał się zapłaty za już wykonane usługi. Ostatecznie postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury, a zapis rozmów ujawnić.

Czytaj też: Srebrna, czyli najcenniejszy skarb PiS. Ile wart jest majątek spółki

Pekao odpowiada

Zgodnie z publikacją "Wyborczej" za finansowy aspekt inwestycji miał odpowiadać bank Pekao. Rzekomo był on gotów udzielić pożyczki w wysokości 1,3 mld zł. Dziennikarze "Wyborczej" twierdzą, że "z nagrania wynika, że Krupiński działa „na telefon” zaufanych ludzi szefa partii rządzącej."

W reakcji na doniesienia "GW" Bank Pekao opublikował oświadczenie. Nie odnosi się w nim do nagrań upublicznionych przez gazetę. Stwierdza natomiast, że reputacja banku odzwierciedlona jest "w jednym z najniższych w Polsce wskaźników kosztu ryzyka".

Pekao opisuje również, jakie kroki poprzedzają przyznanie kredytu w banku.

Każdy proces kredytowy klienta korporacyjnego w Banku Pekao polega na zbadaniu i analizie zdolności kredytowej klienta, która zostaje opisana w opinii kredytowej. Zgodnie z Prawem Bankowym, Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.

- wyjaśnia bank.

Pekao zaznacza również, że ostatecznie o przyznaniu kredytu korporacyjnego decyduje komitet kredytowy banku Jest to organ złożony z trzech wiceprezesów oraz kilkorga dyrektorów departamentów. W komitecie tym nie zasiada Prezes Zarządu Banku

Więcej o:
Komentarze (204)
Pekao odpowiada na publikację 'Wyborczej'. 'Prezes nie decyduje o udzielaniu kredytów'
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 71 razy 69

  No fakt, prezes banku nie decyduje o udzielaniu kredytów...,decyduje o tym prezes Jarosław?...

 • alighator2x

  Oceniono 60 razy 52

  Niech się te błazny z banku nie ośmieszają. Już widzę jak odmawiają kredytu dla spółki Srebrna hehehe

 • jael53

  Oceniono 44 razy 42

  Mimo wszystko lepiej nie mieć konta w tym banku. Jeśli ktoś się nie ocknął przy renacjonalizacji, to teraz ostatni dzwonek.

 • 2tiredd

  Oceniono 35 razy 35

  Jak zwykle, w panice pie... głupoty. Prezes nie udziela, nie weryfikuje, ale przez zwierzchnictwo ospowiada za wszystko i w praktyce wpływa na decyzje mu podległych dyrektorów, a im kierowników i niżej, aż do pracownika na najniższym szczeblu. Prezes mówi, pracownik udziela. Komu mydlą oczy?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 29 razy 29

  Wszyscy wiedzą że to nie Kaczyński decyduje o udzieleniu kredytów przez Pekao SA, bo wszyscy wiedzą że udzieleniu kredytów przez Pekao SA decyduje Ziobro.

  Pekao SA i PZU to udzielne księstwo Ziobry. To też wszyscy wiedzą.

 • padoq

  Oceniono 25 razy 25

  Premier bankster i panstwowy bank robia loda dla prezesa

 • ja.szela

  Oceniono 22 razy 22

  Tak samo jak Morawiecki nie decydował o tym że jego żona dostała kredyty w BZWBK. Warunek że działalność gospodarczą trzeba prowadzić pełny rok kalendarzowy (p. Morawiecka miała firmę ledwo kilka miesięcy) w przypadku żony prezesa banku jakoś w ogóle nie był przeszkodą. Osobiście starałem się o kredyt w tym banku w tym samym czasie i odprawili mnie kwitkiem chociaż byłem ich wzorowym klientem przez ponad 10lat a kredyt potrzebowałem na ledwo 1/3 wartości mieszkania.

 • Ewa Drypka

  Oceniono 24 razy 22

  Ten bank jest tak samo niewiarygodny, jak pis, kaczor i morawiecki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX