Getin Bank i Idea Bank mocno drożeją na giełdzie. Inwestorzy szaleją na punkcie banków Czarneckiego

O 19 proc. podrożały we wtorek na warszawskiej giełdzie akcje Getin Noble Banku, o 20 proc. Getin Holdingu, a o 23 proc. Idea Banku. Poniedziałek również był dniem dużych wzrostów. Dlaczego inwestorzy tak nagle pokochali biznesy Leszka Czarneckiego? Chodzi o prawdopodobnych nowych inwestorów.

Na warszawskiej giełdzie we wtorek brylują spółki Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Noble Banku podrożały o ponad 19 proc. (i o 35 proc. od początku roku). Papiery Getin Holdingu i Idea Banku zaliczyły wzrosty rzędu 20-23 proc., a licząc od początku roku zyskały już ponad połowę swojej wartości. Getin Holding przestał być już "spółką groszową", czyli taką, której kurs akcji jest niższy niż 1 zł. 

Kapitalizacja Idea Banku dziś wynosi ok. 290 mln zł, choć jeszcze kilka dni temu wynosiła grubo poniżej 200 mln zł. Akcje Getin Noble Banku na giełdzie są aktualnie warte ponad 520 mln zł, o 150 mln więcej niż na początku roku. Rynkowa wartość Getin Noble Banku przekroczyła 200 mln zł, również o ponad 60 mln więcej niż niespełna miesiąc temu.

kurs Getin Holdingkurs Getin Holding źródło: stooq.pl

kurs Getin Noble Bankkurs Getin Noble Bank źródło: stooq.pl

kurs Idea Bankkurs Idea Bank źródło: stooq.pl

Oczywiście, to nadal niewiele wobec dramatycznych spadków w 2018 r. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje spółek Czarneckiego straciły po 70-80 proc. Przyczyną były ich problemy finansowe oraz spadek zaufania klientów w związku z "aferą KNF", czyli ujawnionej przez Leszka Czarneckiego rozmowy z byłym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim m.in. o działaniach naprawczych w banku. 

Teraz "jaskółką" zwiastującą lepsze czasy mają być informacje o nowych inwestorach, którzy mają dokapitalizować bank powstały z połączeniu Getin Noble Banku i Idea Banku. Do fuzji ma dojść już w trzecim kwartale br. Jak donosi "Puls Biznesu", zainteresowanych bankami Czarneckiego jest co najmniej pięć funduszy inwestycyjnych. O wstępnych ofertach wie już Komisja Nadzoru Finansowego. Wśród możliwych inwestorów wymienia się fundusze AnaCap, Apax, Apollo Global Management i Centerbridge. Mają one już doświadczenie w inwestowaniu w banki i spółki z rynku finansowego, i wyprowadzaniu ich na prostą. Banki Czarneckiego oficjalnie nie wystosowały na razie do rynku żadnych komunikatów w sprawie potencjalnych inwestorów.

Więcej o:
Komentarze (33)
Getin Bank i Idea Bank mocno drożeją na giełdzie. Inwestorzy szaleją na punkcie banków Czarneckiego
Zaloguj się
 • stemp10

  Oceniono 20 razy 20

  A miały pójść za złotówkę gdyby plan Zdzicha został wprowadzony, o co tu chodzi

 • maks1956

  Oceniono 20 razy 16

  a o ile spadły akcja banku PKO SA co miało finansować spółkę Srebrna na budowę 2-ch wieżowców dla Kaczyńskiego ?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 15

  Po aferze Kał-Towers :-)
  Nawet w skarpecie pieniądze są bardziej bezpieczne niż w bankach Kaczyńskiego i jego mafii :-)

 • hefajstos1

  Oceniono 12 razy 12

  Za to Pekao po przejęciu prze PiS mocno potaniał. Kiedyś akcje kosztowały ponad 160 zł, a teraz nie sięgają nawet 120.
  Czarnecki nie odda za złotowkę banku tym hienom.

 • c.t.k

  Oceniono 11 razy 11

  To było by "przebicie" wszechczasów.Włożyć złotówkę-wyjąć miliard.I wszystko s3.14erdolił dyktafon z supermarketu

 • earthboundmisfit

  Oceniono 8 razy 6

  Nie udała się gierka prezesa o bank za złotówkę to i akcje idą w górę.

 • pcat

  Oceniono 9 razy 5

  Wow, chyba przeniosę tam wszystkie oszczędności.

 • mdzj

  Oceniono 4 razy 4

  Czyżby inwestorzy nie uwierzyli w skuteczność "dobrej zmiany"?

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 3

  A Alelega przypadkiem nie chce zainwestowac w Getin? Od miesiąca mają wolne 12mln (albo i więcej, bo jako super inwestorzy na pewno przez ten miesiąc pomnożyli majątek) ponieważ im kontrakt z Wisłą nie wypalił i nie wiedzą co z nimi zrobić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX