Masz konto w banku? Do czerwca fiskus ma ruszyć z wielką akcją lustracyjną

Banki będą zobowiązane przez Ministerstwo Finansów do zlustrowania swoich klientów pod względem rezydencji podatkowej. Wielka akcja ma ruszyć do czerwca tego roku. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Do czerwca ma zacząć obowiązywać ustawa, na mocy której klienci banków, domów maklerskich i firm ubezpieczeniowych zostaną poddani swego rodzaju lustracji. Jak informuje "Puls Biznesu", Ministerstwo Finansów chce, by firmy działające na rynku usług finansowych zapytały swoich klientów o rezydencję podatkową. Chodzi o określenie kraju, w którym rozliczane są podatki. 

Miliony osób będą musiały odpowiedzieć na pytanie fiskusa pod groźbą odpowiedzialności karnej. 

Fiskus wyśle dane za granicę

Operacja resortu finansów jest odpowiedzią na wymagania Unii Europejskiej, która żąda uszczelnienia systemu podatkowego. Dlatego dane przekazane przez banki trafią do urzędów skarbowych w innych krajach, również poza UE. Posłużą m.in. do tropienia różnego rodzaju oszustw, prania brudnych pieniędzy, wykrycia ukrywania płacenia danin.

Czytaj też: NBP zapłacił prawnikom 25 tys. za sześć identycznych wniosków. "Grubo powyżej ceny rynkowej"

Powtórka z przepytywania

Część osób na podobne pytanie fiskusa już odpowiadała. W 2016 roku niektórzy posiadacze rachunków bankowych byli proszeni o składanie deklaracji FATCA. Dotyczyła rezydencji podatkowej w USA. I chociaż zdecydowana większość pytanych nie miała nic wspólnego ze Stanami na pytanie musiała odpowiedzieć pod groźbą blokady konta. W przypadku lustracji, którą planuje Ministerstwo Finansów brak odpowiedzi może być równie dotkliwy. 

Więcej o:
Komentarze (156)
Masz konto w banku? Do czerwca fiskus ruszy z wielką akcją lustracyjną. Spyta o rezydencję
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 105 razy 101

  A Kaczyńskiego też przepytają, w jakim kraju płaci podatek od tego miliona, jaki co roku dostaje w postaci osobistej ochrony? Bo od dochodów niepieniężnych podatek również się należy.

 • jael53

  Oceniono 59 razy 57

  Wypełniam co roku mnóstwo papierzysk; opowiadam się wiecznie jakiemuś urzędowi z czegoś, łącznie z tym, na co wydaję zarobione pieniądze. Gromadzę dziesiątki rachunków przy każdym zakupie (jakiś nowy mebel, lodówka czy laptop, a nawet coś z biżuterii) - bo w każdej chwili mogę się tłumaczyć: nie tylko skąd co mam, ale czy mnie na to stać. Żeby utrzymać to papierowe państwo, muszę od wszystkiego płacić haracz; i tak muszą wszyscy - nawet od emerytury jest haracz. Wszyscy, prócz tych, którzy z tego państwa żyją; oni nie muszą nic, w żadnym trybie.

 • spamboy

  Oceniono 40 razy 36

  Ha ha, no piknie!
  To "se" Suweren na własnej skórze zaczyna doświadczać, skąd biorą się "piniążki" na wszelkie jego sociale. Myśleli, że za dobrodziejstwa zapłacą "kapitaliści", a tu się okazało, że ten dzban jednak pusty i wiele z niego już nie skapnie.
  Pora prześwietlić kieszenie Kowalskiemu by, zabrać co "se" tam potajemnie na szemranej sprzedaży czapki śliwek ukręcił. Ot "sztuczka magiczka" - z jednej kieszonki do drugiej, a tak suweren się nie połapał, że to jego własna kielnia. To społeczeństwo było głupie, jest głupie i niestety takie już pozostanie...

 • radoslavus19

  Oceniono 37 razy 29

  Ci co kradną i tak znajdą sposób. A tysiące uczciwych ludzi będzie teraz musiało się tłumaczyć z każdego przelewu. Załosny kraj.

 • c.t.k

  Oceniono 31 razy 27

  Ciekawa sprawa będzie z kuriami,zakonami...bo oni mogą zdaje się mieć konta w watykańskim banku.Dlatego wielu ludzi ,poprzez klechy,tam trzyma swoje pieniądze.Oczywiście nie za darmo.Trzeba dzałkę klechom przekazać pod budowę świątyni,chojnym datkiem wspomóc chłopaków z sanktuarium ,torbę ze złotem zanieść do klasztoru.
  A co przejdzie przez kleszą bramę...to tak jakby tego już nie było

 • 123szklarnia

  Oceniono 30 razy 26

  Popieram PiS.Skonfiskować pieniądze bogaczom i rozdać beneficjentom 500+.PiS ma rację.Socjalizm tak, wypaczenia nie.85 tysięcy miesięcznie dla sekretarek Glapińskiego to pieniądze, które bonzom z PiS po prostu się należą.Nie trzeba kraść.Wystarczy być członkiem z PiS.Ciemny lud i tak wszystkie głupoty Kaczyńskiego kupi.

 • malgojb

  Oceniono 26 razy 24

  No i teraz zwolennicy likwidacji gotówki powinni się zastanowić czy to taki dobry pomysł gdy widzimisię urzedaska pozbawić będzie mógł każdego od ręki środków do życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX