Ustawa blokująca wzrost cen prądu do pilnej nowelizacji. "Robimy krok do tyłu"

Zeszłoroczna ustawa, która ma zablokować wzrost cen prądu dla firm, samorządów i gospodarstw domowych wymaga nowelizacji. Minister Krzysztof Tchórzewski po powrocie z Brukseli ma nowy plan na rozwiązanie problemu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski po wizycie w Brukseli zapowiada pilną nowelizację ustawy blokującej podwyżki cen prądu w 2019 r. Zastrzeżenia Komisji Europejskiej budziły ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i zmiany będą dotyczyć tego obszaru.

Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu

- powiedział Tchórzewski w RMF24.

Zobowiązaliśmy się, że wprowadzimy zmiany do końca marca

- dodał.

Czytaj też: Rząd obniża akcyzę na prąd. "Nie będzie podwyżek cen energii"

Bruksela pyta o szczegóły

Minister wyjaśnił, że Komisja pytała o szczegółowe zapisy dotyczące rozliczeń między firmami i Funduszem Różnicy Cen. Dlatego też przepisy, które miały zagwarantować zablokowanie wzrostu cen, wejdą w życie z opóźnieniem, ale konkretnego terminu nie podał. Pozostaje więc cierpliwie czekać na rozporządzenie do grudniowej ustawy. 

Jak rząd chce zablokować wzrost cen prądu?

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w tym roku ceny prądu z pewnością nie wzrosną. Rząd przyjął rozwiązanie, które ma temu zapobiec. Po pierwsze ustawą przyjętą 28 grudnia obniżył dwa składniki, które wpływają na wysokość naszego rachunku - akcyzę i opłatę przesyłową. W pierwszym wypadku cena spadła z 20 do 5 zł, w drugim z 6 zł do ok. 30 groszy. 

Po drugie powołał Fundusz Różnicy Cen, który ma być zasilany wpłatami za prawa do emisji dwutlenku węgla. Środki trafią do spółek energetycznych jako rekompensaty. Przeciętny użytkownik na domowym rachunku podwyżek nie odczuje. W odróżnieniu od budżetu, dla którego nowe regulacje oznaczają wydatki na poziomie ok. 9 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Krzysztof Tchórzewski zapowiada pilną nowelizację ustawy blokującej wzrost cen prądu
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 30 razy 28

  Ciekawe ilu idiotów uwierzyło,że podwyżek nie będzie.Każdy myślący człowiek wie,że te ich ustawy są pisane na kolanie.Zresztą co mogą spłodzić totalni amatorzy.

 • kataryniarski

  Oceniono 25 razy 25

  HAHAHA, znowu spartolili, partacze, nieuki! :D

 • pan.szklanka

  Oceniono 19 razy 19

  Ministerstwo Głupich Kroków.

 • ar.co

  Oceniono 21 razy 19

  No chyba nikogo to nie zaskoczyła. Przecież tym rządowym partaczom nie udało się jeszcze napisać ani jednej ustawy, której nie trzeba by natychmiast nowelizować.

 • oloros11

  Oceniono 15 razy 15

  byle do wyborow a pozniej tak wam p...y ze swieczek braknie

 • remo29

  Oceniono 16 razy 14

  Te kmioty są w stanie przypalić wodę na herbatę.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 13 razy 13

  Trudno jest pisac dobre ustwy, gdy trzeba sie po godzinach zajmowac deweloperka.

 • born2roll

  Oceniono 13 razy 13

  Tchórzewski to z pewnością najgłupszy minister w tej ekipie, co przy silnej konkurencji ze strony Zalewskiej, Rafalskiej oraz Adamczyka, jest i tak sporym osiągnięciem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX