Sejm. Zarobki w NBP ograniczone i jawne. "Ingerencja w niezależność banku centralnego"

Pensje w NBP będą jawne i uzależnione od uposażenia prezesa. Takie rozwiązanie przyjął wczoraj w nocy Sejm. Przedstawicielka banku twierdziła, że takie ograniczenie utrudni politykę kadrową.

Sejm uchwalił zmianę ustawy o Narodowym Banku Polskim. W głosowaniu wzięło udział 411 posłów, "za" opowiedziało się 352, "przeciw" było 18 parlamentarzystów, a 41 wstrzymało się od głosu.  

Pensja dyrektora zależna od pensji prezesa

Projekt przygotowany przez PiS zakłada, że zarobki kadry kierowniczej w Narodowym Banku Polskim będą jawne. Nowelizacja ma również uregulować pensje w NBP - pracownicy nie będą mogli zarabiać więcej niż 60 procent pensji prezesa. Nowe prawo  ma dotyczyć "kilkuset" pracowników banku centralnego.

Podczas obrad Sejmowej Komisji Finansów Publicznych poprzedzających głosowanie, wiceprezes NBP Anna Trzecińska krytykowała przygotowaną przez PiS nowelizację.

Każda próba wyznaczania wskaźników, ograniczania wynagrodzenia to jest ingerencja w niezależność banku centralnego

- stwierdziła.

W jaki sposób będziemy mogli realizować zadania ustawowe NBP? Kto poniesie odpowiedzialność za te zmiany? Podam przykład - w zeszłym roku do pracy [do nas] zgłosiły się 44 osoby. Ponad połowa odeszła. 

- argumentowała. 

W trakcie sejmowych prac opinię do projektu ws. zarobków w NBP przedstawił Europejski Bank Centralny. EBC uważa, że obniżenie wynagrodzeń w NBP jest niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłynie na zdolność banku do zatrudniania i zatrzymywania pracowników.

Ile zarabia prezes NBP?

Te informacje nie są zbyt aktualne. W 2012 roku "Parkiet" donosił, że pensja prezesa Narodowego Banku Polskiego wynosi 33 tys. zł. Zarobki zachodnich banków centralnych są jawne. Dyrektor zatrudniony w Europejskim Banku Centralnym może liczyć na minimalne miesięczne wynagrodzenie na poziomie 14 255 euro na rękę. W przeliczeniu na złote po dzisiejszym kursie (4,29 zł), wychodzi 61 tys. zł miesięcznie. 

Pomysły opozycji

Swoje projekty złożyły także PO i Kukiz'15. Sejmowa komisja wczoraj jako projekt wiodący wybrała propozycję Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem EBC, wszystkie trzy projekty dotyczą organów decyzyjnych NBP i mają wpływ na ich funkcjonowanie.

Czytaj też: Były członek RPP o zarobkach w NBP. Dymisja Glapińskiego? "Byłaby oczyszczeniem"

Dlaczego Sejm chce jawności zarobków w NBP?

Głównym powodem nowelizacji jest skandal, jaki wybuchł po publikacji "Gazety Wyborczej". Opierając się m.in. na oświadczeniach majątkowych dziennikarze oszacowali, że zarobki jednej z dyrektorek w Banku sięgają 65 tys. zł. Wyjaśnień domagali się m.in. politycy PiS. Departament Kadr NBP podczas specjalnej konferencji zaprzeczył doniesieniom "Wyborczej". 

Instytucja nie chciała ujawnić zarobków wymienionych osób, argumentując to obowiązującym prawem. Podano jedynie średnią zarobków w banku - to nieco ponad 36 tysięcy złotych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Więcej o:
Komentarze (69)
PiS za ujawnieniem zarobków w NBP. Dyrektorzy będą zarabiać 60 proc. tego, co prezes Adam Glapiński
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 25 razy 21

  Średnia zarobków w NBP to 36.000 zł a połowa z zatrudnionych odeszła. Ja bym wysłał prokuratorów żeby sprawdzili dlaczego - bo normalny człowiek tak się nie zachowuje ...

 • kotprezesa

  Oceniono 23 razy 21

  " Podam przykład - w zeszłym roku do pracy [do nas] zgłosiły się 44 osoby. Ponad połowa odeszła. - argumentowała. "
  Okazało się, że W NBP nie potrzebują bankowców i analityków, tylko kogoś z biegłym francuskim...

 • justas32

  Oceniono 19 razy 19

  Przyjmę pracę w NBP. Będę dzielił się dolą, robił loda i milczał jak grób. Tylko poważne oferty ...

 • banan125

  Oceniono 16 razy 16

  do wiceprezes NBP Anny Trzecińskiej: pani walnęła jak chory w kompot - i wam się pomyliły KOMPETENCJE z KONEKSJAMI ....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 15

  Każda próba wyznaczania wskaźników, ograniczania wynagrodzenia to jest ingerencja w niezależność banku centralnego!!!
  Ale pani prezes pojechała Cyrankiewiczem, szkoda że nie było nic o odrąbywaniu rąk!
  Do wiadomości tłustych kotów i kotek z NBP to nie jest wasz prywatny folwark, NBP jest własnością wszystkich polskich podatników i wszyscy polscy podatnicy maja święte prawo wiedzieć ile sobie z naszych pieniędzy wypłacacie na koniec miesiąca

 • tilow3

  Oceniono 17 razy 15

  Dzbany zawsze działają na zasadzie dolewania benzyny do ognia. Jeśli im ma sie dziać krzywda, to innym też, tak było np. w przypadku premii które "im się po prostu należały", wyszło co wyszło a ukarani zostali ci, co to wykryli, czyli posłowie opozycji! W NBP chodziło wyłącznie o stwierdzenie kompetencji panienek Glapińskiego i wysokość ich zarobków!!!! Co zrobiono? ucięto zarobki pracownikom - jak śpiewał Kaczmarek "bilans zawsze musi wyjść na zero". Państwo Dzbanów.

 • tinley

  Oceniono 15 razy 13

  Od kiedy to jawność zarobków jest elementem prowadzenia polityki pieniężnej przez NBP? No pytam się od kiedy? od kiedy Glapiński sktracił kontakt z rzeczywistoscia i wywala pierdyliony na swoje fanaberie i przydupasów?

 • malarzpokojowy

  Oceniono 12 razy 12

  Utrudni politykę kadrową w zakresie zatrudniania ludzi o wysokich kompetencjach jak te dwie milfetki?

 • kot_miczurina

  Oceniono 11 razy 9

  Pani Trzcińska, proszę o adres e-mail, gdzie można składać cv do pracy w NBP . spróbujcie dostać prace w NBP z ulicy, dobre uposażenie, socjal . Tak samo spróbujcie dostać prace w jakimkolwiek urzędzie państwowym - powodzenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX