PKB Polski w 2018 r. urósł najmocniej od 11 lat. Pękła bariera dwóch bilionów złotych

PKB Polski w 2018 r. wzrósł realnie o 5,1 procent w 2018 r. - wynika ze wstępnych, szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy odczyt od 2007 r.

Na wzrost Produktu Krajowego Brutto Polski rok do roku na poziomie 5 procent lub więcej wskazywały już wcześniejsze, kwartalne odczyty przyrostu PKB. Wstępny szacunek GUS za cały 2018 r., na poziomie 5,1 procent, potwierdził te przewidywania. 

Poprzednio wyższy roczny wzrost PKB mieliśmy w 2007 roku - 7 procent. W zbliżonym tempie - kolejno 5 procent i 4,8 procent - polska gospodarka rosła też w latach 2011 i 2017.

.. .

Z pewnością nominalnie wartość polskiego PKB przekroczyła także granicę dwóch bilionów złotych. Na koniec 2017 roku, według danych GUS, Produkt Krajowy Brutto Polski wynosił blisko 1,989 bln zł (w cenach bieżących). Uwzględniając inflację oraz roczne tempo wzrostu produktu na poziomie 5,1 procent (w cenach stałych) wynika, że obecnie PKB Polski może nominalnie przekraczać już 2,1 bln zł.

Popyt krajowy ciągnie PKB

W 2018 r. kluczowe znaczenie dla wzrostu PKB miał popyt krajowy. Jego dynamika wyniosła 5,3 procent wobec 4,9 procent w 2017 r. Główne składowe popytu wewnętrznego, tj. popyt konsumpcyjny i popyt inwestycyjny, wzrosły kolejno o 4,5 procent i 7,3 procent i odpowiadały za wzrost gospodarki narodowej kolejno o około 51 procent i około 25 procent.

.. źródło: GUS

Dynamika inwestycji okazała się najwyższa od 2014 r. Jednocześnie, najsłabiej od 2014 r. wpływał na wzrost PKB eksport netto. Jest to skutek z jednej strony wyhamowania eksportu towarów i usług w związku z pogarszającą się koniunkturą u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech, a jednocześnie efekt solidnego importu powiązanego z rosnącym popytem krajowym

- czytamy w analizie Banku Pocztowego.

Eksperci banku zwracają uwagę, że prawdopodobnie w samym IV kwartale 2018 r. (tych danych jeszcze nie ma) dynamika PKB nie przekroczyła już 5 procent rok do roku, co oznacza lekkie hamowanie polskiej gospodarki.

Jest to zwiastun słabszych odczytów PKB w kolejnych kwartałach 2019 r. Oznaki hamowania polskiej gospodarki już mamy, w postaci chociażby spadku wskaźnika PMI poniżej 50 pkt czy też niższych dynamik produkcji przemysłowej, niemniej jednak wydaje się, że spowolnienie nie będzie gwałtowne, a raczej właśnie stopniowe i łagodne

- czytamy w analizie.

Czytaj też: Załamanie w przemyśle. "Zdaniem PMI, od polskiej gospodarki w grudniu odpadło dno"

Według ekonomistów, w 2019 r. polską gospodarkę dalej ma ciągnąć do przodu przede wszystkim popyt wewnętrzny, w szczególności konsumpcja prywatna. Z drugiej strony możliwe, że i ten efekt zaczyna delikatnie hamować. Jak wynika ze wstępnych danych GUS, spożycie w tym sektorze wzrosło "tylko" o 4,5 procent wobec 4,9 procent rok temu. Danych za sam czwarty kwartał 2018 r. jeszcze nie ma, ale szacuje się, że wzrost spożycia prywatnego mógł być wówczas najniższy od wprowadzenia programu 500 plus.

Więcej o:
Komentarze (115)
PKB Polski w 2018 r. urósł najmocniej od 11 lat. Pękła bariera 2 bilionów złotych
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 21 razy 11

  Nie łudźmy się, cały ten PKB wypracował elektorat PiS w ramach obchodów 1052 lecia Polski!...

 • mietekkowalski

  Oceniono 30 razy 8

  Dane najlepsze od 2007r. - PiS ściga się sam ze sobą. A najlepsze jest to, że (czytając artykuły z 2015r.) od dwóch lat Polska jest bankrutem:)

 • banan125

  Oceniono 13 razy 7

  szkoda że tylko konsumpcja napędza PKB, który nie jest żadnym miernikiem jakości rozwoju społeczeństwa - to jest tylko miernik ekonomiczny, do tego krótkoterminowy ... a jak pokazuje życie na co dzień - rosną też głupota, konflikty, frustracja, bo NIKT nie rozwiązuje realnych problemów społeczeństwa - np. brak dyskusji na temat roli edukacji w rozwoju , oraz czego i jak uczyć, żeby nasze dzieci były zadowolone z życia.... wszytko tylko tematy zastępcze -=kiełbasa wyborcza, oraz de_BILNE decyzje - np. wcześniejsze emerytury ... a rząd na czele z Mateuszkiem-Kłamczuszkiem udaje, że nie widzi problemów ... miłego dnia !

 • justas32

  Oceniono 19 razy 5

  Głupi ma zawsze szczęście - już drugi raz rządzą u szczytu koniunktury ...

 • kemor234

  Oceniono 8 razy 4

  "Dynamika inwestycji okazała się najwyższa od 2014 r. ...."
  Mieszanie pojęć. Co innego to wzrost w % a co innego faktyczne nakłady.
  ILE PRZEZ OSTATNIE 3 LATA WYDANO NA INWESTYCJE ?????
  Oczywiście w realnych złotych, a nie w "złotych obiecanych".
  Inwestycje w głosy wyborcze (np 500+) nie należy brać pod uwagę.

 • sil.m

  Oceniono 12 razy 4

  Cd kreatywnej ksiegowosci procentowej.
  -- w produkcji przemyslowej - dolek
  --konsumpcja prywatna ---dolek
  -- inwestycje + spadek
  -- bilans handlowy z zagranica - spadek
  -- dlug państwa --wzrost
  --zadluzenie obywateli -- zwiekszylo się
  --rozdawnictwo i przekupstwo ---uroslo
  to te dobre wskaźniki!!! Tu przewodzi Orlen pod rzadami Obajtka -- spadek zysku netto przy wzroście zadluzenia - patrz wyniki za 2018r i porównaj do poprzednich lat.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 12 razy 4

  Czekam, aż w końcu te słupki znajdą przełożenie na moje życie. Bo póki co nadal muszę jeździć za granicę, by zarabiać normalne pieniądze w pracy, która nie spowoduje, że mam ochotę przegryźć sobie żyły.

 • rts44

  Oceniono 3 razy 3

  GUS i OBOP na pasku pisowców i reszta jest milczeniem.Wyjdzie szydło z wora po wyborach!

 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 3

  I co - i z tego, co zarobił jego folwark nie pozwalają prezesowi nawet dwóch głupich wieżowców postawić?! To nie są ludzie, to wilki!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX