Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Rząd: Budynki są bezpieczne, będzie nowy program dociepleń

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada, że wkrótce może uruchomić nowy program ocieplania budynków z wielkiej płyty. Resort przeprowadził też kontrolę nieruchomości wykonanych w tej technologii.

Instytut Techniki Budowlanej przebadał 300 nieruchomości wykonanych z tzw. "wielkiej płyty". Wyniki badań podsumowali na wspólnej konferencji dyrektor ITB dr inż. Robert Geryło i wiceminister Artur Soboń.

Wiceszef resortu Inwestycji i Rozwoju zapewnił, że budownictwo tego typu ma przed sobą przyszłość. 

Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia

- stwierdził wiceminister Artur Soboń cytowany przez resort w oficjalnym komunikacie.

Ocieplanie bloków będzie łatwiejsze

Resort zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach, które umożliwią finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji właśnie termomodernizacji. Potencjalna wartość takich inwestycji to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja - 17,2 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść nawet 7 mld zł. 

Przygotowujemy nowelizację ustawy termomodernizacyjnej, która wprowadzi 50 proc. premię na wzmocnienie połączeń warstw w płytach wielowarstwowych. Liczę, że ustawę zmienimy w pierwszej połowie tego roku, tak aby od drugiej połowy tego roku można było korzystać z dodatkowego wsparcia

- zapewnił Soboń w rozmowie z PAP. 

Instytut Techniki Budowlanej opracował też zalecenia, które mają ułatwić właścicielom kontrolę stanu budynków.

Czytaj też: Jest pomysł na obniżenie kosztów programu Mieszkanie Plus. W Polsce powstaną "fabryki domów"

W Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. W lokalach zbudowanych w technologii wielkiej płyty żyje jedna trzecia Polaków. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Rząd: Budynki są bezpieczne, będzie nowy program dociepleń
Zaloguj się
 • welarg

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma bezpiecznych budynków (mostów, tuneli, kominów itd.) bez dbałości o ich stan techniczny. Ale też nie ma takich konstrukcji budynków z wielkiej płyty, których wzmocnienie byłoby niemożliwe. Im lepsza izolacja termiczna i przeciwwilgociowa, tym trwalszy budynek.

 • staem

  Oceniono 4 razy 4

  A były budowane w PRL i to teraz nie przeszkadza ....ciekawe

 • tumaxer

  Oceniono 7 razy 3

  Zawsze byłem pewien, że wielka płyta jest świetna, no ale skoro rząd ogłasza, że jest bezpieczna, to chyba najbezpieczniej się wyprowadzić...

 • kamuimac

  Oceniono 9 razy 3

  tak tak budynki o planowanym czasie użytkowania 50-80 lat są w pełni bezpieczne po upływie tego okresu użytkowania.

  eh wolacy wolacy - wy naprawde myślicie że jak sie pomodlicie do pambuka to ten zmieni zasady fizyki tylko dla was

 • lieft

  Oceniono 2 razy 2

  A o co chodzi tak w ogóle? Że o nic czy o coś?

 • lieft

  Oceniono 2 razy 2

  Mieszkam w nowym. Nocami słyszę, jak sonsiad trzepie kapucyna.

 • lukask73

  Oceniono 4 razy 2

  Rząd potrafi po prostu zadekretować, że bloki są bezpieczne, trwałe i ekonomiczne w eksploatacji. I jeszcze komfortowe. A zamieszkujący je lud kulturalny, zamożny i uśmiechnięty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX