Europa nadal chce handlować z Iranem. Nowy system ma obejść amerykańskie sankcje

Francja, Niemcy i Wielka Brytania ustanowiły nowy system rozliczeń bankowych z Iranem. Dotychczasowy SWIFT zostanie zastąpiony przez INSTEX. Chodzi o obejście amerykańsk

Po tym jak Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Teheranem, powróciły amerykańskie sankcje gospodarczych wobec Iranu. To uniemożliwiało dalsze korzystanie przez Iran z dotychczasowego ogólnoświatowego systemu rozliczeń bankowych SWIFT.

Poszukiwanie alternatywy

Jednocześnie takie kraje jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania poszukiwały sposobu, by utrzymać relacje handlowe z Teheranem. UE chce ponadto utrzymać pakt nuklearny w mocy. W paryskiej siedzibie kanału płatniczego ma zasiadać niemiecki dyrektor generalny. Przewodnictwo w radzie nadzorczej ma przypaść Brytyjczykom. Jak podał serwis Bankier.pl, personalia nie są znane na ten moment. Wiadomo jednak, że decyzje zapadły, a wdrażanie systemu INSTEX rozpocznie się już za kilka tygodni. Do INSTEX-u będą mogły przystąpić wszystkie kraje UE, które będą chciały utrzymać wymianę handlową z Iranem.

Informacją o nowym systemie, który ma obejść amerykańskie sankcje podzielił się na Twitterze wyraźnie zadowolony minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif:

Amerykanie niezadowoleni

Reakcja USA była błyskawiczna. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, już zapowiedział, że ISTEX również zostanie obłożony amerykańskimi sankcjami. Przedstawiciele europejskich mocarstw nie ukrywają, że nowy system został zainicjowany w ramach protestu przeciwko zerwaniu przez Waszyngton paktu nuklearnego z Teheranem. Iran już rozpoczął wdrażanie INSTEX-u. Nowy system w pierwszej kolejności będzie obsługiwał jedynie transakcje handlu lekami i produktami medycznymi oraz żywnością.

Więcej o:
Komentarze (40)
Europa nadal chce handlować z Iranem. Nowy system ma obejść amerykańskie sankcje. Iran zadowolony, USA zapowiada dalsze sankcje
Zaloguj się
 • pawko13

  Oceniono 26 razy 12

  Cała europa podejmuje mądrą decyzję, tylko nasz rząd to banda przydupasów buraka o czerwonym od solarium ryju

 • barrt21

  Oceniono 19 razy 7

  w konkurencji "debil tysiąclecia" nasz kraik ma spore szanse na awans na zaszczytne pierwsze miejsce

 • e50504

  Oceniono 7 razy 5

  Husarzyki się zaraz rzucą niczym Rejtan. Gdzie zagrożone są interesy USA, tam husarzyk pada na kolana i krzyczy że "Hańba" xD

 • js08836

  Oceniono 4 razy 4

  Niemcy, Francja i Wielka Brytania nie mają co liczyć na przychylność Polski. Polska zaprzedała się jankesom choć uderza, to w polską gospodarkę. Staliśmy się zakładnikiem jankesów i zaściankiem Europy.

 • realistas

  Oceniono 8 razy 4

  Polska będzie w tym przeszkadzać chociaż w interesie Polski jest handel z Iranem. Polska to nie Europa. Europa kończy się na Odrze.

 • do100jnik

  Oceniono 3 razy 3

  UE powinna dożyć wszelkich starań, aby w UE odejść od amerykańskiego SWIFTa, ponieważ ponieważ nie jest towiarygodny system, jako że podlega amerykańskiemu widzi-mi-się zupełnie jak gaz z rosji

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 2

  $%%$%$§§ uSSael !

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  A MoSSbacher już napisała nam list z instrukcją postępowania w sprawie i z błędami ortograficznymi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX