Kiedyś na szczycie listy najbogatszych Polaków. Dziś jego dług do kupienia w internecie

Ryszard Krauze przez długie lata był jednym z najbogatszych polskich biznesmenów. Dziś musi się zmagać z długiem wystawionym na sprzedaż w internecie. Chodzi o 7,6 mln euro.

Na dwóch stronach internetowych pojawiła się bowiem oferta zakupu zobowiązania Ryszarda Krauze, będącego przez lata jednym z najbogatszych polskich przedsiębiorców. Jest on winien, łącznie z odsetkami naliczanymi od roku 2010 7,6 mln euro. To równowartość ok. 32,5 mln zł.

Na stronie czytamy, że dług jest konsekwencją decyzji Trybunału Arbitrażowego w Mediolanie. W 2012 r. wydał on wyrok zasądzający zapłatę przez pana Ryszarda Krzysztofa Krauze odszkodowania za niewykonanie umowy. W 2016 roku wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności wyroku od polskiego sądu. Krauze próbował się bronić wnosząc kasację do Sądu Najwyższego, ten ją jednak odrzucił.

Twórca strony prosi o kontakt nie tylko osoby zainteresowane zakupem długu, ale i innych wysuwających roszczenia wobec biznesmena. 

Czytaj też: 100 najbogatszych Polaków stulecia. Niecodzienny ranking

Ryszard Krauze, znany polski biznesmen, to twórca między innymi Prokomu i Biotonu. Kilka lat temu przestał kierować pierwszą ze spółek. Stał też za Petrolinvestem, który w ostatnich latach ma problemy ze spłatą niektórych zobowiązań i otarł się o bankructwo. Majątek jednego z najbogatszych Polaków był swego czasu szacowany na 4,5 mld zł. 

Problemy Krauzego zaczęły się pogłębiać, gdy do władzy doszedł PiS. Biznesmen był przedmiotem wielu śledztw, w tym dotyczącego posłów Samoobrony, ówczesnego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Cień rzucony na Krauzego utrudnił mu działania w Polsce. Jego zagraniczne inwestycje w kilku wypadkach okazały się niewypałem. Dziś z imperium Krauzego zostało już niewiele. 

Więcej o:
Komentarze (64)
Ryszard Krauze, jeden z najbogatszych Polaków, zmaga się z długiem wystawionym na sprzedaż w internecie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 36 razy 24

  Polski biznes radzi sobie dobrze tylko w okresie transformacji - kiedy trzeba kogoś znać i można coś za grosze kupić, naprawić i sprzedać. Natomiast jest bezradny jeżeli chodzi o zdobywanie wolnego rynku ...

 • sector23

  Oceniono 30 razy 20

  Krauze, to takie przeciwieństwo Jarosława Kaczyńskiego. Uważany był za sprawnego biznesmena i mistrza chachmentu biznesowo - poitycznego, Podczas gdy ten drugi uwazany byłza ostatniego nieudacznika i ogólnie skończona pierdołw. A tu proszę, życie pokazało, ze jest zupełnie odwrotnie.

 • to_ja_troll_drugi

  Oceniono 17 razy 15

  w Gdyni ma całkiem ładną rezydencję z dużym areałem ziemi, jest z czego obierać WIELKIEGO PŁATNIKA

 • darek638

  Oceniono 14 razy 14

  Nietykalny ze wszystkimi partiami za pan brat.
  Tak naprawdę rekordzista GWP jeśli chodzi o
  szybki spadek spółki Wig-u 20. Bioton w około
  2 miesiące, może nawet szybciej stracił na wartości
  20 razy i po kolejnych miesiącach wart był już 50 razy
  mniej i tak do tej pory mniej więcej ląduje. Dodam, że Bioton
  to znakomita firma i nigdy ani przez chwilę nie była w kryzysie.
  Totalny przekręt a później żadnego dochodzenia wszystko OK
  wiadomo kto zarobił.

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 12

  Mrozy tęgie, ślizgawica, to i upaść łatwo ...
  Ale "dobry prawnik", za 40 mln może wszystko.

 • prawqilni

  Oceniono 13 razy 11

  jak zwykle na okretke??!! zatrudnial na etacie 250 bylych ubekow... przypadek...?

 • cob22

  Oceniono 9 razy 9

  Polski biznes przewaznie opiera sie na wykozystaniu kontaktow, oszustwie i cwaniactwie.

 • michal-kot

  Oceniono 9 razy 7

  Co za beznadziejny tekst. Przecież królestwo Krazuego zniszczyła ropa naftowa, a dokładniej nietrafione inwestycje Krauzego. p. Krauze kupił "roponośne" pola w Kazachstanie bez ropy, i kolejne jego decyzje tylko pogłębiały kryzys, a on wciąż miał nadzieję na odegranie się na nieistniejącej ropie. Całkiem jak hazardzisa przy ruletce. Dopóki nie spłukał się ze wszystkiego. A skąd takie bogactwo? Z przetargów państwowych, które bardzo często wygrywał "bezproblemowo"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX