'W powietrzu wisi siekiera w postaci zakazu eksportu mięsa'. Dziennikarz Superwizjera odpowiada ministrowi

Robert Kędzierski
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, komentując materiał "Superwizjera TVN" o przerabianiu chorych krów na mięso stwierdził, że nie wie, jakie były intencje dziennikarzy, którzy ujawnili bulwersujący proceder. Rozmawialiśmy z jednym z twórców materiału.

"Superwizjer TVN" kilka dni temu opublikował materiał o przerabianiu na mięso chorych i padłych krów. Jeden z dziennikarzy programu zatrudnił się w rzeźni i "od środka" udokumentował bulwersujący proceder. 

W programie pokazano reportaż o zabijaniu zwierząt w sposób niehumanitarny i niezgodny z przepisami - bez wymaganej obecności weterynarza i certyfikatu przydatności do spożycia.

Minister nie rozumie intencji

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski komentując emisję programu stwierdził m.in., że to problem wizerunku Polski na świecie. Dodał też, że "nie wie, jakie były intencje dziennikarzy", którzy ujawnili proceder.

Dziennikarz "Superwizjera" odpowiada ministrowi

Rozmawialiśmy z Tomaszem Patorą, wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem stacji TVN i współtwórcą programu. 

Rober Kędzierski: W jaki Sposób odebrał pan słowa ministra rolnictwa?

Tomasz Patora: Nie rozumiem tych wątpliwości. Nasze intencje są jasno sprecyzowane. Z jednej strony chodzi o to, by zwierzęta nie cierpiały w ubojniach, z drugiej, by bezpieczeństwo żywności było czymś pewnym. 

W jaki sposób opisany przez was problem można rozwiązać?

Minister rolnictwa może spytać o to własnych urzędników. W Głównym Inspektoracie Weterynarii już wiele lat temu opracowano projekt procedur, który problem mięsa pochodzących z chorych i padłych zwierząt ma rozwiązać. Wdrożenie pakietu przepisów ostatecznie spełzło na niczym, bo kolejni ministrowie to blokowali.

A może warto zaufać ministerstwu, może wdroży odpowiednie procedury?

Problem w tym, że minister rolnictwa albo świadomie mówi w tej sprawie nieprawdę, ale, co gorsze, nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Pan Ardanowski stwierdził przecież, że opisany przez nas przypadek jest incydentalny.

A nie jest tak?

Oczywiście, że to nie jest incydent. To zresztą jasno wynika z analiz unijnych urzędników. Na podstawie statystyk można stwierdzić, że w porównaniu do innych krajów UE polskie krowy w zasadzie nie chorują. Jeśli porównamy kraje o zbliżonych warunkach hodowli okaże się, że w Polsce jest kilkukrotnie mniej przypadków zachorowań.

I co to może oznaczać?

Dla unijnych urzędników, którzy w poniedziałek przyjeżdżają do Polski, może być przesłanka, by rozważyć zablokowanie dostępu naszego mięsa do europejskiego rynku. Bo to może potwierdzać masowy proceder przetwarzania chorych i martwych zwierząt na żywność. 

Czy faktycznie jest aż tak źle z naszą reputacją?

Sprawa polskiego mięsa została poruszona w ok. 80 zagranicznych publikacjach, doniesienia o bulwersującym procederze trafiły na okładki niektórych pism, na przykład w Holandii. Moim zdaniem w powietrzu wisi siekiera w postaci zakazu eksportu

Czytaj też: Wołowina dostępna w sklepach jest bezpieczna. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja

Polska branża mięsna boi się spadku zamówień

Reportaż "Chore bydło kupię" dziennikarzy "Superwizjera" TVN poruszył nie tylko opinię publiczną. Przemysł mięsny ma obawy, że ujawniony proceder przełoży się to na zamówienia. Padają pytania o wizerunek branży i eksport polskiego mięsa. Pierwsze sygnały, że problemy mogą się pojawić już napływają. Minister rolnictwa Czech Miroslav Toman spotkał się dziś z ambasador RP i wyjaśnił, że w razie potrzeby jego kraj podejmie wszelkie stosowne kroki w celu ochrony konsumentów. Wizyta unijnych inspektorów da odpowiedź na pytanie, czy inne kraje faktycznie jakieś działania podejmą. 

Więcej o:
Komentarze (410)
"W powietrzu wisi siekiera w postaci zakazu eksportu mięsa". Dziennikarz Superwizjera odpowiada ministrowi
Zaloguj się
 • threemen

  Oceniono 117 razy 111

  Jak zwykle nie jest winien pisowiec, który coś zaniedbał, tylko dziennikarz, który to ujawnił. Zlikwidują wolne media i nie będzie problemu.

 • ps11111ps

  Oceniono 119 razy 107

  W sumie powinnismy pogratulowac tym rzeźnikom. Okazali się prawdziwymi patriotami i trefne mięso kierowali głównie na eksport, nie chcąc truć Polaków.
  Rzeźnicy niezłomni! Prawdziwi Polacy. Kwiat młodzieży

 • kingsizemax

  Oceniono 103 razy 99

  Po prostu suwerenie masz patriotycznie wpie...ć mięso z padłych krów. Bóg, honor, ojczyzna.

 • zz1026

  Oceniono 89 razy 87

  "Dodał też, że "nie wie, jakie były intencje dziennikarzy", którzy ujawnili proceder."

  a nie zastanawial sie ten debil jakie intencje mieli ci co ten proceder upraiwali?
  nie zastanawial sie pan minister jakie intencje maja sluzby ktore od lat przymykaja oko na tkaie dzialanie?

  nie. winny jest ten ktory ujawnil ukladzik ktory tak dobrze dzialal ale przez wrednych dziennikarzy trzeba skonczyc z handlem padlina

 • ktos2014

  Oceniono 75 razy 75

  No nie minister nie rozumie intencji ? panie ministrze tu chodzi o nasze zdrowie nasze waszego suwerena chyba że macie to gdzieś i o te biedne zwierzęta

 • azalia02

  Oceniono 72 razy 72

  Eksport mięsa z chorych zwierząt ma wymiar handlowy i finansowy. Dopuszczanie do sprzedaży takiego mięsa w kraju ma wymiar ogólnospołeczny, bo dotyczy wszystkich, którzy jadają mięso, a takich ludzi jest w Polsce zdecydowana większość. Pan minister nie ma nic przeciwko temu, żeby ludzi karmić padliną, byleby tylko były z tego pieniądze.

 • 1234qwerty

  Oceniono 69 razy 69

  Może tą padlinę kierować do ministerialnej stołówki.

 • mirarob

  Oceniono 63 razy 61

  siedźcie cicho, dziennikarze, bo psujecie humor urzędnikowi państwowemu (i te wasze intencje..)

 • gazetatodno

  Oceniono 54 razy 54

  Ujawnili PRZESTĘPSTWO, które zagraża ŻYCIU i zdrowiu ludzi w kraju i za granicą. Jakie intencje?!?! Pan minister porażająco zagubiony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX