Władimir Putin z coraz mniejszym poparciem Rosjan. Podatki rosną, wiek emerytalny podniesiony

Rosja pod względem gospodarczym wygląda całkiem nieźle - przynajmniej na pierwszy rzut oka. W 2018 r. miała pierwszą od lat nadwyżkę budżetową, według planów i ten rok ma zakończyć się na plusie. Ale zwykli mieszkańcy bardziej odczuwają podwyżki podatków, wzrost cen i podniesienie wieku emerytalnego.

Spadają notowania rosyjskiego rządu i prezydenta Władimira Putina - tak wynika z sondaży przeprowadzonych przez niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady.

Rosjanom nie podobają się działania władz

Aż 45 proc. Rosjan uważa, że ich kraj ma niewłaściwy kurs w polityce zagranicznej i wewnętrznej, za właściwy uważa go 42 proc., a 13 proc. nie ma zdania - pokazuje badanie opublikowane w czwartek. Jak wyjaśniają analitycy Lewady, to najgorsze notowania władz w ciągu ostatnich 12 lat - podaje IAR. 

Ocena działań władz Rosji - sondaż Centrum LewadyOcena działań władz Rosji - sondaż Centrum Lewady źródło: levada.ru

Widać dużą różnicę w porównaniu z ubiegłym rokiem - wtedy niezadowolonych było zaledwie 28 proc. badanych.

Wcześniej ta sama sondażownia podała, że prezydentowi Putinowi ufa zaledwie 33,4 proc. Rosjan - to najniższy wynik od 13 lat. Nadal jednak popiera go 66 proc. obywateli.

PKB rośnie, w budżecie nadwyżka

Wydawać by się mogło, że nie jest źle. PKB Rosji rośnie, w całym 2018 roku ten wzrost ma wynieść 1,8 proc., a być może nawet nieco więcej (w 2017 był na poziomie 1,6 proc., a jeszcze w 2015 kraj tkwił w głębokiej recesji). Do tego w 2018 roku kraj według wstępnych danych zanotował nadwyżkę w budżecie, w wysokości ponad 2,7 bilionów rubli (to ponad 40 miliardów dolarów). Na ten rok rząd oficjalnie wpisał już nadwyżkę do planów budżetowych (choć wzrost PKB ma spowolnić do 1,3 proc.).

Jeśli więc jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Oceniając projekt budżetu eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich pisali, że widać oszczędności na polityce społecznej. Na brak poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych wskazują też eksperci komentujący wyniki badań sondażowych.

Ceny i podatki w górę, realne dochody w dół

Ludziom nie podoba się m.in. wzrost cen żywności, choć inflacja ogółem nie straszy już tak mocno jak kilka lat temu. Do listy należy też dopisać spadek realnych dochodów (czyli uwzględniających inflację), który trwa już pięć lat. Według prognoz moskiewskiej uczelni Higher School of Economics, dochody te w tym roku prawdopodobnie też spadną.

Do tego od stycznia tego roku podniesiono podatek VAT - z 18 do 20 proc. Ma to Rosji dać dodatkowych 620 mld rubli do budżetu rocznie (czyli około 10 mln dolarów), ale też zapewne wyraźnie odczują to robiący zakupy Rosjanie. 1 stycznia weszła w życie jeszcze jedna zmiana w prawie, która budzi w Rosji spore obawy społeczne. Wzrósł wiek emerytalny - dla kobiet do 60 z 55 lat, a dla mężczyzn do 65 z 60 lat. Przepisy i tak zostały złagodzone po interwencji samego Putina, ale nadal budzą duże niezadowolenie.

Więcej o:
Komentarze (51)
Rosja. Władimir Putin z coraz mniejszym poparciem. Podatki rosną, wiek emerytalny podniesiony
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 18 razy 14

  Ostatnio przy takich negatywnych nastrojach "wyskoczył" konflikt z Ukrainą, który na kilka lat odwrócił trend. Dziś jest już po wyborach, d kolejnych daleko, więc nic się nie wydarzy, ale za kilka lat kto wie jaki bedzie pomysł na odwrócenie uwagi i pobudzenie narodowej dumy...

 • mr.knox

  Oceniono 16 razy 6

  Jakie to ma znaczenie czy Putin ma czy tez nie ma poparcia. Jek bedzie chcial to rzadzil bedzie przez nastepne kadencje bo wybory w Rosji to wielka farsa.

 • remo29

  Oceniono 14 razy 6

  Też wstali z kolan.

 • dmarch1

  Oceniono 8 razy 4

  To nie dobrze ze Putin ma niskie poparcie. To grozi kolejnym konfliktem zbrojnym.

 • byann

  Oceniono 8 razy 2

  Przed wyborami do Dumy w 2011 roku Wyborcza:
  Partia Putina i Miedwiediewa Nasz dom Rosja ma malejące poparcie i zdobędzie 51-54 %
  Partia dostała ok 48 % głosów. Wyborcza na to: Putin sfałszował wybory i dlatego ma tak wysoki wynik.
  Tyle w temacie.

 • roro1000000

  Oceniono 8 razy 2

  ooo SILNA RĘKA!! OOOO !!! nawet łapówki legalizuje bo nie dał rady! ale silna ręka! my tez takiej potrzebujemy!!!

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz 1

  GDP per capita (wedlug CIA):
  Polska miejsce 47 (29,300k dolca).
  Rosja miejsce 51 (27,900k dolca).

  Rosja praktycznie nie madlugu.
  My mamy dlug PRZERAZAJACY !!

 • 1group

  Oceniono 5 razy 1

  Instytut Lewady,jest tak samo wiarygodny,jak nasze sondażownie.:) I tak samo "niezależny".

 • pumpernik

  Oceniono 5 razy 1

  A to łajdak;
  VAT z 18% do 20%
  wiek emerytalny dla kobiet z 55 na 60 lat,
  wiek emerytalny dla mężczyzna z 60 na 65 lat.
  On nam zazdrości sukcesów i kradnie pomysły z Polszy.
  Ale nasz nigdy nie dogoni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX