Ranking najbezpieczniejszych krajów na świecie: Polska wysoko, ale nadal za swoimi sąsiadami

Ranking Global Finance bierze pod uwagę m.in. gospodarcze, społeczne, jak i przyrodnicze czynniki podnoszące ryzyko życia w danym kraju. Jak wypadła Polska? Okazuje się, że nieźle, choć nie tak dobrze jak sąsiedzi.

Jak czytamy, ranking bierze pod uwagę 128 krajów. Ocena ich bezpieczeństwa uwzględnia trzy czynniki: wojnę i pokój, bezpieczeństwo osobiste oraz ryzyko klęsk żywiołowych. Wzajemne korelacje tych czynników dają zróżnicowane wyniki w różnych krajach.

Czynniki

Przykładowo, ostateczny wynik Filipin zaniżony będzie przez wysokie ryzyko naturalnych kataklizmów i niestabilną sytuację społeczną. Podobnie jak w Jemenie, który mimo to jest wyżej w rankingu, bo charakteryzuje się niskim ryzykiem klęsk żywiołowych. Mimo to obydwa kraje zajmują ostatnie pozycje w rankingu Global Finance.

Warto zauważyć, że w rankingu nie pojawiły się takie kraje jak Irak czy Syria, które uchodzą za niebezpieczne. Zestawienie bazuje na danych z raportów, a te nie zawsze są łatwo dostępne. Ujął je jednak ostatni raport Global Peace Index, który wymienia sześć krajów - Irak, Liban, Iran, Algierię, Libię i Syrię - w których odnotowuje się największe korelacje między sytuacją gospodarczą a poziomem przemocy.

Wyniki

Kraje wymieniane w czołówce najbezpieczniejszych nie powinny być zaskoczeniem. W większości są to rozwinięte kraje europejskie o stabilnej gospodarce i sytuacji społecznej, dobrze rozwiniętym systemie opieki medycznej i z niskim ryzykiem klęsk żywiołowych. Na podium znalazły się Finlandia (3. miejsce), Szwajcaria (2. miejsce) oraz deklasująca wszystkich Islandia jako numer jeden rankingu. Nieźle wypadły Katar (7. pozycja), będący jedynym państwem arabskim w pierwszej dziesiątce, Nowa Zelandia (pozycja 10.), czy otwierająca drugą dziesiątkę Kanada (11. pozycja).

Polska zajęła 27. miejsce w tegorocznym rankingu. Prześcignęły nas Czechy (pozycja 14.), Niemcy (pozycja 20.), Litwa (25. miejsce) czy Słowacja (26. miejsce w rankingu). To niezły wynik, biorąc pod uwagę inne kraje w Europie. Przykładowo, Francja zajęła dopiero 36. miejsce, a nasz wschodni sąsiad, Ukraina, dopiero miejsce 116, za Rosją (108. miejsce), Turcją (107. miejsce), Etiopią (96. pozycja), czy Izraelem (92.).

Kraje z najgorszymi wynikami zazwyczaj borykają się ze wszystkimi czynnikami ryzyka jednocześnie. Często słabiej rozwijają się gospodarczo i dodatkowo mają trudne położenie geograficzne, podnoszące ryzyko klęski żywiołowej.

Przykładowo, Salwador (125. pozycja) i Bangladesz (121. pozycja) cierpią z powodu trzęsień ziemi. Słaby rozwój gospodarczy w tych krajach przekłada się też na wzrost przestępczości, a tym samym mniejsze bezpieczeństwo osobiste. Dobrym przykładem jest także Jamajka (110 miejsce). Na karaibskiej wyspie będącej synonimem egzotycznej turystyki wprowadzono w styczniu 2018 r. stan wyjątkowy. Decyzja wynikała ze wzrostu przestępczości.

Wyjątki

Warto zwrócić uwagę też na pewne wyjątki dot. krajów rozwiniętych gospodarczo. Stany Zjednoczone plasują się dopiero na 65. miejscu, prawie w połowie zestawienia. Wynika to z rozmiarów kraju i faktu, że ryzyko przestępstw w USA jest wyższe ze względu na wyższy wskaźnik zabójstw, co obniża poziom bezpieczeństwa osobistego. Ponadto wyższe ryzyko klęsk żywiołowych wynika z geografii Stanów Zjednoczonych. Wśród krajów rozwiniętych gospodarczo, które osiągnęły średnie wyniki, jest także Japonia (43. miejsce). Tu jako główną przyczynę traktuje się wysokie ryzyko naturalnych kataklizmów.

Więcej o:
Komentarze (154)
Ranking najbezpieczniejszych krajów na świecie: Polska wysoko, ale nadal za swoimi
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 17

  Wrzucanie do jednego wora parametrów geograficznych i politycznych daje bardzo intrygujące rezultaty.

 • ochujek

  Oceniono 26 razy 10

  Według policji najgroźniejsze są kobiety z białymi różami, oraz protestujące przeciwko faszyzmowi. Zbrodniarze w sutannach, oraz ci co ich ukrywają po innych parafiach, nie są żadnym zagrożeniem. W naszym katolickim kraju bezpieczni są kolorowi. Tak władza postrzega rządzenie.

 • coelka

  Oceniono 5 razy 5

  I znowu demokracje liberalne, ale z wysokim zabezpieczeniem socjalnym tolerancja, dopuszczaniem slubów homoseksualnych i ograniczona rola koscioła sa na górze rankingu. Wyjatkiem Karar jesli idzie o religie a tak poza tym wszystkie inne kraje to to do czego wyjeżdzaja miliony Polaków i czego pragną.

 • bratjolki

  Oceniono 15 razy 5

  No i ktoby sie spodziewał.
  Im bardziej biało tym bezpieczniej. Oczywiście mam na myśli zimę, śnieg i św. Mikołaja.
  Problemy z miejscami jak Irak czy Somalia polegają na nadmiarze Irakijczyków czy tych, no drugich myślicieli.
  Ale radosnym jest wniosek dot. leadera demokracji, praworządności, inkluzywnosci, multik... ulturalizmu i praw człowieka. USA jest na 65 pozycji bo... "Wynika to z rozmiarów kraju i faktu, że ryzyko przestępstw w USA jest wyższe ze względu na wyższy wskaźnik zabójstw"
  Acha....
  Ryzyko utraty portfela jest spowodowane wiekszą ilością....złodziei, a tak to normalnie Szwajcaria. Od Florydy po Kalifornię jeden wielki Zurych.

 • olywerus

  Oceniono 19 razy 5

  w Niemczech to faktycznie jest bezpiecznie
  szczególnie w islamskich gettach

 • awariant

  Oceniono 4 razy 4

  Z państwa europejskich poza wymienionymi w artykule prześcignęły nas również:
  Portugalia, Austria, Norwegia, Dania, Słowenia, Szwecja, Hiszpania, Irlandia, Estonia, Belgia, Chorwacja i Łotwa.

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 9 razy 3

  Zapomniano o smogu w Polsce
  zielonych kielbasach mytych w constarze w Starachowicach
  miesie z "Mazowsza"
  Morderczych przejsciach dla pieszych na ktorych gina Polacy
  no i szpitale z niekompetentnym i niekompletnym personelem...

 • 1moja

  Oceniono 21 razy 3

  Sprawa Ogorek.
  Jak PiSbolszewicy ciepią dookoła siebie na oślep kaczym łajnem to, to jest wtedy rzetelną informacją i dialogiem, a jak im się odrzuci to łajno, to zaraz jest "... "Dziś totalni „pacyfiści”, urządzili wobec pracowników TVP Info kolejny festiwal nienawiści i agresji. ..."
  Przegoniliśmy nazistę, przegoniliśy komunistę, przegonimy i kaczystę.

 • komercyjny02

  Oceniono 2 razy 2

  International Homicide Rate, by country (liczba zabójstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców ciągu 1 roku):

  1 Najwyższa w świecie liczba morderstw w stosunku do liczby ludności: SALWADOR (państwo, które swą nazwę wzięło od Zbawiciela): 82,84 zabójstw / 100 tys. mieszk.
  W ogóle w Ameryce Centralnej oraz w regionie Karaibów życie ludzkie jest mało cenione, vide WENEZUELA: 56,33 zabójstw / 100 tys. mieszk., JAMAJKA: 47,01 zabójstw / 100 tys. mieszk.

  Generalnie jest tam o wiele bardziej niebezpiecznie, niźli w STANACH ZJEDNOCZONYH: 5,35 zabójstw / 100 tys. mieszk. (choć to z USA dochodzą nas co chwilę zdjęcia wariatów otwierających ogień w jakiejś szkole, college'u czy innym miejscu publicznym).

  2 W Afryce również bezpiecznie nie jest, vide LESOTHO: 41,25 zabójstw / 100 tys. mieszk.
  Choć są szlachetne wyjątki, np. BURKINA FASO: 0,37 zabójstw / 100 tys. mieszk. (acz być może tamtejsze statystyki są mało wiarygodne?).

  3 Dość bezpiecznie jest w rozwiniętych państwach Wschodniej Azji: np. JAPONIA: 0,28 zabójstw / 100 tys. mieszk., CHINY: 0,62 zabójstw / 100 tys. mieszk.

  4 W CZECHACH jest: 0,61 zabójstw / 100 tys. mieszk.
  To odrobinę lepiej, niż w POLSCE: 0,67 zabójstw / 100 tys. mieszk.

  Zwłaszcza jak się porówna z taką ROSJĄ: 10,82 zabójstw / 100 tys. mieszk.

  Ale w Europie potrafi być lepiej, np. ISLANDIA: tylko 0,30 zabójstw / 100 tys. mieszk.
  Albo WŁOCHY (stereotypowo kojarzone ze zbrodniczą Mafią): 0,67 zabójstw / 100 tys. mieszk. – tyle samo, co w naszym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX