Opóźni się rozbudowa lotniska w Radomiu. Ma kosztować kilka razy więcej, niż planowano

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) unieważniło przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Wykonawca zaproponował ponad trzy razy większą kwotę za wykonanie prac, niż zaplanowała wcześniej państwowa spółka.

Mało realne jest, by port lotniczy w Radomiu został rozbudowany do wiosny przyszłego roku – jak planowało niedawno PPL. Spółka poinformowała bowiem właśnie o anulowaniu kluczowego przetargu na wydłużenie drogi startowej o 500 metrów, do 2,5 km. Bez tego w Sadkowie nie będą mogły lądować najczęściej spotykane samoloty na europejskim niebie, jak B737 i A320.

Tylko jeden wykonawca był zainteresowany wykonaniem prac związanych z wydłużeniem pasa startowego w Radomiu. I chciał za te prace na warunkach PPL kwotę nieco ponad 288 mln zł. Tymczasem państwowa spółka przygotowała na ten cel „skromne” 88,2 mln zł. Przetarg musiał więc być anulowany.

Jego unieważnienie nie dziwi również w kontekście wcześniejszych problemów, które były z nim związane. Kilka raz przekładano termin na złożenie ofert. Oferenci, którzy mieli wykonać prace, w modelu „zaprojektuj i zbuduj” mieli mnóstwo wątpliwości i zadali kilkaset pytań.

Nie podobał im się np. zbyt krótki czas na wykonanie prac i wysokie kary umowne. Dopytywali się też o ważność zezwoleń budowlanych i środowiskowych na rozbudowę portu lotniczego. Odpowiedzi nie były chyba do końca zadowalające, skoro na placu boju na samym końcu pozostał tylko jeden oferent.

PLL będzie chciało jak najszybciej ponowić przetarg na wydłużenie drogi startowej w Radomiu. Będzie czekało na nowe oferty do końca marca. Ale nie jest pewne, czy tym razem znajdzie się chętny i czy jego oczekiwania finansowe będzie w stanie spełnić PPL. A nawet jeżeli kolejny przetarg zakończy się sukcesem, to i tak są już niewielkie szanse na to, że przebudowane lotnisko ruszy wiosną przyszłego roku. Opóźnienie jest niemal pewne.

I tutaj pojawia się kolejny problem. W branży lotniczej niemal wszyscy spodziewają się spowolnienia. Może się okazać, że nowy port w Radomiu ruszy mniej więcej wtedy, gdy ono się rozpocznie. A wtedy przenoszenie połączeń z lotniska Chopina w Warszawie do Radomia będzie całkowicie zbyteczne.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Więcej o:
Komentarze (152)
Opóźni się rozbudowa lotniska w Radomiu. Ma kosztować kilka razy więcej, niż planowano
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 59 razy 57

  Nieważne, że lotnisko jest zbędne. Ważne, że pisuar się obłowi.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 49 razy 45

  Całkowicie zbyteczne jest lotnisko w Radomiu. Jednakże ziomki z partii muszą zarobić.

 • cezaryk

  Oceniono 44 razy 40

  A co ze skomunikowanym z ww lotniskiem portem łodzi podwodnych?
  Jak ci wszyscy czterej pasażerowie mają dotrzeć do Radomia?

 • js08836

  Oceniono 39 razy 37

  Prawda jest taka, że lotnisko zamiast rozbudowy powinno być zlikwidowane. W kół lotniska znajdują się dzielnice Radomia, a od zachodniej strony miasto wręcz dotyka lotnisko. Kiedyś takie lotnisko było w dzielnicy Gdańska i za Gierka zostało zlikwidowane i przeniesione daleko poza miasto. Tu ktoś forsuje rozbudowę lotniska zamiast zastanowić się nad budową nowego daleko poza miastem. Wyłożono 88 mln. za pas o długości 500. Szer. wynosi 60 m czyli łącznie 3000 m/2. To daje kwotę niecałe 300 zł za budowę 1 m/2 utwardzenia gruntu, betonu i asfaltu. Tyle to kosztuje m. kwadratowy działki pod zabudowę mieszkalną. Wykonawca wyliczył 288 mln. zł. co daje 960 zł, za budowę 1 m. kwadratowego. Ta wycena choć spora, ale bliższa jest prawdy. Budowa pasa o dług. 500 i szer. 60, to wywiezienie co najmniej 3000 tys. m/3 ziemi. Koszty transportu, składowania już pochłoną deklarowane 88 mln. zł. Sprzęt, pracownicy, kamienna podsypka, walce, betoniarki z tysiącami m/3 betonu, maszyny do ułożenia asfaltu. A gdzie drogi dojazdowe ? Gdzie infrastruktura oświetleniowa ? Ktoś deklarując 88 mln. zł. nie miał bladego pojęcia o skali robót.

 • wojto51

  Oceniono 26 razy 26

  Ludzie przejrzyjcie na oczy; na programy socjalne idą miliardy; na inwestycje.....miliony. To się nie może udać. Robotnik z "subwencją" 500+" za parę grodzy nie będzie tyrał na budowie. Oczywiście można zapłacić mu więcej, lecz ....ni ma....., bo poszło na 500+. Ratunek..........imigranci

 • cy.nick

  Oceniono 27 razy 25

  Kto mi powie, dlaczego to ujęcie przypomina mi jako żywo scenę z filmu "Poszukiwana, poszukiwany" , w której "wieczny dyrektor" (S.Dobrowolski) na makiecie zabudowy robi roszady , m.in. jeziora z blokiem ?
  A mogliśmy Pierwszej Komuny nie obalać. Tak by się pięknie przez ten czas rozwinęła.
  Ćwierć wieku zmarnowane...:-)))

 • glizda80

  Oceniono 25 razy 25

  Niech się zgłoszą do dewelopera Kaczyńskiego umowi się na 300baniek a potem zrobi unik i będzie po sprawie

 • antonikarcz

  Oceniono 29 razy 25

  Komunistyczny monumentalizm pokazuje wyraźnie - PiS to partia komunistyczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX