Miliony staruszków z głodowymi emeryturami. Tak będzie w Polsce wg raportu OECD

Młodzi Polacy, którzy właśnie rozpoczęli pracę, dostaną za 30-40 lat średnio - w przeliczeniu na obecne pieniądze - emeryturę wysokości 1200 zł na rękę, czyli 31 proc. przeciętnej pensji. To drugi najgorszy wynik po Meksyku.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała właśnie raport o systemach emerytalnych na świecie – przebadała ich 40. Nasz wypadł fatalnie – jeżeli nic nie wymyślimy, istnieje szansa, że większość z nas na starość będzie żyła w nędzy.

Wspomniana wysokość średniej emerytury w przyszłości – 1200 zł netto – to mniej niż przeciętny emeryt dostaje w Polsce dzisiaj – 1800 zł netto.

Ten wynik odpowiada również 31 proc. przeciętnej pensji. Dla porównania Niemiec będzie mógł liczyć np. na emeryturę wysokości 50,9 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Słowak 64,3 proc., Włoch 83,1 proc., a Rumun 36,6 proc.

Najgorszy w raporcie wynik Meksyku z przeciętną emeryturą wysokości 26,4 proc. wynagrodzenia można wytłumaczyć faktem, że tamtejszy odpowiednik naszego ZUS-u pobiera tytułem składek emerytalnych od Meksykanina ledwo 6,3 proc. pensji. Nasz tymczasem zabiera nam aż 19,52 proc. wynagrodzenia.

Nie tylko OECD ostrzega

Badania OECD koreluje z podobnymi wyliczeniami polskich ekonomistów. Z wyliczeń ośrodka GRAPE wynika np., że jeśli obecni 30-40 -latkowie przejdą na emeryturę w obecnym ustawowym i niedawno obniżonym wieku emerytalnym, to 75 proc. z nich otrzyma co najwyżej świadczenie minimalne (to teraz niewiele ponad 800 zł netto). Taka przyszłość spotka niemal wszystkie kobiety i ponad połowę mężczyzn.

Dlaczego polski system emerytalny jedyne co może zaoferować większości Polaków to głodowe emerytury? Są trzy główne powody.

Po pierwsze, nasz system w zasadzie jest jednofilarowy, część kapitałowa praktycznie nie istnieje. Po drugie, szybko przechodzimy na emeryturę, zwłaszcza kobiety i zwłaszcza po niedawnym obniżeniu wieku emerytalnego. I po trzecie, naszemu archaicznemu systemowi emerytalnemu nie sprzyja demografia – rodzi się mało dzieci i nie kompensujemy tego w wystarczającym stopniu migracją.

Więcej o:
Komentarze (448)
Miliony staruszków z głodowymi emeryturami. Tak będzie w Polsce wg raportu OECD
Zaloguj się
 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 74 razy 64

  ... ale wstaliśmy z kolan!!!
  Tu i teraz!! A po nas choćby potop!

 • kujawiak44

  Oceniono 53 razy 53

  I cała reszta uprzywilejowanych zawodów, które mogą przejść szybciej na emeryturę

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 58 razy 50

  Suweren ma nadzieję, że za 40 lat dalej będzie rządziła pisiarnia i nowy Matołuszek wyczaruje od pracujących pieniążki na emeryturę+, dlatego też bardzo chętnie kupuje obniżony wiek emerytalny w programie wyborczym i stawia krzyżyk przy nazwisku kandydata Wolskiej Zjednoczonej Prawej i Sprawiedliwej Chłoporobotniczej.

 • rozterka47

  Oceniono 42 razy 36

  Skróćcie sobie pisioreczki jeszcze wiek emerytalny do 55 lat i porozdawajcie emerytury za frajer .

 • labeo

  Oceniono 37 razy 35

  Wskaźniki rosną, politycy przekrzykują się jak jest dobrze, a tak naprawdę Polska jest meksykiem Europy.

 • dziadekjam

  Oceniono 31 razy 29

  Nadzieja w służbie zdrowia, że Polacy do emerytury nie dożyją :-)

 • tojaaaa

  Oceniono 29 razy 25

  Że też my zawsze musimy być w czołówce w najgorszych kategoriach. Głównie w kwestiach społecznych. Demografia na poziomie Czadu, płace na poziomie Chin A teraz emerytury to Meksyk. Niskie płace niskie emerytury drogie redachtory. Jeszcze więcej taniej siły roboczej z nepalu bangladeszu A płace emerytury poszybuja w niebo. Niech to szlag. Uciekać stąd jak najdalej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX