Elon Musk pokazał silnik, który ma wynieść ludzi na Marsa. "Powrót na Ziemię? Nie jestem pewny"

Elon Musk, szef koncernu SpaceX, opublikował nagrania wideo z testów silnika rakietowego Raptor. Ma on napędzać nowy statek kosmiczny Starship, który już za kilka lat wyniesie ludzi na Marsa.

To był bardzo udany weekend dla Elona Muska. Kontrowersyjny biznesmen i miliarder opublikował na Twitterze serię wpisów, w których pochwalił się możliwościami nowego silnika rakietowego Raptor. Musk zaprezentował zarówno zdjęcia samego silnika, jak również nagranie z pierwszych (udanych) testów tej konstrukcji.

Pierwsze uruchomienie silnika Starship Raptor! Jestem dumny ze znakomitej pracy zespołu SpaceX

- napisał w niedzielę Musk

Silniki Raptor pełnią kluczową rolę w nowym planie Elona Muska dotyczącym podboju kosmosu. To właśnie one mają napędzać statek kosmiczny Starship, nad prototypem którego obecnie pracuje koncern SpaceX.

SpaceX rusza na podbój Marsa

W grudniu ubiegłego roku Elon Musk opublikował zdjęcia rakiety Starship, która w przyszłości (mówi się już o roku 2026) ma pozwolić ludziom odbywać podróże m.in. na Marsa. Pojazd będzie składał się z dwóch elementów: modułu rakiety oraz statku kosmicznego.

Sam statek będzie mieć długość 55 metrów i znajdzie się w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. Napędzany będzie siedmioma silnikami Raptor. Potężną rakietę w kosmos popchnie z kolei 31 silników Raptor.

Cały połączony moduł rakiety i statku kosmicznego będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i więcej o osiem metrów od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc.

Podróż w jedną stronę?

Plan Muska zakłada, że Starship mógłby zabrać na swój pokład 100 osób. Szef SpaceX zastrzega jednak, że pierwsza wyprawa na Marsa może być bardzo ryzykowna.

 - Koloniści mogą zginąć w drodze - zasugerował w grudniu Elon Musk, dodając, że "bilet powrotny na Ziemię nie jest jeszcze zapewniony". - Myślimy, że powrót będzie możliwy, ale nie jesteśmy tego pewni – zaznaczył.

Więcej o:
Komentarze (96)
Elon Musk pokazał silnik Raptor, który ma wynieść ludzi na Marsa
Zaloguj się
 • yarko.yarmiyr

  Oceniono 65 razy 45

  Można się z niego śmiać, można go nie lubić, ale prawda jest taka, że tylko dzięki takim ludziom świat idzie do przodu

 • starszy-65

  Oceniono 33 razy 21

  Można by zafundować bilet aktywowi politycznemu PiS by zobaczyli prawdziwe trudności życiowe.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 13

  Gdy technicy w NASA chodzą w sterylnych ubiorach tu skręcają rakietę w szczerym polu....

 • kzet69

  Oceniono 18 razy 12

  Wolę Muska testującego marsjańskie rakiety niż wolaków testujących nowe modele różańca, tacy ludzie jak Musk zapewniają postęp cywilizacji.

 • nihilistasl

  Oceniono 18 razy 10

  Gdybyśmy mieli takich Elonów w biotechnologii / medycynie - to leczenie raka, malarii czy demencji starczej byłoby proste jak leczenie zapalenia gardła. Można o nim mówić różne rzeczy, może mu się nie uda, ale walczy, a nie snuje tylko wizji i mówi co jest problemem.

 • tuluniu

  Oceniono 9 razy 7

  Mam nadzieje, ze silnika nie testowal Berczynski .

 • ugrydul

  Oceniono 9 razy 7

  Kaczor, Zmora, Pawełkowa, Maciora, Rydz nieśmigły, Zerro... jest jeszcze trochę miejsca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX