Niemiecki przewoźnik lotniczy ogłosił bankructwo. Pasażerowie linii Germania dowiedzieli się na lotnisku

Linie lotnicze Germania nad ranem we wtorek podały, że wstrzymują działalność. Tysiące pasażerów o upadłości dowiedziały się dopiero na lotnisku, kiedy okazało się, że ich loty zostały odwołane.

Przewoźnik Germania ogłosił, że zawnioskował o bankructwo. Jednocześnie od razu zaprzestał wszelkiej działalności i odwołał wszystkie swoje loty.

- Niestety, ostatecznie nie byliśmy w stanie zakończyć z sukcesem próby rozwiązania problemów z krótkoterminową płynnością finansową - napisał w oświadczeniu prezes Karsten Balken. Jego zdaniem firmie nie pozostało nic innego, jak ogłosić upadłość. Szef linii przeprosił w szczególności swoich pracowników, którzy nie dostali styczniowej wypłaty, a także pasażerów.

Niestety, ci, którzy kupili bilety bezpośrednio od Germanii, nie są uprawnieni do zwrotu poniesionych kosztów. Jak podaje IAR, tysiące pasażerów dowiedziały się o upadłości dopiero na lotnisku. "Mieliśmy z żoną i dwójką synów lecieć z Germanią na urlop na Wyspy Kanaryjskie. Przy odprawie dowiedzieliśmy się, że nie polecimy. Firma o odwołanym locie nas nie poinformowała" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z pasażerów, pan Marek.

Przewoźnik jako powód problemów finansowych podaje m.in. ubiegłoroczny wzrost cen paliwa lotniczego i wyjątkowo dużo koniecznych do wykonania przeglądów technicznych samolotów.

Linie Germania przewoziły około 4 mln pasażerów rocznie. W 2017 roku upadł inny niewielki niemiecki przewoźnik lotniczy, Air Berlin.

Więcej o:
Komentarze (43)
Niemiecki przewoźnik lotniczy ogłosił bankructwo. Pasażerowie linii Germania dowiedzieli się na lotnisku
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 19 razy 19

  Air Berlin był niewielki? 170 samolotów i niemal 30 milionów pasażerów w ostatnim roku przed upadkiem to "niewielki"?

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 14 razy 12

  "inny niewielki niemiecki przewoźnik lotniczy, Air Berlin"... autora tekstu chyba lekko poniosło, Air Berlin to był bardzo duży przewoźnik, który przez ostatnią dekadę swojej działalności przewoził po około 30 mln pasażerów rocznie. Dla porównania, LOT "w rekordowym roku 2018" przewiózł 8,8 mln pasażerów.

 • elslawo

  Oceniono 6 razy 6

  "...Linie Germania przewoziły około 4 mln pasażerów rocznie. W 2017 roku upadł inny niewielki niemiecki przewoźnik lotniczy, Air Berlin..." Sugeruje, sie, ze Air Berlin to niewielka linia… - typowa manipulacja czytelnika - otoz: Air Berlin, w przeszlosci druga po Lufthansie niemiecka linia mialo jeszcze w 2016 roku: 29 milionow pasazerow (wczesniej ponad 30), ponad 8 tys. pracownikow w koncernie, po sprzedazach jeszcze w dniu likwidacji we wrzesniu 2017 roku - 100 samolotow - dla porownania: LOT prawie 9 milionow pasazerow, 80 samolotow. Czy LOT nazwalby ktos mala linia? Germanwings na pewno taka jest, ale Air Berlin nie bylo.

 • pilot.tv

  Oceniono 4 razy 4

  "inny niewielki niemiecki przewoźnik lotniczy, Air Berlin."
  Kto takie brednie pisze? Prawie 170 kierunków, 2 linia lotnicza w Niemczech z flotą rzędu 160 samolotów. Trzeba być mega fachowcem gownianej aby takie bzdety pisać.
  Jak AirBerlin byl niewielki to co można powiedziec o polskich liniach?

 • ltte

  Oceniono 4 razy 4

  "Niestety, ci, którzy kupili bilety bezpośrednio od Germanii, nie są uprawnieni do zwrotu poniesionych kosztów."
  Ale jak to? To już nie reklamacja płatności kartą kredytową i zwrot z banku nie działa?

 • stamr

  Oceniono 3 razy 3

  powinien pis wykupić za złotówkę

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  >'Przewoźnik jako powód problemów finansowych podaje m.in. ubiegłoroczny wzrost cen paliwa lotniczego i wyjątkowo dużo koniecznych do wykonania przeglądów technicznych samolotów.'

  A liczyli, że na wodę morską polecą a przeglądy zrobi się kiedyś indziej?

 • minkat

  Oceniono 2 razy 2

  Akurat Germania od dawna byla na skraju bankructwa. Moj maz pracuje w tym roku w Libanie i tylko Germania dalo sie latac bezposrednio, inaczej z przesiadka kilkanascie godzin. Zastanawial sie nad kupieniem biletow na swieta, ale stwierdzil, ze poczeka. Znajomi zostali z biletami, w firmie lekka panika. Miejmy nadzieje, ze ktos przejmie to polaczenie.

 • sim.salabim

  Oceniono 2 razy 2

  "Niestety, ci, którzy kupili bilety bezpośrednio od Germanii, nie są uprawnieni do zwrotu poniesionych kosztów"
  Jesli kupili placac karta kredytowa, to maja szanse, ale jak zaplacili gotowka, to duda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX