Komentarze (147)
Przedsiębiorcy w Polsce w ogóle nie będą płacić składek ZUS? To mogłaby być rewolucja
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • tubylec_ww

  Oceniono 2 razy 2

  (...) przedsiębiorca sam decyduje - albo płaci składkę emerytalną, albo jej nie płaci, ale nie ma emerytury (...)
  Panie Abramowicz, a dlaczego tylko przedsiębiorca? A może KAŻDY mógłby zdecydować o tym czy chce, czy nie chce ZUS-owskiej emerytury. Przecież za te składki każdy mógłby sobie opłacić indywidualnie ubezpieczenie prywatne. No ale, ba, musielibyście zakwestionować zasadę solidaryzmu społecznego - my płacimy składki, a emeryci dostają emerytury. Czy PiS jest na to gotowy, żeby ostatecznie zdemolować umowę społeczną?

 • this.man

  Oceniono 2 razy 2

  Wzorem Niemiec prowadzący działalność gospodarczą powinni opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

 • madlen911

  Oceniono 2 razy 2

  ale tylko przedsiębiorcy, którzy w nazwie swojej firmy mają słowo "Srebrna"

 • mardar1x

  Oceniono 4 razy 2

  A dlaczego nie można wprowadzić procentowego naliczania składek od dochodów firmy, zamiast od przychodów, i do tego ustalić jakiś limit płatności, powyżej którego dalsze składki nie są naliczane? Dajmy na to, składki byłyby naliczane od dochodu, ale tylko do wysokości średniej pensji (czyli maksymalnie tyle, ile dzisiaj wynosi wyczałt ~1316 zł). Dzięki temu więcej zarabiający przedsiębiorcy nie mieliby pokusy, by kombinować z wysokością dochodu, a ci mniej zarabiający odczuliby realną ulgę.

 • six_a

  Oceniono 1 raz 1

  te wszystkie kroki jakoś dziwnie nigdy mnie nie obejmują, co za szczęście dla zusu. a czy można być mniejszym "przedsiębiorcą" niż jednoosobowa działalność?

 • strykasia

  Oceniono 1 raz 1

  z drugiej strony składki wpłacone na ZUS nigdy nie zwrócą się w postaci godnych świadczeń. Może podyskutować na całym systemem? Obecny system repartycyjny już się nie sprawdza

 • strykasia

  Oceniono 1 raz 1

  Wreszcie jakaś dyskusja nad ZUSem dla przedsiębiorców. Wreszcie ktoś pochyla się nad tym tematem. Co prawda Abramowicz uważa, że w tej kadencji projekt nie ma szans na uchwalenie, ale przynajmniej będziemy dyskutować. A pierwszy krok z małym ZUSem został już zrobiony

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 1

  Podatki to kara za pracowitość. Im więcej pracujesz, tym większą karę płacisz. Ktoś zaprzeczy?

 • kocislaw

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce jak i w dużej części świata Emeryt to odpadek.Powinien już 1 dnia po przejściu na emeryturę zawiązać u szyi pętlę i odkręcić kurek z gazem.Bo emerytura tak mała,że szkoda dalej egzystowac.Lub druga ewentualność: przyszły emeryt rezygnuje z pobierania świadczenia emerytalnego i zyje na koszt swojej rodziny jeśli nie chce pracować,albo pracuje do śmierci: co najczęściej w tej drugiej ewentualności bywa na świecie.Państyom właśnie zależy na tym,by emerytur w ogóle nie było,bo to wydatek na rzecz obywatela.To obywatel ma łozyć na swój kraj,dlatego ustala się coraz wyższe lata pracy,by tych emerytur obywatel nie doczekał.Proste jak koło

 • maadzik3

  Oceniono 3 razy 1

  Najbardziej opodatkowane dobro to praca, najbardziej luksusowe dziecko. A potem zdziwienie ze niewielu chce legalnie pracowac a jeszcze mniej miec dzieci

 • ldzm

  Oceniono 3 razy 1

  System powinien być oparty na składkach: ile wpłacasz tyle dostajesz, jak nie płacisz składek to nie masz emerytury. Jak nie będziesz oszczędzał to kasy na koncie nie przybędzie. Za 600-700 zł odkładane miesięcznie we własnym zakresie (a tyle wynosiła ostatnio składka społeczna i ona będzie przecież cały czas rosła!) to ja sobie zorganizuję spokojną emeryturę. I nie potrzebuję do tego państwa.

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 1

  System powinien być ogólny, jednakowy dla wszystkich i sprawiedliwy. Nawet wariant brytyjski, gdzie przy niskich dochodach nie są potrącane składki, ale również nie liczą się lata do emerytury jest nierealny w sytuacji gdy w ciągu życia trochę się poracuje na etacie a trochę na działalności. Biorąc pod uwagę że skłądka przedsiębiorcy jest BARDZO niska i starcza ledwie na minimalną emeryturę doszlibyśmy do sytuacji że ludzie np. po 20 latach działalności i 20 latach pracy ie mieliby prawa do emerytury, albo budżet wypłącałby im najniższą tak jak tym , którzy przez 40 lat płącili skłądki. System emerytalny powinien bazowac na DOCHODACH, niezależnie czy to pracownik, górnik, ksiądz czy przedsiębiorca. I zgodnie z takimi samymi zasadami powinny być naliczane emerutury. A jeśli dobrowolność płącenia - to dla wszystkich, również dla pracowników.

 • jedyny_times

  Oceniono 3 razy 1

  Jeśli nie teraz mogli obniżyć składki zus dla firm, to kiedy. Pensje idą w gorę, bezrobocia nie ma, wiec zus ma więcej kasy, a podwyżka zusu jest największa od lat. Niedobrze się robi od tego pieprzenia, jedno mówią, a co innego zawsze robią.

 • tomi44g

  Oceniono 1 raz 1

  Mi się podoba rozwiązanie w Wielkiej Brytanii: jeśli zysk jest poniżej 8424 funtów na rok to składek się nie płaci ale też ten rok nie wlicza się do lat przepracowanych. Jeśli zysk jest powyżej tej kwoty to płaci się 9% od zysku aż do kwoty 46350 funtów na rok. Od zysku powyżej tego progu płaci się 2% składek. To jest super rozwiązanie: początkujący przedsiębiorca, który ledwo wiąże koniec z końcem lub ma stratę nie płaci składek w ogóle. A gdy pojawia się konkretniejszy zysk to się składki płaci. W Polsce nawet jeśli biznes się świetnie kręci przedsiębiorca może sobie płacić te 1300 zł. To wypacza system bo oszczędza się na zatrudnieniu na firmę. W Wielkiej Brytanii 'na firmę' jest odrobinę taniej ale na tyle mało że zjawiska 'samozatrudnienia' praktycznie nie ma. Umowa o pracę ma krótki okres wypowiedzenia (tydzień za każdy rozpoczęty rok nie więcej niż 12 tyg). Dodam jeszcze że HMRC zbiera składki zarówno jak ZUS jak i jak Urząd Skarbowy więc wystarczy wypełnić zeznanie podatkowe raz w roku i zarówno podatki jak i składki NI są rozliczone. Po co w Polsce ZUS i US osobno?

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 5 razy 1

  Rozwiązanie powinno być następujące. Każdy płaci składkę NFZ i obowiązkową emerytalną i rentową liczoną od pensji minimalnej. Reszta - pełna dobrowolność. Chcę, to płacę od średniej krajowej, chcę to płacę od realnych zarobków. Im więcej zapłacę, tym więcej dostanę.

 • zarliwy

  0

  A może tak kleryctwo obciążyć płatnościami na ZUS - przecież to jest największa i najbardziej dochodowa firma? Dlaczego rolnik płaci jakieś grosiki na KRUS - która prowadzi ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie dla rolników?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 0

  ZUS to pieniądze wrzucone do kibla i spuszczone do szamba. Gdybym miał możliwość to nie płaciłbym ani grosza na ZUS. A jakaś forma opieki przez funkcjonujące państwo musi być, bo obywatele nie mogą na starość kraść i wyjadać resztki że śmietnika.

 • wojtekkkk

  0

  Spółka zoo i ZUS znika bez zbędnego pierdziele nią się z politykami.

 • ds215

  0

  Dodam, że podatej na ZUS jest nielegalny. Trybunał konstytucyjny orzekł, że nie mozna ściągać podatków od biedoty.

 • trashbox

  Oceniono 4 razy 0

  342zł na NFZ i tak jesteś u lekarza i w szpitali kundlem i intruzem którego trzeba wykończyć. Pełna komuna i syf

 • maadzik3

  Oceniono 6 razy 0

  Alez wysyp pisowskich trolli! Zwiekszyli stawki czy wymagania?

 • veni.vici

  Oceniono 10 razy 0

  jak czytam o biedzie polskich przedsiębiorców to mi się chce płakać z żalu i z litości, jaką we mnie wzbudzają... kto ich więc zmusza do wykonywania tak trudnego i mało atrakcyjnego zawodu jak przedsiębiorca? może jakaś zbiórka pieniędzy rączkami nieletnich dziatek do puszek na przedsiębiorców? może być z orkiestrą...

 • niezrzeszony1

  Oceniono 4 razy 0

  25 lat za późno, teraz gdy najlepsze branże zajęły duże firmy z Zachodu, to sobie mogą znosić. Lobbyści odpuszczają bo wiedzą, że jest już pozamiatane, nawet osiedlowe sklepiki już dawno wykoszone.

 • autonomy

  Oceniono 2 razy 0

  Pytam się po co przedsiębiorcy ZUS? Skoro według wielu ludzi, przedsiębiorca to człowiek z dużym zapleczem finansowym to na emeryturę sam może sobie odkładać. I ja się z tym w zupełności zgadzam, bo państwo które przepija pieniądze podatników kosztem chociażby służby zdrowia, nie jest mu do tego zupełnie potrzebne.

 • tomekzkanady

  0

  Jesli

 • ugrydul

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli jednych będziemy karać podatkami za to, że pracują a innych nagradzać zasiłkami za to, że nie pracują, to nie dziwmy się potem, że będzie bezrobocie.

 • jtby

  Oceniono 3 razy -1

  Jak mam oddawać do ZUS duże kwoty przez lata co miesiąc i potem dostać niewiele powyżej minimalnej emerytury, to wolę tak ułożyć swoje interesy, żeby mieć staż do minimalnej minimalnym kosztem, a o resztę dbam sam.

 • radioideaxp

  Oceniono 3 razy -1

  Chcecie czy nie ( sam PiSu nie ), ale ta propozycja jest sprawiedliwa. Dotyczy składek tylko za przedsiębiorców, nie za pracowników. Skoro są tacy bogaci według lewicy, to niech sobie sami zorganizują emerytury

 • tomekzkanady

  Oceniono 1 raz -1

  Jesli ktos powaznie mysli o zyciu i prowadzeniu biznesu oraz planuje stabilny rozwoj, lokalizuje firme na Zachodzie. Proponuje pomyslec o stabilnej i bezpiecznej Kanadzie. Mozesz poczytac i podyskutowac na forum EmigracjaDoKanady.CA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX