Dwie trzecie Polaków uważa, że zakaz handlu w niedzielę narusza ich wolność. "Ustawę trzeba wyrzucić do kosza"

71 proc. ankietowanych Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele narusza ich swobody konsumenckie. Niemal połowa chciałaby całkowitego wycofania obecnych przepisów.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadził badania dotyczące zakazu handlu w niedziele. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że obecne przepisy naruszają swobodę konsumencką, a państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają czas. 

65 proc. badanych negatywnie ocenia całkowity zakaz handlu w niedziele, który ma zacząć obowiązywać od roku 2020. Z badań Instytutu Pollster, na zlecenie "Super Expressu" wynika z kolei, że 47 proc. badanych jest za przywróceniem handlu we wszystkie weekendy. Przeciw jest 43 proc. ankietowanych, a 10 proc. nie ma w tym temacie zdania. 

Wyniki badań skomentował Cezary Kaźmierczak, prezes związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

Ustawę o zakazie handlu w niedziele trzeba wyrzucić do kosza. Trzeba wprowadzić w Kodeksie pracy prosty zapis, że każdy pracownik, nie tylko w handlu, ma prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu .

- stwierdził cytowany przez PortalSpożywczy.pl.

Na zakazie handlu tracą przede wszystkim małe sklepy, które nie są w stanie poradzić sobie z agresywnymi promocjami największych sieci w piątki i soboty.

- dodał. Wyjaśnił, że z badań wynika, że w większości sklepów o powierzchni do 300 metrów kwadratowych wzrost sprzedaży jest o połowę mniejszy niż przed rokiem. 

Efekt odwrotny od zamierzonego

Skutki wprowadzenia zakazu handlu negatywnie ocenia też Biuro Analiz Sejmowych.  Przepisy najbardziej szkodzą małym sklepom. Nie pomaga tworzyć nowych miejsc pracy. Duże sieci, które zachęcają klientów do większych zakupów w pozostałe dni tygodnia, zdołały dostosować się do przepisów i w większości nieznacznie na zakazie zyskały. Podobnie jak stacje benzynowe wyjęte spod ograniczeń. 

Czytaj też: Zakaz handlu, a Biedronka zwiększa sprzedaż. "2018 był wymagającym rokiem"

PiS ustąpi?

W tym roku zakaz handlu obejmuje już trzy niedziele w miesiącu. Od przyszłego roku ma obejmować wszystkie. Tymczasem nawet wśród wyborców PiS temat nie jest oceniany przychylnie -  42 proc. wyborców rządzącej partii nie chce żadnego zakazu.

Więcej o:
Komentarze (289)
Zakaz handlu w niedziele coraz bardziej irytuje Polaków. 47 proc. nie chce żadnych ograniczeń
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 47 razy 41

  Ustawa jak prawie wszystkie, które zrobił PiS nadaje się do kosza.
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że chaos w systemie prawnym, który wywołał PiS będzie bardzo trudno naprawić po jego upadku tym bardziej, że beneficjenci tych ustaw stojący na kluczowych stanowiskach w państwie będą się starać o torpedowanie wszelkich zmian naprawczych bo to może doprowadzić nie tylko do zwolnienia ich z tych stanowisk alenawet do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 39 razy 35

  PIS nie ustąpi - bo jest na kolanach przed biskupami i całuje ich po rekach, podobnie solidarność - 'zbrojne ramię' PIS

  jedyna szansa to wybory - tylko czemu OPOZYCJA nie rozmawia na poważnie by PIS odsunąć od władzy?

 • sob_mar

  Oceniono 37 razy 33

  Należy przywrócić system sprzed kilkunastu lat, kiedy to pracownicy handlu za pracę w sobotę dostawali 150% wynagrodzenia, a w niedzielę 200%. Wtedy ludzie się niemal bili o to, by mieć zmianę w niedzielę, bo kto by nie chciał zarobić dwa razy za ten sam nakład pracy. Jak ci ludzie dostaną godne wynagrodzenie, to nikt nie będzie biadolił o niedzielach dla rodzin itp. Taki Kowalski będzie pracował w sklepie na zmianach np. 10 godzin po 4 dni w tygodniu, będzie miał trzy dni wolnego (nie zawsze to będą pełne weekendy) i sobie ułoży sprawy rodzinne dużo lepiej, niż gdyby miał mieć zawsze wolne niedziele.

 • avensis77

  Oceniono 35 razy 29

  Dla mnie osoby pracujacej na okraglo zakaz handlu w niedziele to koszmar.

 • pan.szklanka

  Oceniono 33 razy 29

  71% Polaków ocenia negatywnie, pozostali mieszkają zagranicą.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 32 razy 28

  Razem z zakazem handlu trzeba wyrzucić PiSowskich bandytów, którzy go uchwalili. Precz z PiSowskimi szkodnikami!

 • lob1

  Oceniono 32 razy 22

  Przez cały tydzień z mężem ciężko i długo pracujemy,i kiedy jest niedziela dzieci się cieszą na zakupy w markecie,ciastko,kawa potem pizza,lody,zakupy a wszechmocny i bogobojny Kaczyński nam zabrania spędzić tak miło niedzielę.Wiele instytucji pracuje a on się uparł na handel,a handel traci przez to miliony i mniej podatku jest odprowadzana do budżetu państwa.Więc kto tu jest ekonomistą???? Czy on to robi dla przyjemności,żeby nam Polakom zrobić na złość.

 • koncentracjamiary

  Oceniono 27 razy 21

  Skutkiem zakazu handlu już od długiego czasu nie mogę pojechać po rzeczy związane z urządzeniem mieszkania, obejrzeć samochodów, kupić odzieży sportowej. Nawet zwyczajne zakupy muszę planować tak aby nie robić ich w sobotę w potwornym tłoku. W galerii na prowincji pod koniec grudnia w niedzielę widziałem mnóstwo ludzi. Moje obserwacje z krajów europejskich z tym zakazem są fatalne, ten zakaz jest jak wrzód na pewnej subtelnej części ciała, która zresztą stoi za wprowadzeniem tego zakazu w Polsce.

 • norman67

  Oceniono 27 razy 19

  Najśmieszniejsze, że zakazu handlu chcą ludzie, którzy centra handlowe widzieli w TVPiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX