Paragony do papieru? Błąd. Oto, co musisz wiedzieć o nowych zasadach segregowania śmieci

Robert Kędzierski
Od stycznia bieżącego roku stopniowo zaczęły wchodzić w życie nowe, bardziej restrykcyjne zasady segregowania śmieci. Liczba pojemników zwiększyła się, dlatego warto jeszcze raz przypomnieć o zasadach segregowania odpadów. Tym bardziej, że wiele reguł może nas kompletnie zaskoczyć.

Segregowanie śmieci nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak i w tym wypadku należy poznać obowiązujące zasady. W styczniu przepisy znów się bowiem zmieniły. W gminach, w których jeszcze nie obowiązują, zmieni się to w niedalekiej przyszłości. Jak się do tego przygotować?  

Warto zaznaczyć, że chociaż nowe zasady formalnie obowiązują, to nie wszędzie jeszcze pojawiły się nowe pojemniki. Poszczególne gminy, spółdzielnie mieszkaniowe i inne instytucje odpowiedzialne za gospodarkę odpadami wprowadzają stopniowo rozporządzenie Ministerstwa Środowiska w życie. Wkrótce każdy z nas powinien segregować śmieci "po nowemu". Pojemników przybędzie. Co gdzie wyrzucać? Paragony wyrzucamy do odpadów zmieszanych, nie do papieru. Talerze i kubki nie mogą trafić do szkła. Również trafiają do ogólnego pojemnika. Podobnych przykładów jest więcej. 

Kolory i oznaczenia

Sortując odpady w domu, powinniśmy pamiętać o tym, że papier, tworzywa sztuczne i metale podlegają recyklingowi. Poza tym odpady żywieniowe - z wyjątkiem mięsa - nie mogą już trafić do pojemnika na śmieci zmieszane. Warto też wiedzieć, czego do kosza wyrzucać po prostu nie wolno, a także znać kilka rodzajów śmieci, które trafić muszą do pojemników innych, niż podpowiada to nam intuicja. 

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

"Papier"  - pojemnik niebieski

Wrzucaj: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma, ulotki, kartony,
zeszyty, papier biurowy.

Nie wrzucaj: zabrudzonych, zatłuszczonych papierów (np. zużytych ręczników papierowych, chusteczek), paragonów, kartonów po sokach i mleku.  

Do papieru nie wrzucajmy też paragonów, papierów foliowanych i woskowanych - proces technologiczny przetwarzania papieru nie jest dostosowany do tego typu materiałów. Z tych samych względów do "Papieru" nie wrzucajmy kartonów po sokach i mleku - w środku są pokryte grubą warstwą folii. 

Paragony wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

"Metale i tworzywa sztuczne" - pojemnik żółty

Wrzucaj: puste butelki plastikowe (zgniecione), nakrętki od butelek i słoików (metalowe i plastikowe), plastikowe opakowania, torebki, kartony po sokach i mleku, puszki.

Nie wrzucaj: baterii, żarówek, styropianu. Pierwsze przedmioty są niebezpieczne dla środowiska i sam ich transport musi się odbywać na specjalnych zasadach. Styropian z kolei nie może być przetopiony i zamieniony na granulki jak np. nakrętki od butelek. 

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

"Szkło" - pojemnik zielony

Wrzucaj: puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach. 

Nie wrzucaj: talerzy, naczyń ze szkła żaroodpornego, luster.

Pierwsze mają zupełnie inny skład od szkła, drugie topią się w znacznie wyższej temperaturze niż butelki - nie mogą być więc przetworzone. Lustra pokryte są substancjami uniemożliwiającymi ich recykling. 

Kubki, talerze, porcelana, porcelit, szkło żaroodporne trafiają do odpadów zmieszanych. 

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

"Bio" - pojemnik brązowy

Wrzucaj: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych.

Nie wrzucaj: mięsa i jego resztek 

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

Odpady zmieszane - pojemnik szary

Wrzucaj: resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans,
potłuczone szyby i lustra, tekstylia

Nie wrzucaj: urządzeń elektronicznych, dużych zabawek, mebli, ani materiałów podlegających recyklingowi - te wrzuć do odpowiednich pojemników. 

Baterie, żarówki, leki - oddawaj w specjalnym punkcie

Segregując śmieci warto pamiętać o potencjalnie groźnych odpadach. Zaliczamy do nich baterie, które mogą na wielką skalę skazić wody gruntowe. W skład baterii i akumulatorów wchodzą związki rtęci, kadmu i ołowiu bardzo niebezpiecznych dla człowieka. Zużyte baterie oddawaj w specjalnych punktach - znajdują się m.in. w sklepach. 

Żarówki tradycyjne wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Znacznie popularniejsze żarówki kompaktowe nie mogą tam jednak trafić z uwagi na zawartość szkodliwych metali.

Leki również powinny trafiać wyłącznie do określonych miejsc. Oddawać można je w wielu aptekach a także Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

Segregowanie śmieciSegregowanie śmieci Gazeta.pl

Nie wiesz gdzie wyrzucić śmieci? Tu znajdziesz odpowiedź

Ekosystem, wrocławska firma zajmująca się odbiorem odpadów, przygotowała wyszukiwarkę, która pozwala sprawdzić gdzie powinniśmy wyrzucić dany przedmiot. Po wpisaniu np. słowa "leki" dowiemy się gdzie je wyrzucić. 

Co robić ze śmieciami, które nie mieszą się w śmietniku?

Zdarza się, że musimy pozbyć się starych sprzętów i mebli. Pozostawienie ich przy śmietniku może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł. Stare meble, duże zabawki, farby, gruz, okna, drzwi i inne pozostałości np. po remoncie za darmo oddamy w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych. Adresy lokalnych PSZOK są w internecie. Sprzęt AGD taki jak pralki, lodówki, kuchenki jest odbierany za darmo gdy kupujemy nowy. Zasada ta obowiązuje również przy zakupach przez internet. 

Czytaj też: Śmieci coraz droższe. Rząd chce, by gminy dopłacały do opłat

Pamiętajmy, że zasady w poszczególnych gminach mogą się różnić. Firmy odbierające odpady mogą modyfikować to co do konkretnych pojemników może trafić. Warto więc zapoznać się z informacjami na temat segregacji odpadów w swojej spółdzielni mieszkaniowej lub gminie. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (510)
Paragony do papieru? Błąd. Oto, co musisz wiedzieć o nowych zasadach segregowania śmieci
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 109 razy 65

  W skrócie: wykonaj całą robotę za nas a my powiemy że jesteś ekologiczny i poklepiemy cię po plecach biorąc za to nie małe pieniądze.

 • msypa

  Oceniono 91 razy 63

  My segregujemy śmieci na te, które spalimy albo na te, które wywozimy do lasu.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 60 razy 40

  Jeszcze bardziej skomplikujecie zasady segregacji, a przestanę to robić, mimo wielkich chęci.

  Mudmy się.

 • silthor

  Oceniono 57 razy 33

  Kompletny idiotyzm. Przecież większość ludzi nigdy się tego nie nauczy, co więcej ogromna część, która byłaby skłonna segregować, na widok tej listy rzuci jedynie litanię przekleństw, zakończoną stwierdzeniem, gdzie urzędnicy mogą sobie wsadzić te zasady. I na tym skończy się ich chęć segregowania, a jak się ich będzie zmuszać opłatami, to śmieci będą lądować w piecach, lasach lub będą podrzucane do ogólnie dostępnych koszy na śmieci. Może tak urzędnicy konsultowali się z psychologami, socjologami zanim stworzą takie coś.

 • melmakianin

  Oceniono 32 razy 26

  Coraz bardziej mam w "poważaniu" te szczegółowe segregowanie. Kartoniki po sokach najlepiej czyste, po jogurtach: czyste, papier oczywiście czysty, szkło ... tu Was zaskoczę: CZYSTE! do wody mi dopłaćcie to zacznę MYĆ ŚMIECI!

 • piswatch

  Oceniono 49 razy 25

  Czy oni na łby z końmi się pozamieniali ? Ciekawe kto ma w domu tyle miejsca, żeby to wszystko segregować ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX