"Posiłek w szkole i w domu" - rząd ogłasza nowy program socjalny. Chce wydać ponad 2,7 mld zł

"Posiłek w szkole i w domu" to program socjalny, który zapowiedział Mateusz Morawiecki. Program jest przewidziany na lata 2019-2023 i ma kosztować łącznie 2,75 mld zł.

Rada Ministrów podczas dzisiejszego posiedzenia podjęła decyzję o nowym programie socjalnym "Posiłek w domu i w szkole". Program zakłada posiłki dla dzieci i wsparcie finansowe dla istniejących oraz mających powstać stołówek.

Ile będzie kosztował?

Zgodnie z rządowym pomysłem stołówki i jadłodajnie mają być reorganizowane i dostosowane do unijnych standardów. Maksymalna kwota dofinansowania na doposażenie stołówek istniejących i mających powstać to 80 tys. zł. Do 25 tys. złotych szkoły będą mogły otrzymać na adaptację i poprawę standardu samej jadalni.

Całość programu, włączając reorganizację istniejących stołówek, powstanie nowych oraz same posiłki dla dzieci, szacuje się na 2,75 mld zł. "Posiłek w szkole i w domu" ma być realizowany w latach 2019-2023.

Dla kogo?

Dodatkowo, od 1 września 2022 r. każda szkoła będzie miała obowiązek zapewnić dzieciom jeden gorący posiłek dziennie. Pomocą mają być objęte dzieci i młodzież oraz osoby starsze (które również często korzystają ze szkolnych stołówek), które spełniają kryterium dochodowe i warunki wskazane w ustawie o pomocy społecznej. W innych przypadkach korzystanie z tej opcji będzie dobrowolne i odpłatne.

Rządowe wsparcie otrzymają podstawowe szkoły publiczne (w tym specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i artystyczne). Rząd szacuje, że z programu "Posiłek w szkole i w domu" ma skorzystać ok. 1,3 mln osób.

Więcej o:
Komentarze (176)
"Posiłek w szkole i w domu" - rząd ogłasza nowy program socjalny. Chce wydać ponad 2,7 mld zł
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 41 razy 33

  Uwielbiam zwrot "rząd znalazł pieniądze". Znaleźć to można dychę, a nie 3 mld. Komuchy zawsze zabierają.

 • junk92508

  Oceniono 29 razy 23

  Takie akcje to powinny być zamiast 500+:

  wszystkim dzieciom zapewnić książki, posiłki, opiekę dentystyczną

  Zamiast tego najwięcej wzrósł import szrotu z Niemiec, alkohol i używki...

 • paseo

  Oceniono 34 razy 20

  zadluza Polske na pokolenia ,już teraz zagraniczne zadluzenie jest najwyższe w historii.Kraj wymiera a oni zamiast dawac wedki i namawiać do pracy,rozdaja kase na przezarcie i dusza firmy jeszcze napedzajace gospodarke.BYle wygrac;nawet po trupach.Bo wlasnie podano ,ze w 2018 umarlo az 417000 Polakow; najwięcej od II Wojny Swiatowej.

 • motyw4

  Oceniono 21 razy 19

  No chyba po to jest to 500+ żeby dzieci głodne nie chodziły? Widać, że wybory idą i władza pieści elektorat :/

 • t0tylk0ja

  Oceniono 18 razy 16

  Przecież dzieci, o których wspominają mają obiady, które gminy dofinansowują. W mojej gminie od lat tak jest, a dzieci z rodzin o wyższych dochodach mogą na stołówce kupić obiad. Co to za nowość?

 • lewica_os

  Oceniono 19 razy 15

  Mamy nadmiar wołowiny z niezależnych przyczyn, więc zróbmy taki program.... "posiłek.."

 • zd46

  Oceniono 14 razy 12

  UWAGA, 2,7 mld przez 5 lat, to po 400 mln rocznie. Duże cyfry robią duże wrażenie a czy Mateuszku wiesz, co będzie za 5 lat? Miało nie być niedożywionych dzieci,więc gdzie poszło 500+? Na samochody, telewizory, wczasy i balangi?

 • anty_jar

  Oceniono 14 razy 12

  dajcie ludziom pracę i godną płacę, a jałmużnę wsadźcie sobie w dudę

 • tojaaaa

  Oceniono 14 razy 12

  No to już przesada. Ja rozumiem że to hanba dla Państwa gdy są głodne dzieci. Ale kurna. Ile można dawać? Skoro posiłki dostaną dzieci objęte pomocą z mopsu to znaczy że rodzice pobierają już 500 plus do tego rodzinę ok 120 zł na każde z nich. 300 plus itd. I teraz jeszcze państwo nakarmić im dzieci. A potem z zadilkow przeskoczyc na matyczyna emeryturę. To po co iść do roboty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX