Brexit. Theresa May w czwartek jedzie do Brukseli. KE: "Nasze stanowisko jest jasne"

Premier Wielkiej Brytanii w najbliższy czwartek, 7 lutego, ma rozmawiać w Brukseli z Jean-Claude Junckerem. Czasu na takie negocjacje jest coraz mniej, bo brexit ma formalnie wejść w życie 29 marca. W przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie kolejne kluczowe głosowanie.

Formalny brexit za niespełna dwa miesiące, ale wciąż nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać.To dlatego, że brytyjska Izba Gmin nie zgodziła się zaakceptować umowy, którą wcześniej wynegocjowała z UE Theresa May. Teraz pani premier jest w Irlandii Północnej, gdzie próbuje wzmocnić poparcie dla swojego ostatniego pomysłu. Plan ten zakłada renegocjacje najbardziej spornego punktu umowy brexitowej - tak zwanego backstopu.

Theresa May jedzie do Brukseli ws. brexitu

W czwartek Theresa May ma w tej sprawie spotkać się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Przedstawiciele Brukseli i poszczególne państwa UE co raz podkreślają, że nie ma możliwości renegocjacji porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Powtórzył to we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas. "Nasze stanowisko jest jasne. Czekamy jeszcze raz na to, co premier ma nam do powiedzenia" - dodał rzecznik.

Komisja ostatnio wiele razy apelowała, by Wielka Brytania sprecyzowała swoje oczekiwania i powiedziała, czego konkretnie się domaga. Bruksela wyklucza zmiany w umowie handlowej, ale gotowa jest zmienić zapisy w deklaracji politycznej, dotyczącej przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Czytaj też: Brexit jak "Dzień świstaka". Po kolejnym głosowaniu May znów chce jechać na negocjacje do Brukseli

Backstop to zapis w umowie gwarantujący, że po brexicie nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Ale do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej Brukseli z Londynem Wielka Brytania ma pozostawać w unii celnej. Dla zagorzałych zwolenników brexitu ten zapis jest nie do zaakceptowania, bo nie ma ograniczenia w czasie. Obawiają się oni, że taka sytuacja będzie przeciągać się w nieskończoność i uniemożliwi w przyszłości Wielkiej Brytanii zawieranie umów handlowych z resztą świata.

Więcej o:
Komentarze (14)
Brexit. Theresa May w czwartek jedzie do Brukseli. KE: "Nasze stanowisko jest jasne"
Zaloguj się
 • mood_indygo

  Oceniono 6 razy 4

  koncz Wasc ....Wstydu oszczedz. czas najwyzszy sie z imoerium pozegnac.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 5 razy 1

  @gesipipek65
  a łysiejący kaczy dupek Jaroslavinio z zaczesem spod pachy nie pojedzie, bo nie kuma po angielsku i nikt go nigdzie nie zaprasza

 • antipasti60

  Oceniono 1 raz -1

  Brexit: All you need to know about the UK leaving the EU
  bbc.com/news/uk-politics-32810887

 • swieta-panienka

  Oceniono 7 razy -3

  Najpropodobniej unia zgodzi się na renegocjacje. May jest pod ścianą. Jak się unia nie zgodzi to będzie brexit bez umowy. To nie jest dobre dla Anglii ale nie jest też dobre dla Unii. Unia warczy, unia straszy, unia chce zniechęcić potencjalnych przyszłych rozlamowcow, ale w sprawie granicy Irlandii unia ustąpi, bo wyjście bez umowy jest dużo gorsze.

 • gesipipek65

  Oceniono 9 razy -3

  A tam czeka na nią z utęsknieniem jej ukochany ryży Donaldinio. Juz widzę to urocze powitanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX