UOKiK ostrzega ws. "mieszanek miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE"

W II kwartale 2018 r. inspekcja UOKiK sprawdziła jakość handlową miodu w 43 punktach - w sklepach fizycznych i internetowych oraz hurtowniach. Były zastrzeżenia dotyczące składu i sposobu oznakowania miodu.

Inspekcja Handlowa sprawdziła łącznie 269 partii miodu, z czego 80 przebadała w swoich laboratoriach.

Mało miodu w miodzie

Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 48 partii miodu. 36 spośród nich była źle oznakowana, a 12 partii – czyli aż 15 proc. przebadanych laboratoryjnie – spotkała się z zastrzeżeniami dotyczącymi jakości.

Miód nektarowy, określany mianem rośliny, której pyłek dominuje w składzie, wzbudził największe zastrzeżenia. Przykładowo, zawartość pyłku akacjowego w miodzie akacjowym wyniosła niewiele ponad 20 proc. zamiast 30 proc., w miodzie gryczanym zawartość pyłku gryki określono na 23,8-35,5 proc., choć zawartość minimalna to 45 proc. Podobne wyniki dały badania laboratoryjne miodu lipowego (zawartość pyłku przewodniego wahała się na poziomie 1,9-7,7 proc. zamiast co najmniej 20 proc.). Równie słabo wypadły badane przez UOKiK miody mniszkowe i manuka.

HMF i oznaczenia miodu

Ponadto, kilka partii miodu nektarowego wykazało zbyt dużą zawartość HMF. Jest to organiczny związek chemiczny, który powstaje m.in. w miodzie podczas przechowywania go, szczególnie w miejscach przesadnie nasłonecznionych i w podwyższonej temperaturze. Im niższa zawartość HMF, tym miód jest lepszej jakości.

Urzędnicy zwrócili też uwagę na syrop cukrowy, który nie powinien znaleźć się np. w miodzie akacjowym.

UOKiK ostrzega ws. mieszanek miodów 

Inne zastrzeżenia UOKiK dotyczyły oznakowania skontrolowanego miodu. Inspektorzy stwierdzili m.in. brak daty minimalnej trwałości, brak adresu producenta, brak pełnej nazwy rodzaju i odmiany miodu, czy błędne oznakowanie pochodzenia miodu.

Koszt wyprodukowania 1 kg miodu w Polsce w zależności od typu pasieki wynosi od kilkunastu do ok. 20 zł. Jeśli miód jest o wiele tańszy, może być importowany lub gorszej jakości. (...) Na opakowaniach często widujemy napis: „Mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. W takim słoiku może być duża ilość miodu z krajów azjatyckich, zawierającego antybiotyki czy substancje, których stosowanie jest tam dozwolone, a w krajach UE zabronione

- ostrzega UOKiK w oświadczeniu.

W wyniku kontroli wydano osiem decyzji o karach pieniężnych na łączną sumę blisko 7 tys. zł oraz skierowano odpowiednie informacje do właściwych organów nadzoru weterynaryjnego, sanitarnego i wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej. W 2017 r. roku produkcja krajowego miodu wyniosła 15 tys. ton. Blisko drugie tyle pochodziło z zagranicy. 

Więcej o:
Komentarze (27)
UOKiK ostrzega ws. "mieszanek miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE"
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 17 razy 17

  oszukują nas wszyscy na wszystkim ---nawet głupie kury na jajkach

 • rave8

  Oceniono 24 razy 16

  Lemingi do Stonki po miód chodzą to tak się to kończy. Producentom zaś opłaca się oszukiwać, gdyż urzędnicy kontrolujący nie podają firm które oszukują do publicznej wiadomości, a mandaty są na paręset pln, więc dla oszusta to nie kara. Biznes się kręci.
  Sery, miody, szynka, mięso, warzywa i owoce, a nawet mleko. Na wszystkim kręcą wałki, gdyż niewydolne państewko nie jest w stanie ukarać oszustów.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 14 razy 14

  I dziwia sie ze jest afera z wolowina ............. a tu co ukarano 8 firm............... na 7 tysia smieszne kwoty no i gdzie sa adresy tych firm zeby konsumenci mogli sie ich wystrzegac? co te dane sa tajne.............

 • sailor2016

  Oceniono 13 razy 9

  Co za jełop pisał ten artykuł? "Miód nektarowy, określany mianem rośliny, której pyłek dominuje w składzie" panie redaktorku proszę wrócić do szkoły i się douczyć. Miód praktycznie nie zawiera pyłku. Zdanie powinno brzmieć : Miód nektarowy, określany mianem rośliny, której nektar dominuje w składzie!!! Miód to przerobiony przez pszczoły nektar, a nie pyłek!!!

 • kar.as

  Oceniono 9 razy 7

  Większość producentów oszukuje przy sprzedaży jajek "0" od kur zielononóżek. Otwieram pudełko, a tam jaja od zwykłych kur, znacznie gorszej jakości. Cena: oczywiście premium. Inna sprawa, że nigdy nie kupuję jaj od producentów mających w ofercie pełny asortyment "od A do N" (0 do 3) ;-)
  Kto sprawdzi, że nie sprzedają jaj klatkowych jako ekologicznych (trzy razy droższych)? Przecież nasze służby są mocne tylko w wypłacaniu sobie "trzynastek", "czternastek" oraz nagród jubileuszowych...

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 6

  UOKiK szczerzy kły !!!!
  Do zdechłej wołowiny ich wbić nie może. Od soli drogowej głowa gp boli. Na mód wiec na mjut !!!

 • wichura

  Oceniono 5 razy 3

  "Inspektorzy stwierdzili m.in. brak daty minimalnej trwałości"
  Z tego co wiem, to miód się nie przeterminowuje. Ale datę musi mieć - taki urzędniczy wymysł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX