Mieli sprzedawać grafen, sprzedają własne maszyny. Polska nie ma szans w wyścigu o miliard dolarów

Nano Carbon, polska spółka zajmująca się komercjalizacją grafenu, rewolucyjnego materiału mocniejszego od stali, nie ma środków na odpowiednie rozwijanie działalności. W wyścigu o rynek wart miliard dolarów Polska nie ma szans.

Grafen, rewolucyjny materiał stworzony z zaledwie pojedynczej warstwy atomu węgla, ma szansę stać się jednym z najbardziej rewolucyjnych tworzyw. Jego komercjalizacja trwa od co najmniej dekady, wciąż nie jest powszechny. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo rynek grafenu rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. 

Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie opracowała autorską metodę wytwarzania substancji. Powołała też firmę, która miała zajmować się komercjalizacją produktu. I kiedy rynek  zaczął gwałtownie rosnąć w zasadzie wycofaliśmy się z wyścigu. 

Jak twierdzi "Rzeczpospolita" polska spółka Nano Carbon, od 2011 zajmująca się opracowaniem przemysłowej produkcji grafenu, nie ma wystarczających środków na rozwój działalności. Firma kontrolowana przez gigantów takich jak Polska Grupa Zbronieniowa i KGHM TFI już sprzedała część maszyn, przygotowuje się do przeniesienia pozostałych. 

Czytaj też: Zamiast na modernizację wojska, będzie na asfalt. MON ma oddawać pół miliarda złotych rocznie

Tymczasem w roku 2023 rynek innowacyjnego materiału ma być wart - według przewidywań ekspertów - miliard dolarów. 

"Ojciec polskiego grafenu" zwolniony 

Włodzimierz Strupiński, zwany ojcem polskiego grafenu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że jego autorska metoda wytwarzania substancji została w sposób niezależny opracowana przez Chińczyków. On sam natomiast został w październiku 2017 roku zwolniony  z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). 

Polska przez lata nie potrafiła więc wykorzystać przewagi jaką osiągnęła dzięki własnym badaczom. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak uczestnictwo w programach europejskich, prace naukowe, włączanie się w projekty innych. Wszystko wskazuje na to, że Polska nie będzie produkować grafenu na masową skalę. 

Więcej o:
Komentarze (296)
Mieli sprzedawać grafen, sprzedają własne maszyny. Polska nie ma szans w wyścigu o miliard dolarów
Zaloguj się
 • snook70

  Oceniono 65 razy 61

  Po co dawać na coś co nie da wygranej w wyborach. Lepiej sypnąć 500+ dla nierobów i władzę mamy w kieszeni. Po co nam Grafen wystarczy modlitwa.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 57 razy 49

  Wstaliśmy z kolan k&€#a mać

 • adaml78

  Oceniono 44 razy 44

  Po co komu grafen!!
  Ważne, że mamy padlinę z solą drogową do jedzenia, religię w szkołach i 500ml+.

 • runnin.biz

  Oceniono 39 razy 35

  To moze już idźmy w ten złoty pociąg. Albo odszkodowania od Niemiec

 • krecik2109

  Oceniono 31 razy 31

  Jedynie słuszny węgiel, to jest ten z kopalni. Jakiegoś lewackiego grafenu się zachciewa!

 • metaxo

  Oceniono 31 razy 29

  Kacza Bolanda to dziwny kraj - kasa idzie na szamanów w sutannach zamiast na naukę.

 • cozabadziew

  Oceniono 25 razy 25

  Tak kuźwa, lepiej kopmy więcej węgla i uprawiajmy kartofle... A jeszcze lepiej podnieśmy ustawowo pensję minimalną do 5000 zł i będzie życie jak w madrycie...

 • le0nard0

  Oceniono 25 razy 25

  PGZ i KGHM - wszystko jasne -tak wygląda monopol państwowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX