"Specjalne miejsce w piekle". Donald Tusk o tych, którzy promowali brexit bez planu

Dzień przed wizytą Theresy May w Brukseli szef Rady Europejskiej powtórzył, że UE pozostaje przy swoim stanowisku ws. brexitu i backstopu. Donald Tusk powiedział, że liczy na propozycję brytyjskiej premier ws. przerwania impasu. I gorzko ocenił działania tych, którzy do brexitu namawiali, nie myśląc o tym, jak brexit wprowadzić w życie.

Premier Wielkiej Brytanii ma przyjechać na rozmowy z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncerem w czwartek. Dzień wcześniej w Brukseli pojawił się premier Irlandii - kluczowej w tym sporze, bo brytyjskim posłom nie podoba się zapis w porozumieniu dotyczący przyszłości irlandzkiej granicy, tzw. backstop. Na wspólnej konferencji z Leo Vardakarem szef Rady Europejskiej Donald Tusk powtórzył że UE nie złoży żadnej nowej oferty w sprawie umowy brexitowej, a backstop jest tutaj kluczowy.

Donald Tusk: nie będzie nowej oferty dla Londynu

- UE jest przede wszystkim projektem pokojowym. Nie będziemy igrać z pokojem [org. "we will not gamble with peace" - gamble oznacza uprawianie hazardu]. Dlatego nalegamy na backstop - mówił Donald Tusk. Dodawał, że jeśli UE dostanie wiarygodne gwarancje pokoju w Irlandii Północnej, to Wielka Brytania wyjdzie z Unii jako "zaufany przyjaciel". Takie gwarancje musiałyby też mieć oczywiste poparcie ze strony Izby Gmin.

Mam nadzieję, że jutro usłyszymy od premier May realistyczne sugestie jak zakończyć impas w sprawie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po ostatnich głosowaniach w Izbie Gmin

- powiedział szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk mówił też, że wierzy, że wspólne rozwiązanie jest możliwe i zapewnił, że zrobi wszystko, by je znaleźć. Ale też powtórzył, że Bruksela szykuje się do możliwego niepowodzenia i scenariusza najgorszego - brexitu bez umowy, czyli tzw. twardego brexitu.

"Specjalne miejsce w piekle"

Jego zdaniem nie ma już możliwości zmiany decyzji Brytyjczyków z referendum z 2016 roku - bo nie ma siły politycznej ani skutecznego przywództwa, które opowiadałoby się za pozostaniem w UE.

Swoje wystąpienie zakończył komentarzem dotyczącym braku strategii Wielkiej Brytanii na brexit.

Zastanawiałem się jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez choćby szkicu planu jak przeprowadzić to w bezpieczny sposób

- podsumował Tusk. Nie krytykował on ogółem wszystkich popierających wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Z jego słów wynika, że chodzi raczej o tych, którzy nawołując do rozwodu Londynu z Brukselą nie zastanawiali się, jak trudne może być wprowadzenie tego w życie bez ryzyka turbulencji gospodarczych i politycznych.

Do formalnego brexitu ma dojść 29 marca. Im bliżej tej daty, tym napięcie bardziej rośnie. Szczególnie po tym, jak w styczniu brytyjska Izba Gmin odrzuciła wynegocjowaną wcześniej przez Theresę May z UE umowę w sprawie wyjścia ze Wspólnoty. W przyszłym tygodniu premier ma przedstawić to, co udało się jej "ugrać" w UE w brytyjskim parlamencie. Kolejne głosowanie ws. brexitu zaplanowane jest na 14 lutego.

Czym jest backstop?

Irlandzki backstop to swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek, gdyby Wielkiej Brytanii i UE nie udało się ustalić nowych wzajemnych relacji po okresie przejściowym, czyli do końca 2020 roku. Chodzi o to, by zagwarantować utrzymanie otwartej granicy między Irlandią Północną, która jest częścią Wielkiej Brytanii a Republiką Irlandii.

Do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej z UE Wielka Brytania ma pozostawać w unii celnej. Zwolennikom brexitu to się nie podoba, bo zapis ten nie ma ograniczenia w czasie. Obawiają się, że taka sytuacja będzie przeciągać się w nieskończoność i uniemożliwi w przyszłości Wielkiej Brytanii zawieranie umów handlowych z resztą świata.

Irlandzka granica ma też na Wyspach ważne znacznie historyczne. Od kilkunastu lat w zasadzie jej nie ma, a proces "znikania" rozpoczęło porozumienie z Belfastu zwane Porozumieniem Wielkopiątkowym z 1998 roku. Była to umowa pokojowa, która miała na celu zakończyć konflikt w Irlandii Północnej.

Więcej o:
Komentarze (109)
Brexit. "Specjalne miejsce w piekle". Donald Tusk o tych, którzy promowali wyjście bez planu
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 65 razy 43

  Kto namawial do Brexitu? Trole Putina: Farange, Trump, Kaczynski i Orban!!!!!!!!!!!!!!!

 • alinawaza

  Oceniono 41 razy 31

  Torysi chca twardego brexitu. Oni z glodu nie umra a raczej beda pomnazac fortuny korzystajac z krachu jaki czaka UK.

 • biesczad1

  Oceniono 31 razy 17

  Główny promotor brexitu po wygranym dla niego referendum schował się do szczurzej nory - no ale tchórze i barbarzyńcy potrafią tylko niszczyć i burzyć...

 • strange_email

  Oceniono 37 razy 15

  Nie mam wielkiego mniemania o Tusku jaki lokalnym polityku ale jako reprezentant Unii sprawdzil sie bardzo dobrze. Szczegolnie dzisiaj. Takze brawo Donald! Wreszcie ktos powiedzial co naprawde mysli.

 • niezalany

  Oceniono 23 razy 13

  trzeba naprawdę być idiotą albo też najlepszym kolegą nigela farage'a, żeby winić tuska za brexit... brawo pis-dzielcy!

 • nieotake

  Oceniono 26 razy 12

  Jest słowo kluczowe „Tusk” w nagłówku, jest i spuszczona z łańcuchów towariszcziej Szachermachera i Adasia Spodlasia sfora tresowanych sowieckich sobak z pianą na pyskach.
  Na tych forach to od lat normalka.
  Tfu!
  ПиС вас ебал!

 • oloros11

  Oceniono 7 razy 5

  teoretycznie mo`e doprowadzic do powrotu wojny w Irlandii i ogromnych probelmow - ale jak zawsze ci ktorzy do brexutu doprowadzili - ludzie wladzy nie poniosa zadnych konsekwencji - ani politycznych ani cywilnycyh ani moralnych zadnych po prostu - tak dziala wladza - bezkarnosc do konca - czasem wybuchaja natomiast rewolucje i wtedy glowy leca gesto a wszyscy mowia - jak og;ismy do tego doprowadzci - czlowiek - najgorszy gatunek jaki ziemia nosila - czlowik wldzy najgorszu z najgorszych - lepszy jest juz bandyta - bo ten zwykle chce cie okrasc i w nogi - ten pierwszy bedzie cie okradal cale zycie i jeszcze kaze ci klaskac jak dobrze ci z tym !!!!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 5

  sadząc po wpisach na forum, to tak samo głupie społeczeństwo byłoby w przypadku 'polexitu'

  jednak ciemny głupi lud

 • taus

  Oceniono 10 razy 4

  Ta Faragne to był w ogóle udany. Na koniec referendum zaczął udzielać wywiadu jak to "nie udało się, ale będziemy pracować dalej bla bla". Nagle okazało się, że jednak "udało się", i co zrobił?
  Został premierem i wyprowadził UK z UE? Była taka propozycja.

  Nie. Po prostu wycofał się z polityki i wyjechał do Niemiec, bo dzięki żonie ma podwójne obywatelstwo. xD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX