Minister zdrowia nie chce legalizacji marihuany. "Próbowałem raz. Nigdy więcej"

Szef resortu zdrowia nie chce, by w Polsce doszło do legalizacji marihuany. Cytuje badania, według których jest to substancja zwiększająca sięganie po inne narkotyki.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, nie jest za zalegalizowaniem marihuany. W rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM stwierdził, że w krajach, w których stosowanie użytki nie jest zabronione, rośnie problem uzależnienia. Szumowski argumentował, że palenie marihuany przyczyna się do sięgania po inne narkotyki, jest też silnie uzależniające. 

Minister spytany przez dziennikarza o to, czy próbował kiedyś marihuany nie uchylił się od odpowiedzi

Raz w życiu spróbowałem. Fatalnie to się skończyło. Nigdy więcej.

- powiedział. 

Stosunek UE do "miękkich" narkotyków

Kwestia marihuany jest traktowana przez poszczególne europejskie kraje odmiennie. W większości krajów jej posiadanie jest uznawane za przestępstwo. W ok. 12, np. Czechach, Holandii, Belgii, Chorwacji, Hiszpanii i Niemczech, stosunek do marihuany jest łagodniejszy - posiadanie narkotyku traktowane jest jako wykroczenie. Wszędzie ścigany jest handel. 

Rynek wart miliony

Marihuana jest legalna w kilku amerykańskich Stanach oraz Kanadzie. Kalifornia, Nevada, Maine i Massachusetts zezwalają "zapalić zioło" osobom w wieku co najmniej 21 lat. Do sięgania po narkotyk przyznaje się ok. 30 proc. mieszkańców tych stanów. 

Rynek kannabinoidów w USA, Kanadzie i na innych rynkachRynek kannabinoidów w USA, Kanadzie i na innych rynkach Źródło: Arcview Market Reserach i BDS Analytics

Według analiz Arcview Market Research i BDS Analytics w 2018 roku rynek kannabinoidów ma być wart w USA 14,4 mld dol., w Kanadzie 2,7 mld, a w pozostałych krajach 1 mld. Rynek ma jednak szybko rosnąć. Według przewidywań w roku 2022 wartość sprzedaży tego typu substancji wyniesie 23,4 mld w USA 5,5 mld, w Kanadzie i 3,1 mld dol. na innych rynkach.

Czytaj też: Polskie konopie podbijają świat. Kanadyjczycy przejmują elbląską firmę za 100 mln zł

Według szacunków, do 2022 r. europejski rynek CBD pozyskiwanych z konopi przemysłowych i marihuany medycznej, przekroczy wartość 4,2 mld dol. Segment produktów pozyskiwanych tylko z konopi przemysłowych będzie miał wartość 1,9 mld dol.

Więcej o:
Komentarze (72)
Minister zdrowia nie chce legalizacji marihuany. "Próbowałem raz. Fatalnie to się skończyło"
Zaloguj się
 • occam

  Oceniono 28 razy 28

  Patrząc na statystykę oraz opowieści tego pożal się ministra wiosek jest prosty.

  Należy NATYCHMIAST zdelegalizować alkohol!

  Do dzieła. Nie ma co przedłużać mordowania polaków w imię akcyzy (z któej to wpływy i tak nie idą na leczenie alkoholików)

 • bertyn

  Oceniono 26 razy 26

  ciekaw jestem ile razy pan minister probowal wódy i ile razy fatalnie sie to skonczylo...

 • maczor

  Oceniono 16 razy 16

  Niewiarygodne że ministrem może być ktoś mówiący takie bzdury - "...w krajach, w których stosowanie użytki nie jest zabronione rośnie problem uzależnienia. Szumowski argumentował, że palenie marihuany przyczyna się do sięgania po inne narkotyki, jest też silnie uzależniające."
  1. To nieprawda.
  2. Niepotwierdzona naukowo hipoteza.
  3. W/g drugs.com poziom uzależnienia to około 9%, przykładowo alkohol w USA to prawie 13%

 • pochwist

  Oceniono 15 razy 15

  A wiec drogie dzieci nie palcie marihuany bo się uzależnicie od heroiny, od taka sobie prawicowa logika (czyli jej brak) na dodatek minister ma na to badania. Cały cywilizowany świat twierdzi coś absolutnie odwrotnego ale przecież polska psychoprawica wie wszystko lepiej.

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 16 razy 14

  Ignorant opłacany przez big pharmę.
  Legalizacja marihuany przynosi same korzyści. Dla palaczy - wiedzą co palą, nie muszą robić zapasów z trefnych żródeł. Dla społeczeństwa - generalnie spożycie alkoholu i narkotyków spadło po legalizacji. Dla budżetu - miliardy ze sprzedaży i dziesiątki miliardów w gospodarce.
  Ale lepiej być ciemniakiem pod butem oszolomów kościelnych i koncernów dla których trawka jest konkurencją.

 • owca888

  Oceniono 12 razy 12

  Ale wóda jest ok, półmózgu..
  Legalny narkotyk ciężki - no ale z akcyzy leci kasa, prawda, półgłówku?

 • farsizm

  Oceniono 11 razy 11

  "Raz w życiu spróbowałem. Fatalnie to się skończyło. "
  - Wyrosła mu broda?
  - Skończył medycynę?
  - Został ministrem zdrowia?
  Że co... ? Że w rządzie PiSu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX