Donald Tusk podgrzał atmosferę wokół brexitu. "Diabelski euro-maniak'"

Na dzień przed wizytą Theresy May w Brukseli Donald Tusk podkreślił wyraźnie swoje stanowisko w sprawie brexitu. Jego słowa odbiły się szerokim echem w światowych mediach.

Donald Tusk oczekuje ze strony brytyjskiej premier propozycji dot. sposobu przeprowadzenia brexitu.

Mocne słowa

Jako szef Rady Europejskiej zwrócił uwagę na chaos wynikający nie tylko z decyzji o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, ale też braku pomysłu na jego realizację.

UE jest przede wszystkim projektem pokojowym. Nie będziemy igrać z pokojem. (...) Mam nadzieję, że jutro usłyszymy od premier May realistyczne sugestie jak zakończyć impas w sprawie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po ostatnich głosowaniach w Izbie Gmin

- mówił dziś przewodniczący Rady Europejskiej.

Wypowiedzi Donalda Tuska były dziś cytowane przez światowe media informacyjne. Najczęściej przytaczanym fragmentem był ten o piekle:

Zastanawiałem się jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez choćby szkicu planu jak przeprowadzić to w bezpieczny sposób

Reakcja łańcuchowa

Wystąpienie Donalda Tuska wzbudziło wyraźną reakcję zarówno polityków, jak wśród serwisów informacyjnych na świecie. Przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom powiedziała, że decyzja Tuska o powtórzeniu komentarzy na Twitterze była "złośliwa". The Guardian podał, że "Samuel Wilson z północnoirlandzkiej DPU był znacznie mniej powściągliwy, nazywając Tuska 'diabelskim euro-maniakiem', którego komentarze powinny zwiększyć determinację tych, którzy chcą opuścić UE".

The GuardianThe Guardian Daniel M.

Konsekwentne stanowisko w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zauważył też Bloomberg, który napisał, że „Tusk zaatakował brytyjskich polityków, którzy prowadzili kampanię na rzecz brexitu, nie wiedząc, jak powinien wyglądać”.

BloombergBloomberg Daniel M.

Z kolei CNN zwrócił uwagę, że wypowiedzi szefa Rady Europejskiej szybko potępili w niewybrednych słowach zwolennicy brexitu. „Po brexicie uwolnimy się od niewybranych, aroganckich łobuzów, takich jak ty i poprowadzimy nasz własny kraj”, cytował Nigela Farage’a serwis CNN.

CNNCNN Daniel M.

W kierunku kompromisu

Szef Rady Europy jest zdania, że nie jest już możliwa zmiana zdania Brytyjczyków o wystąpieniu z UE. Nadal jednak liczy na porozumienie i wypracowanie wspólnego stanowiska, które pozwoliłoby na uniknięcie tzw. twardego brexitu czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Oficjalnie do brexitu ma dojść 29 marca. W styczniu brytyjska Izba Gmin odrzuciła wynegocjowaną przez Theresę May umowę w sprawie wystąpienia z UE. Kolejne głosowanie ws. brexitu zaplanowane jest na 14 lutego. Jutro premier Wielkiej Brytanii ma przyjechać do Brukseli, by spotkać się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncerem. Rozmowy mają dot. warunków umowy brexitowej.

Więcej o:
Komentarze (123)
Donald Tusk podgrzał atmosferę wokół brexitu. Jego wypowiedzi cytowały dziś światowe media
Zaloguj się
 • stereotypowy

  Oceniono 58 razy 44

  Wygarnął nadętym bufonom prawdę prosto w oczy i dobrze zrobił.

 • mazzini890

  Oceniono 45 razy 35

  Akurat tu Tuk swych mimo wad miał rację.Anglicy za dużo sobie pozwalają.Imperium skończyło się 70 lat temu. Powinien był też dodać że Anglicy skwiercząc o Brexicie od początku mieli złudzenia w tym Farage, że UK dostanie "benefity" bez obowiązków.

 • rggg

  Oceniono 38 razy 32

  Tusk ma rację! Angole zdecydowali o wyjściu z UE nie mając żadnego planu ani nie zdając sobie sprawy z konsekwencji! Totalny brak wyobraźni politycznej...

 • nord-ost

  Oceniono 37 razy 31

  „Po brexicie uwolnimy się od niewybranych, aroganckich łobuzów, takich jak ty i poprowadzimy nasz własny kraj”
  Tak bez kolonii, Irlandii Północnej i zapewne Szkocji. Poprowadzicie tam gdzie wasze miejsce.
  Brytole kantowali cały świat przez ostatnie 400 lat. Teraz chyba nadszedł definitywny koniec tego oszukańczego państwa. Zakiwali sie sami na amen.

 • strange_email

  Oceniono 35 razy 27

  Tusk jak i chyba cala Komisja oraz wiekszosc Parlamentu po prostu maja juz dosc tych miernot typu May czy Davies pojawiajacych sie raz na jakis czas w Brukseli.
  May jest najgorszym premierem od wielu lat. Jest nawet gorsza niz mieczak Cameron.
  Tusk pokazal werbalne jaja i chwala mu za to.

 • spark5719

  Oceniono 32 razy 22

  Akurat kto jak kto, ale Farage powinien zamknąć jadaczkę i zejść wszystkim z oczu, zwłaszcza Brytolom. Łgał w żywe oczy obiecując eldorado po brexicie, a potem sam bezczelnie przyznał, że nazmyślał.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 19 razy 15

  PIĘKNIE!!!
  do us*anej śmierci Anglicy będą podsyłać UE swojego premiera, żeby uzgodnił coś, czego Londyn nie zatwierdzi.
  Tak UE jest paktem pokojowym. Militarno-politycznym jest NATO. Ze szczytem, planowanym w Londynie.

 • wojtek2784

  Oceniono 17 razy 13

  "Zastanawiałem się jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez choćby szkicu planu jak przeprowadzić to w bezpieczny sposób" - Tusk nareszcie mówi jak polityk .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX