Brexit: Tuskowi puściły nerwy. Polityk Partii Konserwatywnej żąda przeprosin

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ostro skrytykował brak zdecydowania zwolenników twardego brexitu. Także Berlin oczekuje od Londynu rozwiązania.

"Czasami zastanawiam się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit nie posiadając nawet szkicu planu, jak go bezpiecznie przeprowadzić", stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem w Brukseli. 50 dni przed terminem brexitu najwyższym obowiązkiem jest uniknięcie nieuregulowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Czytaj więcej na ten temat: "Specjalne miejsce w piekle". Donald Tusk o tych, którzy promowali brexit bez planu

W czwartek na rozmowy z Tuskiem i innymi przedstawicielami UE przybędzie do Brukseli brytyjska premier Theresa May. Tusk powiedział, że ciągle jeszcze ma nadzieję, że May przedstawi realistyczne propozycje i wypracowanie wspólnego rozwiązania jest możliwe: "I będę robił wszystko, co w mojej mocy, by je znaleźć". Podkreślił zarazem, że nie zostaną wznowione rozmowy ws. odrzuconej przez brytyjską Izbę Gmin umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

UE jest przede wszystkim projektem pokojowym

Priorytetowe dla Unii Europejskiej jest przeciwdziałanie powrotowi "twardej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną i utrzymanie procesu pokojowego na Wyspach. Dlatego UE nalega na zagwarantowanie otwartej granicy, tzw. backstop. Jak zaznaczył Tusk, nie ma tu miejsca na spekulacje. "UE jest w pierwszym rzędzie pokojowym projektem. Nie będziemy ryzykować pokoju", argumentował Tusk.

Premier Irlandii Varadkar zapewnił, że UE pozostaje otwarta na rozmowy. Jednocześnie pochwalił wsparcie Irlandii przez unijnych partnerów. Ostrą wypowiedź Tuska skomentował skierowanymi do niego słowami: "Będziesz miał za to straszne problemy z brytyjską prasą". "Tak, wiem", skonstatował Tusk.

Szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom zażądała od Tuska przeprosin. Jego wypowiedź nazwała "haniebną" i "złośliwą". Leadsom jest zwolenniczką brexitu.

Były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage skomentował wybuch Tuska stwierdzeniem, że opuszczenie przez Wielką Brytanię UE będzie "boskie" i uwolni się ona nareszcie od "aroganckiego motłochu" w rodzaju Tuska.

Po stronie Tuska opowiedziała się natomiast północnoirlandzka partia Sinn Fein. Swoją wypowiedzią Tusk odzwierciedlił tylko frustrację ludzi i ma do tego pełne prawo, zaznaczyła szefowa partii Mary Lou McDonald.

Premier May nie zareagowała. Tylko jej rzecznik stwierdził, że Tusk sam musi zadecydować, czy jego uwaga była "na miejscu".

Berlin oczekuje jasności

Rząd w Berlinie zakomunikował, że oczekuje w czwartek od premier May propozycji rozwiązania sporu wokół brexitu. "Jeszcze jest czas na osiągnięcie porozumienia", powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Ale jeżeli ma dojść do porozumienia, "musimy oczywiście dowiedzieć się od Wielkiej Brytanii, jak wyobraża sobie dalszą drogę", dodał Seibert.

Więcej o:
Komentarze (151)
Brexit: Donaldowi Tuskowi puściły nerwy. Polityk Partii Konserwatywnej żąda przeprosin
Zaloguj się
 • miguell

  Oceniono 80 razy 64

  W końcu ktoś szczerze powiedział Angolom co za projekt przeprowadzają. Sterowani przez propagandę Olginowską stwierdzili, że opuszczą UE a teraz chcieliby "trochę" jednak w niej zostać.

 • 174pit

  Oceniono 65 razy 51

  Widać pisowcy w każdym państwie są tacy sami: drażliwi, obrażalscy i odklejeni od rzeczywistości.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 43

  najlepsze w tym Brexicie jest to że te wszystkie "Farage" "Borysy" i inne Dysony, którzy tak głośno wołali o wyjście z UE spieprzają z wyspa tylko się kurzy! A to sobie jakiś dom we Francji kupili, a to jak Dyson cala produkcje przenosi Z Anglii do Azji... a ciemny ichni lud zostanie po szyje w g....

 • koncentracjamiary

  Oceniono 55 razy 41

  Brawo, powiedział to co trzeba.

 • mirek76pl

  Oceniono 48 razy 40

  Od kwietnia brytyjską prasą będzie się mozna przejmować tak samo, jak turecką, czy rosyjską.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 39 razy 31

  polecam starcie w parlamencie (jest wideo choćby Channel4), gdzie jeden brexitowiec manipuluje wypowiedzią Tuska i 'oburza się', przewodniczący izby ładnie go usadza, a jakaś inna posłanka czyta całe zdanie (pominięta końcówkę), co ostatecznie ośmiesza tego brexitowca...

 • elenem

  Oceniono 46 razy 28

  Każdemu puściłyby nerwy ! To co wyprawia Anglia przechodzi wszelkie granice.
  A słowa o "aroganckim motłochu" sa trafione, dopisałabym do tego PIS. Pasuje.

 • geraldine2015

  Oceniono 35 razy 25

  Powiedział to co wszyscy myślą. A tu wszyscy nagłe tacy politpoprawni się zrobili.

 • corvelinho

  Oceniono 26 razy 22

  No to ich pojechał, nie ma co ;)
  W tej wypowiedzi wg mnie nie ma grama "ostrości". Nikt brytyjczykowm nie broni wyjścia z UE A wypowiedź DT to zwykła krytyka nieodpowiedzialnego zachowania polityków popierających brexit. Tego że robią to na łapu capu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX