Koniec wątpliwości, są już dane o deficycie budżetu. W 2018 roku wyniósł nieco ponad 10 mld zł

Deficyt budżetu za 2018 rok, według szacunkowych danych, sięgnął 10,4 mld zł - tak wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

"Jeśli chodzi o wykonanie budżetu państwa, mamy dokładny wynik oszacowany, który w ujęciu narastającym po grudniu wynosi 10,4 mld zł. Jest to zaledwie 25 proc. deficytu budżetowego, który został zaplanowany na 2018 r." - powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Taki dobry wynik to przede wszystkim efekty uszczelnienia systemu podatkowego - większe wpływy odnotowano z tytułu podatku VAT, ale również CIT - dodała.

Kilka dni wcześniej minister informowała, że według szacunkowych danych na 4 lutego bieżącego roku, ubiegłoroczny deficyt budżetowy wyniósł 10,3 mld zł.

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że deficyt budżetu centralnego za 2018 r. wyniesie ok. 0,5 proc. PKB, tj. 10-11 mld zł.

Na początku stycznia Czerwińska zapowiadała, że budżet za 2018 rok zakończył się deficytem zdecydowanie poniżej 15 mld zł, a deficyt całego sektora finansów publicznych za ubiegły rok powinien wynieść około 0,5 proc. PKB.

W budżecie państwa po 11 miesiącach 2018 r. odnotowano - według sprawozdania operatywnego - 11,06 mld zł nadwyżki (tj. zgodnie z danymi szacunkowymi). Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

Więcej o:
Komentarze (120)
Deficyt budżetu w 2018 roku wyniósł nieco ponad 10 mld zł. Minister finansów rozwiewa wątpliwości
Zaloguj się
 • kruk6666

  Oceniono 30 razy 24

  Mało kto z was, cebulaki rozumie że mały deficyt jest wynikiem nie realizowania założeń budżetu .
  Tow.Morawiejko umie prowadzić wirtualną księgowość dla ciemnego ludu.

 • justas32

  Oceniono 38 razy 20

  U szczytu koniunktury pożyczamy 10 mld zł - suweren uważa to za sukces ...

 • wrotaz

  Oceniono 21 razy 15

  A czy zostały zrealizowane wszystkie zaplanowane w budżecie wydatki? Bo chyba łatwo można zbić deficyt po prostu nie wydając zaplanowanych pieniędzy. Np. nie kupując drogiego (nowego) uzbrojenia dla wojska, etc.

 • kiks11

  Oceniono 27 razy 15

  Ostatni taki rok na górce światowej. W zeszłym roku zapłaciłem w firmie rekordowy wat, ale tylko dlatego, że miałem rekordową sprzedaż usług. Na ten rok mam portfel na poziomie 70%, gdzie w tym samym czasie roku ubiegłego odmawiałem zleceń. Różnica miedzy moją firmą, a budżetem jest taka, że ja odłożyłem spore pieniądze na fundusz rezerwowy (przetrwania w daołku), a państwo ma nadal potężny deficyt.

 • placowy

  Oceniono 19 razy 13

  No i jak się to ma do nadwyżki w budżecie CZECH?? czy u nas przypadkiem też nie powinna być nadwyżka, przecież jesteśmy więksi niż Czechy, a samo 500+ raczej nie wyssało pieniędzy z budżetu, to ja się pytam dlaczego u nas nie ma nadwyżki skoro u innych naszych sąsiadów jest, no co ? zginęły? . A z innej beczki jak jest tak dobrze to kupujcie złoto bo niedługo będzie zjazd z górki i trzeba zabezpieczyć KRAJ

 • elenem

  Oceniono 32 razy 12

  Ja nie wierzę w żadne wyliczenia pisowskich kłamców ministrów. Na razie grają "pod wybory." Okaże się - po wyborach- jakie były prawdziwe dane. To będzie szok !

 • js08836

  Oceniono 19 razy 9

  Za małe podwyżki prądu, gazu, węgla, ropy, wody itd. Wystarczyłoby jeszcze wszystko o 10 -15 % deficyt wynosiłby zero. Działania rządu polegają na czyszczeniu nam kieszeni i nie mają nic wspólnego z zysku coraz większego eksportu. Każdy głupi potrafi tak rządzić.

 • norman67

  Oceniono 15 razy 9

  A kiedy zaczniemy spłacać długi?

 • jerz1444

  Oceniono 24 razy 8

  Taki mały deficyt jest wynikiem nie realizowania założeń budżetu. Gdzie są helikoptery ? Czemu prawie nie buduje się autostrad i drug szybkiego ruchu ? Co z modernizacją dróg lokalnych ? Co ze służbą zdrowia ? Było dużo haseł, że my to teraz ... , a oni przez osiem lat to tylko... . To były tylko puste słowa pana Morawieckiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX