Policja ujawnia wartość umowy na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych

Policja ujawnia wartość podpisanej niedawno umowy na zakup trzech śmigłowców. To nieco ponad 50 milionów złotych. Informację o takiej kwocie w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Dokładna wartość umowy na zakup amerykańskich maszyn Bell-407GXi to 50 milionów 81 tysięcy 300 złotych i 80 groszy netto.

"Przy czym kwota ta obejmuje dostawę 3 śmigłowców, szkolenie personelu latającego i technicznego niezbędnego do użytkowania śmigłowców oraz wyposażenie i materiały obsługowe" - poinformował rzecznik policji.

Jednocześnie wyjaśnił, że postępowanie przetargowe przeprowadzono na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych.

O podpisaniu umowy z amerykańską firmą Bell Helicopter Textron Inc policja poinformowała 1 lutego. Wówczas nie ujawniono wartości kontraktu ani formy zamówienia.

Pożegnanie z Mi-2

Pierwszy śmigłowiec będzie dostarczony jeszcze do końca tego roku, pozostałe dwa najpóźniej do marca 2020 roku.

Jak informowała Komenda Główna Policji, wersja GXi to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań, realizowanych na rzecz wszystkich służb policji.

Według KGP, doposażenie lotnictwa w śmigłowce patrolowo-obserwacyjne pozwoli na zastąpienie wycofanych z eksploatacji, wiekowych i wysłużonych śmigłowców Mi-2.

Więcej o:
Komentarze (52)
Policja ujawnia wartość umowy na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 21 razy 21

  Chytra baba z Brzeszcz będzie mogła dotrzeć na wieś, skutecznie omijając Oświęcim. Oświęcimianie - możecie odetchnąć.

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 15 razy 15

  Idealne do sypania konfetti.

 • ks-t

  Oceniono 12 razy 8

  17 mln za sztukę za niewielki śmigłowiec transportowy. Nawet z instalacją do sypania konfetti to chyba sporo. Podajcie proszę ceny konkurencji.

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 7

  A serwis? Kosztów serwisowania nie ma w umowie?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 6

  W typowej linii lotniczej do kazdego samolotu typu B737 potrzeba 5 (piec) kompletnych zalog. Jesli Macierewicz kupil dla VIP-ow 3x 737 ktore STOJA bo nie ma kto nimi latac to co to oznacza?
  Ze polityk-historyk jakis czas temu wzial sie za lotnictwo...

 • srv14

  Oceniono 6 razy 6

  To były jakieś przetargi , którymi nikt z pis-u się nie chwalił?

 • ks-t

  Oceniono 11 razy 5

  Na przykład Raven 44 (Robinson) kosztuje 2,3 mln. Czym one sie różnią? Czy zakup 22 śmigłowców (może i gorszej klasy - nie wiem) nie jest lepszy niż zakup 3? Te 3 to starczy tlko na sołtysową z Brzeszcz.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 4 razy 4

  Na kazda godzine lotu typowego helikoptera trzeba 4-ch godzin serwisu.
  Sam zakup - to dopiero poczatek przygod. N.p. ze szkoleniem zalog czy to 'we wlasnym zakresie'? Ze szkoleniem mechanikow i serwisem w kraju czy bedzie wysylany na przeglady do n.p. Glasgow?
  I tego typu inne drobiazgi a raczej szczegoly, w ktorych ZAWSZE tkwi diablel, ktory wcale nie boi sie swieceonej wody, nawet biskupiej czy papieskiej (z Torunia oczywiscie, z glebokich odwiertow).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX