Poseł PiS dla żartu wystawił fakturę Agorze. Opozycja punktuje: "Musi zapłacić 230 mln zł"

Marcin Horała, poseł PiS, zakwestionował fakturę, którą wczoraj opublikowała "Gazeta Wyborcza" w związku z "taśmami Kaczyńskiego". Opozycja zarzuciła mu nieznajomość przepisów.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała wczoraj fakturę, jaką firma Nuneaton wystawiła spółce Srebrna. Dokument opiewający na 1,58 mln zł ma być podstawą do zapłaty za prace przy budowy wieżowca na działce należącej do spółki powiązanej z PiS.

Część polityków związanych z obozem władzy lekceważąco podeszło do tej publikacji. Wśród nich znalazł się Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie szef komisji zajmującej się wyłudzeniami VAT. Za pośrednictwem Twittera opublikował własną fakturę, odręcznie wystawioną na spółkę Agora, wydawcę "Wyborczej" i portalu Gazeta.pl, po czym dodał: "żartowałem".

Posłowie opozycji nie pozostawili na nim suchej nitki. Punktowali, że Marcin Horała nie potrafi poprawnie wystawić faktury, np. popełnił błąd dopisując do kwoty słowo "tys.", co zwiększyło kwotę należności do 1,23 mld. 

Jacek Vincent Rostowski, były minister finansów, przesłuchiwany przez Marcina Horałę przed komisją vatowską, stwierdził, że polityk PiS musi zapłacić  230 mln zł VAT. Zacytował przepisy w myśl których samo wystawienie faktury jest "zdarzeniem rodzącym obowiązek zapłaty", a jej upublicznienie można uznać za "wprowadzenie do obrotu" dokumentu.

Cezary Tomczyk, poseł PO, ostrzegł z kolei, że fałszowanie faktur jest karalne. 

Posłowie Platformy stwierdzili, że niezapłacenie za usługi dla Srebrnej to przykład tworzenia luki VAT. W związku z tym do służb skarbowych został złożony wniosek o wszczęcie kontroli w spółce.

Czytaj też: Roman Giertych wzywa Srebrną i Jarosława Kaczyńskiego do uregulowania faktur

Więcej o:
Komentarze (732)
Poseł PiS dla żartu wystawił fakturę Agorze. "Musi zapłacić 230 mln zł"
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 252 razy 238

  Ten Horała naprawdę myśli, że taka gimnazjalna odzywka to coś zabawnego? Rany, jaka jest nędza w tym pisie (intelektualna)...

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 163 razy 153

  Jeśli harhała nie potrafi poprawnie wystawić faktury to jak może zasiadać w komisji watowskiej??

 • kluska11

  Oceniono 144 razy 138

  I ten bałwan jest w komisji ds wyłudzeń vat?
  Pogratulować prezesowi kadr!

 • denoir696

  Oceniono 123 razy 121

  W sumie przepisy są jednoznaczne.
  Jest to pusta faktura, zatem Horała VAT powinien zapłacić.
  O sprawie należałoby zawiadomić urząd skarbowy.
  Na dodatek tam są chyba do takiego przypadku jeszcze dołożone sankcje...

 • andrzej2310

  Oceniono 113 razy 107

  Pan Horała wystawił tzw. pustą albo sfałszowaną fakturę. To oszustwo i przestępstwo skarbowe, czyli 25 lat więzienia oszustwa na VAT. Oj się Pan wkopał!

 • roosevelt5

  Oceniono 99 razy 93

  Horała najwyraźniej chce udowodnić, że jest inteligentny .... inaczej.
  TW Balbinie tacy potrzebni.

 • ola-blue

  Oceniono 92 razy 88

  Do p.posła Horały
  Art. 271 par. 1. KK. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX