Spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej oszukana na cztery miliony. Ktoś podmienił numer konta

Spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej padła ofiarą oszustwa. Przez kilka miesięcy wysyłała pieniądze na konto należące do przestępców.

Spółka Cenzin zajmuje się handlem bronią i wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak informuje RMF FM, kilka miesięcy temu na skrzynkę e-mailową firmy przyszły wiadomości pochodzące rzekomo od czeskiego dostawcy. Miał on prosić o zmianę numeru konta. Okazało się, że e-mail pochodził od przestępców.

Cenzin w wyniku oszustwa stracił ok. 4 mln zł. Spółka zaraz po wykryciu nieprawidłowości powiadomiła ABW i zablokowała kolejne przelewy.

Standardowe działania przestępców

Wszystko wskazuje na to, że polska firma padła ofiarą phishingu - jednego z najpopularniejszych przestępstw związanych z cyberbezpieczeństwem. Przestępcy preparują wiadomości do złudzenia przypominające oryginały. Używają identycznej szaty graficznej, wykorzystują autentyczne dane kontrahentów. Czasami wysyłają wiadomość z kompletnie innej domeny, licząc na nieuwagę odbiorcy.

Możliwe więc, że ktoś przechwycił korespondencję pomiędzy spółką PGZ a jej czeskim dostawcą. Zazwyczaj za tego typu atakami stoją wyspecjalizowane grupy przestępcze, które nie działają "na ślepo". 

Czytaj też: Korzystasz z 4 procent internetu. Reszta jest niewidzialna. Co kryje Dark Web?

Powstaje polska cyberarmia

Najgroźniejsze cyberarmie powiązane są z rządami Rosji i Chin oraz Korei Północnej. 

Możliwe, że następne próby oszustwa uda się powstrzymać. Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podczas konferencji Cyber.mil.pl, która odbyła się we wtorek, oficjalnie ogłosił powstanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Zapowiedział również utworzenie zespołów, które będą bronić cyberbezpieczeństwa w ramach Wojsk Obrony Terytorialnych. Incydent związany z Polską Grupą Zbrojeniową dowodzi, że specjaliści zwalczający nieuczciwych hakerów mają nas przed czym bronić. 

Więcej o:
Komentarze (119)
Spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej oszukana na cztery miliony. Ktoś podmienił numer konta
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 59 razy 49

  To tylko lajtowy początek "zabawy". "Misiewicze", sołtysowie, kucharki, kuzyni itd. od Pissu obleźli państwowe spółki jak robactwo. Oni niszczą kraj szybciej i skuteczniej niż kiedyś Hitler i Stalin.

 • raczkowski

  Oceniono 42 razy 40

  - ej Kryśka, zadzwonisz do tych Czechów?
  - no przestań, przecież ja nie umiem...
  - to mejla chociaż napisz!
  - ale jak, po czesku?

 • alpepe

  Oceniono 37 razy 35

  Kurczę, a ja się denerwowałam, jak moi niemieccy kontrahenci mieli podwójne, a nawet potrójne sprawdzanie, czy nr konta, który jest podany na proformie lub fakturze, jest właściwym numerem do zapłaty. A kwoty były rzędu kilkaset euro zaledwie.

 • adamjh

  Oceniono 33 razy 33

  Dobra zmiana ma gest i wysokie kwalifikacje a panstwowe firmy sa pelne PiSowskich dzieci ktore sa mlode, zdolne i znaja jezyki!

 • stfur0000

  Oceniono 30 razy 26

  Banda amatorów na każdym poziomie zarządzania. "Państwo teoretyczne" w praktyce - państwo PIS będzie w encyklopediach pod tym hasłem.
  Ja bardzo przepraszam, ale to jakieś podstawy podstaw są.

 • dobraniecka

  Oceniono 24 razy 20

  Uprzejmie donoszę, że jakieś lewe faktury wystawia poseł PIS Horała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX