Bank Anglii nie ma złudzeń. Przez Brexit kraj czeka najsłabszy wzrost gospodarczy od dekady

Bank Anglii zmienił prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Eksperci ostrzegają, że może on być najwolniejszy od dekady. Głównie przez brexit.

Bank Anglii w komunikacie wydanym w czwartek ostrzega, że wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii zmierza do najniższego poziomu w ciągu dekady. Za główne przyczyny tego stanu rzeczy bankowi eksperci obwiniają brexit i ogólne spowolnienie gospodarcze.

Wzrost gospodarczy spowolnił pod koniec 2018 r. Wiele wskazuje na to, że na początku 2019 r. uległ dalszemu osłabieniu. To spowolnienie wiąże się ze zmniejszoną aktywnością zagraniczną i niepewnością wywołaną przez brexit. 

- czytamy w komunikacie.

Bank Anglii zmienił prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego kraju na rok 2019. Zamiast spodziewanego w listopadzie 1,7 proc. ma on wynieść zaledwie 1,2 proc.

Mgła brexitu powoduje napięcie na rynkach finansowych. Sposób, w jaki ustąpi to napięcie po opadnięciu mgły będzie miało konsekwencje dla ścieżek polityki monetarnej. Z wyprzedzeniem niczego nie można jednak przewidzieć 

-  stwierdził szef banku centralnego Mark Carney podczas czwartkowej konferencji prasowej.

To najsłabszy wynik od 2016 roku, kiedy to na Wyspach przeprowadzono referendum w kwestii wyjścia kraju z Unii.

Jak na razie przewidywane tempo wzrostu na rok 2020 ma wynieść 1,5 proc. Eksperci przyznają, że prognozowanie w tak długim czasie nie ma najmniejszego sensu. Nie wiadomo bowiem na jakich warunkach i kiedy Wielka Brytania opuści UE. Nie ma bowiem żadnej pewności w jaki sposób rozstanie z Unią wpłynie na gospodarkę. Jest to tym bardziej niepewne, że w grę wciąż wchodzi tzw. twardy brexit, czyli opuszczenie unijnych struktur bez żadnych umów określających współprace pomiędzy krajami. 

Czytaj też: Brexit: Tuskowi puściły nerwy. Polityk Partii Konserwatywnej żąda przeprosin

Jak na razie bank centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Jeśli brexit będzie miękki ten parametr brytyjskiej gospodarki się nie zmieni. Jeśli jednak wyjście z unii będzie twarde stopy z pewnością pójdą w górę, osłabienie funta wydaje się bowiem w tym scenariuszu nieuniknione. 

Obniżenie prognoz dotyczących wzrostu wpłynęło na stan brytyjskiej waluty. W piątek kurs waluty nieznacznie osłabł. Ekonomiści nie spodziewali się jednak innych wiadomości. Wszyscy wciąż czekają na to co wydarzy się 30 marca. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Bank Anglii nie ma złudzeń. Przez Brexit kraj czeka najsłabszy wzrost gospodarczy od dekady
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 10

  To niemozliwe! Przeciez Farage obiecal cos innego!

 • strange_email

  Oceniono 14 razy 10

  Ależ przecież to jest nic innego jak Project Fear! Gospodarka będzie miała się doskonale po Brexicie, Nigel tak powiedział. Będzie trochę mniej firm, tzn. Sony, Airbus, Nissan, Jaguar, itp itd ale kto by po nich płakał.
  Ważne, że suwerenność, Imperium 2.0 i wstaniemy z kolan.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 8

  Naiwnie myślałem że są narody mądre, które nigdy nie zachowują się głupio. A jednak głupota jest chyba naszym ogólnoludzkim dziedzictwem ...

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Naiwni zakładają że będą mieli wzrost ...

 • e50504

  Oceniono 6 razy 2

  Z ciekawostek: angielski FTSE stracił przez ostatnie dwa lata więcej kasy, niż małą brytania wpłaciła do Unii przez ostatnie 45 lat xD

 • bialeem

  Oceniono 4 razy 2

  Taaaka jestem zaskoczona

 • bindin

  Oceniono 1 raz 1

  Brytyjczycy sami wybrali jaka droga chcą iść, niech sobie gospodarują jak chcą na tej wysepce, Ich sprawa,

 • kontra.punkt

  Oceniono 6 razy 0

  19 grudnia 1 GBP = 4.73 PLN a 15.02.2018 r po 4.67 PLN. Zaiste, im bliżej Brexitu tym bardziej upada ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX