Przedsiębiorcy alarmują: zmiany w VAT wymagają doprecyzowania. Inaczej podrożeje woda

Ministerstwo Finansów wprowadza nową matrycę VAT. Przedsiębiorcy mają obawy dotyczące przepisów - uważają, że potrzebne jest doprecyzowanie ich. Inaczej podrożeje woda.

Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów dot. VAT i chcą ich doprecyzowania. Ich zdaniem nowa matryca VAT w aktualnej postaci spowoduje wzrost ceny zarówno "kranówki", jak wody ze źródeł czy studni.

Nie jest jasne jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne to należy je usunąć. Naszym zdaniem nie jest zasadna też zmiana zasad ustalania taryf za wodę, przez przyjęcie odrębnych opłat za dystrybucję i za towar w postaci wody

- podsumował Dominik Gajewski, radca prawny z Konfederacji Lewiatan.

23-procentowy podatek na wodę

Skąd reakcja przedsiębiorców? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zauważyło, że skoro w nowych przepisach o VAT woda nie znalazła się w kategorii objętej opodatkowaniem 8 proc., to będzie z automatu obciążona 23-procentowym podatkiem. To w praktyce oznaczałoby znaczny wzrost cen. Ministerstwo Finansów uspokaja. Paweł Jurek, rzecznik prasowy ministerstwa, zapewnia, że opodatkowanie wody pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Przykładem tego, że Ministerstwo Finansów uwzględni wyjątki lub doprecyzuje nowe przepisy może być fakt, że np. nektary miały być pierwotnie objęte podatkiem 23 proc., ale ostatecznie zdecydowano, by pozostawić je w kategorii 8-procentowej. Podobna sytuacja miała miejsce także z lekami dla zwierząt. Ministerstwo zapewniło, że ta podwyżka również zostanie wykreślona z nowej matrycy VAT.

Zmiany, nazywane nową matrycą VAT, przynajmniej w zamyśle mają uporządkować dotychczasowe przepisy i na nowo przyporządkować kategorie podatkowe do towarów i usług.

Więcej o:
Komentarze (34)
Przedsiębiorcy alarmują: zmiany w VAT wymagają doprecyzowania. Inaczej podrożeje woda
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 25 razy 23

  Się zrobi na kolanie nowelizację, potem nowelizację nowelizacji, później nowelizację nowelizacji nowelizacji, a na koniec się powie, że ceny wcale nie wzrosną i że niemieckie media kłamią, że wzrosły.

 • vaude

  Oceniono 13 razy 11

  no przecież to dobro luksusowe w takim kraju 3go świata, jakim jest Polandia

 • jtby

  Oceniono 8 razy 8

  "nie jest zasadna też zmiana zasad ustalania taryf za wodę, przez przyjęcie odrębnych opłat za dystrybucję i za towar w postaci wody" Ależ jest zasadne, bo wprowadzi się taki wzór na obliczenie (jak przy prądzie), że dopiero od doktora matematyki wzwyż można to zrozumieć i nikt sobie sam nie policzy. Jak nie policzy, to można go czesać, bo i tak nie dojdzie do tego.

 • mcguirre

  Oceniono 6 razy 6

  paraPremier zaraz powie, że żadnych podwyżek nie będzie, tak jak z prądem. A jak ktoś dostanie fakturę o jedną trzecia wyższą to może spokojnie powiedzieć, że taką to sobie każdy może wydrukować i pocałujta w Dudę wójta :) Trzeba się uczyć od „najlepszych” ;)

 • andrew1507

  Oceniono 6 razy 6

  Wiosna nadchodz nieubłaganie i osuszy pisowskie bagno.
  "Ludzkie Pany" pakujcie manatki, czasu zostało do jesieni a może krócej........

 • six_a

  Oceniono 6 razy 6

  już się nie martwcie, i tak wybulicie. rydzyk głodny, trzeba mu sypnąć.

 • freud1

  Oceniono 8 razy 6

  A naczelnik zawola:
  Nie maja na wode?
  Niech pija szampana :)

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 6

  No przecież o to chodziło. Ten suweren chla tę wodę a może nawet raz na tydzień się myje. I za to MOrawieckiemu nie płaci? No bez przesady, dostał 500 plus niech cla gorzałkę (też 23 proc, ale przyjemnośc ponoć większa)

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 5

  a miało byćtak pieknie, prawie i sprawiedliwie a tu jedno wielkie pisszambo sie wyklewa na polską kraine.
  Czy dalej chcemy brodzić w tym gów....?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX