Mama 4 Plus. Czy kobieta, której dziecko zmarło, otrzyma pieniądze? Zdecyduje prezes ZUS

Czy świadczenie "Mama 4 Plus" będzie należeć się kobiecie, która urodziła czwórkę dzieci, ale jedno z nich zmarło? Jak tłumaczy nam Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będzie to zależało od decyzji prezesa ZUS lub KRUS.

Kilka dni temu opublikowaliśmy duży materiał o szczegółach programu "Mama 4 Plus", czyli emerytury minimalnej dla matek minimum czwórki dzieci. Tłumaczyliśmy m.in. co według ustawy oznacza "wychowanie dziecka", że w niektórych przypadkach świadczenie przysługuje także ojcom, że adoptowane czy przysposobione dzieci również będą się liczyć do tej czwórki dzieci kwalifikującej do świadczenia, albo że świadczenie nie będzie przysługiwało kobietom, które bardzo długo przebywały za granicą.

Czytaj więcej: Mama 4 Plus. Kto będzie mógł liczyć na świadczenie, a kto nie? Tłumaczymy

Pojawiło się jednak jeszcze jedno pytanie od czytelników. Smutne, ale jednak życiowe - co w sytuacji, gdy któreś z dzieci zmarło? Czy jeśli kobieta urodziła czwórkę dzieci, ale jedno przeżyło np. tylko kilka dni, to czy będzie ona mogła liczyć na "matczyną emeryturę" (oczywiście wszystko przy założeniu, że inne warunki przyznania jej świadczenia są spełnione)?

Ustawa mówi, że świadczenie należy się kobiecie, jeśli - tu cytat z ustawy - "urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci". Więcej jednak nie wyjaśnia. Czy można uznać, że matka "wychowywała" dziecko, które przeżyło ledwie kilka dni? Czy na przyznanie świadczenia "Mama 4 Plus" będzie miał wpływ wiek dziecka w chwili śmierci (czyli to, jak długo matka wychowywała dziecko)? 

Zapytaliśmy o to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wynika z odpowiedzi resortu, każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie. 

Oceny spełnienia ustawowych przesłanek do przyznania świadczenia dokonywał będzie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w drodze decyzji administracyjnej, w sposób indywidualny i dyskrecjonalny dotyczący potrzeb określonej osoby

- tłumaczy ministerstwo.

Taka odpowiedź pewnie nie dla wszystkich jest satysfakcjonująca, ale na inną nie ma co liczyć. Nie ma żadnego szablonu czy tabeli kiedy w takich wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie się należeć, a kiedy nie. Każda sytuacja opisana w artykule trafi na biurko prezesa ZUS lub KRUS, a ten podejmie decyzję indywidualnie. 

Warto przypomnieć, że ustawa o świadczeniu "Mama 4 Plus" wychowanie dziecka definiuje jako "sprawowanie osobistej opieki polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem". Prezes ZUS czy KRUS w każdym indywidualnym przypadku będzie więc analizował, czy przed śmiercią dziecka te przesłanki zachodziły.

Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości, czy świadczenie "Mama 4 Plus" mu przysługuje czy nie, może spróbować i wniosek złożyć. Najwyżej ZUS czy KRUS go odrzuci. O świadczenie i tak trzeba samodzielnie zawnioskować, więc kto tego nie zrobi, ten z góry straci szansę na te pieniądze.

Więcej o:
Komentarze (25)
Mama 4 Plus. Czy kobieta, której dziecko zmarło, otrzyma pieniądze? Zdecyduje prezes ZUS
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 13 razy 13

  Na szczęście najeżone skończy sie program Pasożyt plus czyli wszyscy PiSowscy beda odspawani od koryta.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  Jak urodzi sie czwórka i mam powsadza ich do beczek to bedzie emerytura mama plus jak nic. W końcu to państwo PiS.

 • baska_w5

  Oceniono 11 razy 11

  Ta ustawa to skandal. Okradanie ludzi, którzy pracowali i pracują wychowując jednocześnie dzieci.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 10

  Jesienią koniec najdroższego programu czyli pAsozyt plus. PiSowcy wroca do nor kwękający za korytem.

 • junk92508

  Oceniono 9 razy 9

  Dziecko jest od chwili poczęcia!

  Jeśli miało się chociaż 4 zarodki z in vitro to już kasa się należy!

 • desperato

  Oceniono 10 razy 8

  czy ten kraj posiada technologie High-Tech na "WYDAWANIE KASY"!? Taak! 500+, 300 wyprawki, 3000,- dla koła gospodyń, Mama+, Tata+, jeden wie KTO+?! Ludzie!!! Polska to ROZDAWNICTWO pieniędzy! NIC PONADTO! Inne kraje rozwijają technologie High-Tech. A u nas? Nawet polski Grafen padł … a miało być tak pięknie, po plamie z niebieskim laserem … Tylko pamiętaj, wypełnimy ci PIT pod warunkiem że 1% podatku oddasz Fidzykowi z Torunia … PANIAŁ?!

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 8

  Poniewaz dziecko nienarodzone to czlowiek, to wszystkie wyskrobki powinny sie liczyc.

 • pferben

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli chcesz dostać emeryturę, to idź babo do pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX