Twój e-PIT. W 2018 r. urodziło Ci się dziecko? Ulgę musisz dodać sam. Zmarło? Skarbówka ulgę utnie z automatu. Dlaczego?

We wstępnie wypełnionych zeznaniach PIT-37, które milionom Polaków zostaną udostępnione już 15 lutego, nie będą uwzględnione ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. Skarbówka tłumaczy, że nie ma jeszcze dostępu do potrzebnych danych, więc nie może dorzucić ulgi sama. Co ciekawe, posiada jednak informacje o śmierci danego dziecka, i w takiej sytuacji ulgę samodzielnie "przytnie".

W tym roku pierwszy raz miliony Polaków nie będą musiały robić zupełnie nic, a i tak ich roczne zeznanie podatkowe zostanie wypełnione i przesłane do urzędu skarbowego.

Już 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni ponad 25 mln podatnikom (według szacunków Ministerstwa Finansów) ich wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) oraz/lub PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy) w usłudze "Twój e-PIT" na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Oczywiście te wstępnie wypełnione zeznania będzie można modyfikować, ale nawet jeśli ktoś zupełnie nic nie zrobi, to i tak jego PIT wypełniony przez KAS zostanie ostatniego dnia kwietnia uznany za złożony.

Czytaj też: Rozliczenie PIT 2018. Zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Jak? Pytamy u źródła

Bez automatycznej ulgi na dziecko urodzone w 2018 r.

Choć więc pierwszy raz można zupełnie bezkarnie zignorować wypełnianie zeznania, bo skarbówka zrobi to za nas, zdecydowanie nie polecamy tego robić. Dlaczego? Choćby dlatego, że w takich wstępnie wypełnionych PIT-ach nie będą uwzględnione wszystkie ulgi i odliczenia - które mogą wszak bardzo znacząco obniżyć podatek!

Taki przykład to choćby ulga na dzieci urodzone w 2018 r. O ile w przypadku dzieci urodzonych wcześniej KAS "ściągnie" informację o przysługującej uldze z zeznania PIT sprzed roku, o tyle nie będzie mieć informacji, że komuś urodziło się dziecko w trakcie 2018 r. i może on już skorzystać z ulgi na nie. Dlatego w takiej sytuacji ulgę należy dopisać samodzielnie! A warto pamiętać, że chodzi o niemałe pieniądze - od podatku można odliczyć przynajmniej 92,67 zł za każdy miesiąc życia dziecka.

O śmierci dziecka skarbówka wie

Co może zaskakiwać, w odwrotnej, bardzo smutnej sytuacji, gdy komuś w trakcie 2018 r. dziecko zmarło, KAS z tą dramatyczną wiedzą będzie już zaznajomiona. I oczywiście nie omieszka jej wykorzystać. W "Twoim e-PIT", w wypełnionym przez skarbówkę zeznaniu, nie będzie uwzględnionej ulgi na to dziecko (za miesiące, w których już nie żyło). Słowem - rodzic nie będzie musiał samodzielnie wykreślać ulgi na zmarłe dziecko, bo fiskus zrobi to już wcześniej.

Skandal? Nie do końca

Dlaczego tak jest? Dlaczego ulgę na nowe dziecko trzeba dodać samodzielnie, a tę na dziecko zmarłe fiskus "przytnie" z automatu? Choć może to wyglądać haniebnie, jest tego wytłumaczenie.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytanie, obecnie z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podatników - Krajowej Ewidencji Podatników prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przekazywane są dane wyłącznie w zakresie: numer PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data zgonu.

Tym samym, jeżeli podatnik w zeznaniu za rok ubiegły wskazał numer PESEL dziecka, to taka weryfikacja będzie zrobiona

- tłumaczy Ministerstwo Finansów. To tłumaczy, skąd KAS będzie wiedziała o śmierci dziecka.

Z wiedzą o urodzeniu dziecka w 2018 r. tak łatwo jednak na razie nie jest, ponieważ fiskus nie otrzymuje w danych z rejestru PESEL danych rodziców dziecka. Nie ma więc jak powiązać dziecka z rodzicami. To się jednak już od przyszłego roku zmieni.

Od 2020 r. ulgi na nowe dzieci już będą doliczone

Sytuacja z obecnego roku jest wyjątkowa. Już od 2020 r. - czyli przy zeznaniach za 2019 r. - w usłudze "Twój e-PIT" ulgi na dzieci urodzone w 2019 r. zostaną już automatycznie uwzględnione. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy "o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników", która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. 

Co zmieni ta nowelizacja? Otóż dorzuci" numery PESEL rodziców do gamy danych, które trafiają z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podatników - Krajowej Ewidencji Podatników. Dzięki temu fiskus dowie się, czy podatnikowi o danym numerze PESEL urodziło się w minionym roku dziecko, a jeśli tak się stało - doda ulgę na to dziecko.

Więcej o:
Komentarze (15)
Twój e-PIT. W 2018 r. urodziło Ci się dziecko? Ulgę musisz dodać sam. Zmarło? Skarbówka ulgę utnie z automatu. Dlaczego?
Zaloguj się
 • rozsadek5

  Oceniono 3 razy 3

  Nie będą wiedzieć o ulgach rehabilitacyjnych tych limitowanych i nielimitowanych jak o wielu, wielu innych.
  Wniosek z tego taki, że większość i tak będzie rozliczać się sama.
  Zmiany są tylko dla zysku KAS.

 • zibbey

  Oceniono 7 razy 3

  Dlaczego? A dlaczego zadaje się takie pytania, chyba tylko retorycznie. Wiadomo, że piss chce wyssać kasę z narodu, bo Rydzyk jest biedny i trzeba mu pomóc.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 1

  A wszystko po to aby okrasc ludzi "mniej zaradnych zyciowo" bo ci albo nie beda wiedzieli jak "to zrobic" albo przegapia termin albo prozaicznie za daleko beda mieli do "miasta" w ktorym jest urzad lub poczta.
  Teraz mniej "zaradni" prosili "madrzejszych " o wypelnienie PIT a ci wpisywali wszystkie mozliwe ulgi. Chociazby koszty dojazdu do pracy ........ skarbowka rozliczy "ryczaltem" chociaz czesci ludzi bardziej sie oplaca rozliczenie kosztow rzeczywistych.
  Wiele osob "machnie reka" jak bedzie musialo dodatkowo "wypelniac" PIT zeby otrzymac zwrot np. wiekszy o 20 czy 50 zyla a wiele nie bedzie wiedzialo jak to zrobic a to razy ilosc niewykwalifikowanych pracownikow zrobi juz konkretna sumke.

 • ankhar

  0

  "Co może zaskakiwać, w odwrotnej, bardzo smutnej sytuacji, gdy komuś w trakcie 2018 r. dziecko zmarło, KAS z tą dramatyczną wiedzą będzie już zaznajomiona. I oczywiście nie omieszka jej wykorzystać. "

  No i całe szczęście. W przeciwnym wypadku osoby, które tego nie sprawdziły byłyby ścigane za przestępstwo skarbowe.

 • jluc

  0

  W minionych latach PiT składało ok 17,5 mln osób, teraz IS wypełni PiT go za 25 mln , skąd wezmą te dodatkowe miliony i kto zapłaci podatek?!

 • kacpruh

  Oceniono 2 razy 0

  Jezu, kto w redakcji zgodził się na ten makabryczny tytuł? 0 wyczucia!!

 • ruuchatek

  Oceniono 2 razy 0

  czyli specjalnie zrobili zeby przekazywac tylko dane o zgonach — ale tez nie zawsze zeby zasilku pogrzebowego nie wyplacac ... ot dziadoski kraj dziadow dla dziadow

 • window_licker

  Oceniono 4 razy 0

  Logiczne.

  Jeśli jest coś na korzyść podatnika to musi to wyłowić SAM. SAM zgłościć, że "chce skorzystać"
  Jesli jest coś na korzyść państwa to państwo samo zgłasza się z urzędu"

  A tak naprawdę chodzi o obiecanki, zbowiązania państwa wobec "sutenero-suwerena" Karyn, Sebixów, Januszy i Grażynek... jeśli nie nałożymymy nieudanikomi do korytka to nas wyrżną...

  Historia powtarza się od tysięcy lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX