Wszystko co trzeba wiedzieć o emeryturze Mama 4+. Nowe świadczenie już od 1 marca

Wszystkie matki w Polsce, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci mogą liczyć na emeryturę wysokości 1100 złotych brutto. To najważniejsze, co wynika z przyjętej już przez Sejm i Senat ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.

Nowe prawo dotyczące wprowadzenie emerytur matczynych czeka już wyłącznie na podpis prezydenta. To formalność. Wkrótce matki, które wychowały czwórkę dzieci lub więcej i nie mają prawa na standardowych warunkach nawet do minimalnej emerytury, utrzymają świadczenie wysokości 1100 zł brutto. W niektórych przypadkach dostanie je też ojciec. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z emeryturami matczynymi.

Kto dostanie emeryturę matczyną?

Nowe świadczenie będzie przysługiwały matkom, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci i zamiast pracować zajmowały się ich wychowaniem. Ponadto emerytura matczyna przysługuje wyłącznie osobom, które nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędnych środków utrzymania bądź mają prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury.

Nowe świadczenie może otrzymać również ojciec. Ale dotyczy to tylko przypadków, gdy matka porzuciła rodzinę lub zmarła, przez co opiekę nad rodziną przejął ojciec, co uniemożliwiło mu nabycie chociaż minimalnych świadczeń emerytalnych.

Emerytura matczyna będzie wypłacana tak samo jak tradycyjna – a więc dopiero po ukończeniu 60 lat przez kobiety lub 65 przez mężczyzn.

Czy są jakieś dodatkowe wyłączenia?

Tak. Emerytura dla matek nie będzie przysługiwała osobom, które są pozbawione przez sąd władzy rodzicielskiej lub którym to władzę ograniczono. Nie dostaną jej również ci, którzy długotrwale nie wychowywali dzieci ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.

Jaka jest wysokość emerytury matczynej?

1100 zł brutto otrzyma matka (lub ojciec na powyższych warunkach), ale tylko jeżeli nie otrzymuje już emerytury lub renty. Jeżeli otrzymuje, ale bardzo małą, to otrzyma wyrównanie do kwoty 1100 brutto.

Od kiedy emerytura ma być wypłacana?

Nowe świadczenia mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Kto ma przydzielać emerytury matczyne?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać ZUS lub KRUS na wniosek osoby zainteresowanej - matki lub ojca – i po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Do ZUS wnioski składać mają osoby, które legitymują się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone. A do KRUS osoby płaciły rolnicze ubezpieczenie społeczne, ale nie nabyły prawa do standardowej emerytury rolniczej.

Więcej o:
Komentarze (30)
Wszystko co trzeba wiedzieć o emeryturze Mama 4+. Nowe świadczenie już od 1 marca
Zaloguj się
 • pierwszychamrp

  Oceniono 30 razy 26

  Czworo pracujących ludzi mogłoby utrzymać matkę na emeryturze. No, ale program jest nakierowany na elektorat niepracujący .

 • egon_olssen

  Oceniono 22 razy 20

  I tak całe społeczeństwo jest obciążone alimentami zamiast tych, na których ten obowiązek alimentacyjny spoczywa.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 19 razy 17

  Nie dziwi mnie wkurf kobiet w okolicach wieku emerytalnego, które całe życie pracowały, wychowały dzieci, czasem trójkę lub czwórkę, bo okazuje się, że pracowały na swoją lichą emeryturę, ale także na niewiele niższą lub taką samą emeryturę tych, które się pracą nie skalały, a całe życie wisiały na garnuszku społeczeństwa,

 • yosemitesam

  Oceniono 16 razy 16

  A kiedy program "Halynkawtymkrajunimarobotydlaludzizmoimwykształceniem +"?

 • zwolay

  Oceniono 13 razy 13

  w "07 zgłoś się" dyrektor Bielbawu grany przez Leona Niemczyka mówi że dzieci ma się na własny rachunek-czy coś się w tej materii zmieniło?

 • rozterka47

  Oceniono 11 razy 11

  W tym kraju od kiedy rządzi PIS To lepiej nie pracować . tylko kto na to rozdawnictwo zarobi ?
  Młodzi bda wyjeżdżac a nie zapieprzać na coraz to nowe + + + dla nierobów .

  Młodzi do wyborów i przegonic PIS , bo inaczej całe zycie będziecie pracować na krk , niepracujące matki , nierobów i leni oraz rząd , ktory sie dobrze wyzywi .

 • j-ugo

  Oceniono 12 razy 10

  To w taki sposób PiS kupuje elektorat? Ale PiS nie wie, że ja nie chcę płacić alimentów dla tych kobiet. Ja nawet ich nie znam.

 • xinfx

  Oceniono 8 razy 6

  Ale już matka, która wychowała 3, nic nie dostanie. Taka to sprawiedliwość.

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 6

  Brawo Elbanowska!

  I czy dzieci poczęte a nie narodzone tez sie licza, nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX