Masz mieszkanie w wielkiej płycie? Jego cena może wzrosnąć. Tylko najpierw trzeba trochę włożyć

Ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty mogą wzrosnąć o kilka procent - szacują eksperci domiporta.pl. Warunek? Przeprowadzenie termomodernizacji nieruchomości.

W lokalach zbudowanych w technologii wielkiej płyty żyje jedna trzecia Polaków. Mieszkania w takich blokach nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Po pierwsze, są tanie. Jak informuje domiporta.pl, najpopularniejsze mieszkania dwu- i trzypokojowe w wielkiej płycie są obecnie tańsze o około 44 proc. od swoich odpowiedników w pozostałym budownictwie. Po drugie - są atrakcyjnie położone, często w centrach miast, w pobliżu szkół, sklepów czy węzłów komunikacyjnych. 

.. źródło: domiporta.pl

.. źródło: domiporta.pl

Czytaj też: Czas wielkiej płyty dobiega końca. Blisko 4 mln mieszkań do wyburzenia lub modernizacji

Teraz jest szansa, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty dodatkowo zyskają na wartości, choć raczej o kilka procent - a więc zdecydowanie nie o tyle, aby dorównać ceną lokale w nowym budownictwie.

Chodzi o to, że rząd wzmacnia system dofinansowań na termomodernizację bloków z wielkiej płyty. Dzięki takiej inwestycji, większość budynków będzie mogła służyć dłużej niż planowane lata temu 50 lat. Obniżą się także koszty ogrzewania. Wzrost wartości mieszkania nie będzie więc jedynym plusem.

Jest tylko jeden "drobny" problem, a mianowicie za termomodernizację najpierw trzeba będzie zapłacić. Rząd co prawda dofinansuje inwestycję, ale, jak wynika z wyliczeń portalu domiporta.pl, dotacja pozwoli obniżyć przeciętny koszt o niespełna 30 proc. (na działania związane z termomodernizacją budynku rząd zapowiedział dotacje wynoszące 16 proc., a na zabezpieczenie konstrukcji 50 proc. zwrotu kosztów). Przykładowo, zamiast 495 tys., działania będą kosztować ok. 360 tys. zł. Te koszty spadną na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, konieczna może być więc podwyżka czynszu i funduszu remontowego dla lokatorów.

.. źródło: domiporta.pl

Czytaj też: Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Rząd: Budynki są bezpieczne, będzie nowy program dociepleń

Więcej o:
Komentarze (70)
Masz mieszkanie w wielkiej płycie? Jego cena może wzrosnąć. Tylko najpierw trzeba trochę włożyć
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 30 razy 18

  Te budynki nie mają trwałości 50 lat, tylko 250, 300 albo i więcej. Te magiczne 50 lat, to był okres przez jaki w PRL planowano używanie wielkiej płyty - w sensie budowanie z niej. Po tych 50 latach miała wejść nowa technologia, ale budynki miały stać i stać.
  W porównaniu ze współczesną deweloperką, to te bloki, to wzór trwałości i solidności.
  Niech redaktor się przejdzie do jakiegoś zarządcy nieruchomości i zapyta. Bloki z wielkiej płyty się w zasadzie nie psują, nie wymagają żadnych napraw. Za to te nowe - często jeszcze nie wszystkie mieszkania zasiedlone, a już się remonty planuje.

 • spyderman2

  Oceniono 19 razy 13

  ktoś wie ile będzie kasował za metr deweloper kaczyński w swoim apartamentowcu?
  czy będzie stać zwykłego Polaka czy trzeba mieć pisowską pensję 65 tys.?
  jeśli to drugie pozostaje zwykłym Polakom stara wielka płyta

 • henorit

  Oceniono 14 razy 12

  ....mieszkam od 79r. i jestem zadowolony.......bloki jak postawiono tak stoją i przeżyją te nowe o gipsowych ścianach Dewelopera........Zarząd Spółdzielni nadzoruje wszystko jest czysto i bezpiecznie na Piątkowie w Poznaniu

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 11 razy 9

  To jakieś wypierdziny deweloperów?
  Gdyby mój blok miał stać 50 lat, to już dawno by się zawalił :D
  A sami piszecie bzdety:
  "Dzięki takiej inwestycji, większość budynków będzie mogła służyć dłużej niż planowane lata temu 50 lat. "

 • stemp10

  Oceniono 8 razy 8

  W porównaniu z dzisiejszymi blokami gipsowo-kartonowymi, PRLowskie bloki to bunkry

 • nitajx

  Oceniono 12 razy 8

  u mnie spółdzielnia przeprowadziła termoizolację budynku i remont balkonów - przecież płacimy fundusz remontowy w każdym czynszu, to i są środki na remonty. windę też wymienili na nową z tych środków.

 • claudiusz

  Oceniono 2 razy 2

  po ukonczeniu studiow na Politechnice Warszawskiej bylem przez 7 lat kierownikiem budowy na Chomiczowce,Stegnach i w Lomiankach....budowalismy w systemie "Szczecinskim" - technologia radziecka i w systemie Wk - 70"..technologia zachodnio-niemiecka....tempo budowy bylo ogromne...jedna kondygnacje (budynek z dwoma windami) montowalo sie w trzy dni!!...oba te systemy nie byly dobrze zaprojektowane na polskie zimy....przemarzaly sciany ,szczegolnie tz.szczytowe i to byla wielka wada tych budynkow...dzisiaj obserwuje( choc mieszkam w Kanadzie od 37 lat) ze te budynki ociepla sie od zewnatrz...takiego tempa budowy jak za czasow PRL juz sie w Polsce nie zobaczy...

 • szarypb

  Oceniono 2 razy 2

  Kurcze, a ja myślałem, że z czegokolwiek dom nie będzie zbudowany, to po termomodernizacji zyska na wartości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX